'Zorgbestuurders lopen grote risico's' Tientallen Rembrandt-etsen ontdekt onder Engels bed 'Als thuishulp werd ik gewoon uitgekleed' 6 NI 17.000 mensen zijn afgelopen jaar ontslagen in de ouderenzorg en thuishulp. Tegelijkertijd krijgen de bestuurders hoge lonen en fikse ontslagvergoedingen. ONTSLAGGOLF ZORG A „Het klinkt raar, maar de ont slagvergoeding was oorspron kelijk hoger. Ik heb een af spraak met de Raad van Toezicht om daar niet over te praten, maar over de topinko mens in de zorg kan ik wel iets zeggen. Het blijft een eeuwige discus sie: wat is iemand waard? Waarom verdient Mat- thijs van Nieuwkerk een half miljoen, kun je in het bedrijfs leven miljoenen verdienen en krijgt een voetballer die toe vallig de goal weet te vinden een salaris dat extraordinair hoog is? Luister, vind je één ton voor een zorgbestuurder veel? Of twee ton? Als je dat af zet tegen iemand die het mini mumloon verdient, is dat veel, ja. Maar we moeten in Neder land ook accepteren dat de ver antwoordelijkheid die zorgbe stuurders dragen erg groot is. Kijk ook naar de aansprakelijk heid en de risico's van hun baan. Ik heb dat vorig jaar aan den lijve ondervonden. Na tuurlijk heb ik daar heel veel gedachten en gevoelens bij. Ik heb deze organisatie dertig jaar opgebouwd, de naam en het logo bedacht. Een gemid delde werkweek was 6o a 70 uur. Het werd iets van mezelf. Als je mij vraagt wat ik van de wet normering topinkomens vind, zeg ik: prima. Er zijn nog altijd bestuurders in Ne derland die voor die norm pri ma hun werk kunnen doen. Het was niet correct dat wij erboven zaten, maar de regels werden tijdens het spel aangepast. De norm was al te ruggeschroefd. Daar zaten wij on der, maar we wer den opnieuw gecon fronteerd met verla gingen. We waren al aan het afbouwen. Voor een eerlijk beeld moet je ook het bruto/nettoverhaal weten. De FNV vermeldt er niet bij dat 52 procent van de ontslagvergoeding naar de be lasting gaat. Of dat de pen sioenpremie en de waarde van de lease-auto bij het sala ris wordt opgeteld. Daar heb je geen netto voordeel van. Je kunt bruto heel veel optellen, daar heb ik moeite mee. Ik ben 60 en vertrok vlak voor mijn pensioen, weg bij mijn baan waar ik ziel en zaligheid in heb gelegd. Het gaat hier puur om pensioenreparatie." Op een herfstige dinsdagochtend kreeg Charles Scott, specialist in grafiek en multiples bij Christie's in Londen, een telefoontje. Of hij naar een paar etsen wilde kijken op een adres in de buurt. In de woning kreeg hij drie dozen on der zijn neus geschoven. „Er za ten etsen van Rembrandt in. Na vijf of zes bladen wist ik dat dit iets heel bijzonders was." Scott is met collega Tim Schmelcher in Amsterdam, waar de prenten tot en met zondag bij Christie's te zien zijn. Het gaat om een verzameling van liefst 51 etsen van Rembrandt, in uitzon derlijk goede staat. De bladen wa ren tussen 1959 en 1968 gekocht door een Engelsman wiens iden titeit niet bekend wordt gemaakt. Die verzamelaar was tijdens de Koude Oorlog bang voor het com munisme. Als de Russen zouden komen, wilde hij met de etsen als belegging het land verlaten. Hij hing ze niet aan de muur, maar bewaarde ze onder zijn bed. Zijn zoon erfde ze; ook hij bewaarde ze onder zijn bed. Nu ook de zoon is overleden, wil diens erfgenaam de etsen verko pen, op één na. Schmelcher: „De meeste verza melaars laten hun collectie regel matig taxeren voor de verzeke ring, waardoor de werken in klei ne kring bekend zijn. Dat was in dit geval niet zo. Het was echt een complete verrassing." Zo'n grote hoeveelheid etsen van Rem brandt wordt slechts zelden aan geboden. Het duurste blad is De vrouw met de pijl uit 1661, waarvan de waarde wordt geschat op 200.000 tot 320.000 euro. De meeste et sen brengen waarschijnlijk enke le tienduizenden euro's per stuk op. Scotts favoriete prent is De sla pende herder. „Een stelletje ligt in een bos en de vrouw kijkt of een slapende herder ook echt slaapt. Ze zijn blijkbaar wat van plan. Rembrandt maakte dit soort prenten om weg te geven aan vrienden, en ze zijn heel zeld zaam. Het laat een ondeugende kant van de kunstenaar zien." HH „Thuis zitten vond ik hele maal niks. Ik ben een doener. Daarbij komt: ik ben een al leenstaande moeder. We heb ben het geld nodig. Ik heb ge zegd: we gaan schrappen wat we niet hard nodig hebben, zo als een telefoonabonnement en de rechtsbijstand. We kon den niet meer op vakantie in het buitenland, want als de wasmachine er tussenuit zou knijpen, had ik geen spaargeld meer. Toen de thuiszorgtak van Thebe failliet ging, stapte ik over naar TSN. Daarbij ging ik van 14 naar 10 euro per uur. Toen TSN óók failliet ging, kreeg ik een uitkering op ba sis van mijn laatstverdiende loon. Balen. „Nee, ik heb geen goed woord over voor Thebe, maar dit is niet alleen de schuld van die grote meneertjes die in mooie auto's rijden. Ik wil ook de vinger wijzen naar de regering die de bezuinigingen heeft doorgevoerd en de ge meenten waar vervolgens heel veel geld is blijven han gen. Die ambtenaren nemen beslissingen vanachter hun bu reautje, terwijl ze niet weten wat ons werk inhoudt. De thuishulp werd uitgekleed. Ik moest maar gewoon gaan poet sen, maar dat is mijn functie niet. Ja, ik deed de afwas en maakte schoon, maar ik was ook begeleider van mensen met psychische proble men. Bij een borderli- ner kun je niet even het huis invliegen, je werk doen en weer weg gaan. Daar moet je stap voor stap ver trouwen win nen. Ik kwam ook bij eenza me ouderen over de vloer. Ik was hun steun en toeverlaat. Opeens was dat weg. Geen tijd meer om een bo terhammetje te sme ren, een boodschap te doen of een praatje te maken. Dat is toch te schandalig voor woorden! Ik heb tien jaar lang met veel liefde in de thuiszorg gewerkt, maar ik wil niet meer terug. De zorg wordt afgebro ken, de waardering is verdwenen .Ik werk sinds kort in de catering. Ik moet zeggen: het is heel anders, maar ik ben er hartstikke blij mee." zaterdag 4 juni 2016 EX-DIRECTEUR WIM RAVE is de koploper van de grootver dieners in de zorg. Dankzij een ontslagvergoeding van 426.000 euro ontving de be stuurder van Driezorg Wonen in Zwolle in 2015 ruim 567.000 euro. Hij liet - met pijn in het hart - een instelling achter die vorig jaar onder toezicht stond van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. Ruim vijftig etsen van Rem brandt lagen decennia verbor gen onder een Engels bed. Ze worden binnenkort in Londen geveild, maar zijn nog even te zien in Amsterdam. Kees Keijer Amsterdam Hanneke van Houwelingen en Koen Voskuil THUISHULP IRMA DOES, alleenstaande moeder, kreeg 14 euro per uur, maar moest het veld ruimen. Haar ex-baas Rob Stam verdiende vorig jaar ruim twee ton bij de Brabantse zorgorganisatie Thebe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6