k 18JUNI OPEN HAVENDAG ZEELAND 2016 TERNEUZEN& VLISSINGEN i ZEELAND 17 Ik heb alle diëten gevolgd, behalve het sherry-dieet. Want ik lust geen sherry Ze is ook al vele keren oma ge worden. „En het voelt hetzelfde of het een kleinkind van een buikkind was, of niet." (Pleeg) Ouderschap heeft Jaberg veel voldoening gegeven. En ze leerde ook van al haar kinderen. „Een van de bonuskinderen, Ro- ser, gaf Ruud en mij een briljant inzicht. Ze wilde ons niet bij de voornaam noemen, 'want dan weet iedereen dat ik eigenlijk niet bij jullie hoor'. Maar vader of moeder zeggen, ging haar te ver, want ze had immers al een vader en moeder. Dus werden wij papa en mama. Een eretitel die de andere kinderen hebben overgenomen." Na te hebben gewoond in Hulst en Axel, kwamen de Ja- bergs in 1992 op de Graauw te recht. „Een paradijs voor de kin deren, maar de reden voor ver huis was niet zo fijn." Jaberg had twee versleten knieën. Met haar 150 kilo, was ze dan ook A Whole Lotta Rita en haar werd gezegd dat ze binnen enkele ja ren in een rolstoel zou belanden. In Graauw was de ruimte om be neden een slaapkamer en een badkamer te realiseren, en aldus geschiedde. Die rolstoel kwam er uiteindelijk niet. Verkeerde di agnose. „Als ik voor de rest van mijn leven niet meer op mijn knieën of hurken zou gaan zit ten, dan kon ik wel 200 worden, zei de professor. Dus ik nam een werkster, voor de lage kastjes en zo." Tien laar lang bleef Jaberg thuis voor de kinderen. Daarna werkte ze achtereenvolgens ook bij het schippersinternaat en bij de FIOM, na een reorganisatie al daar, koos ze voor een eigen bu reau. Een hulpverlener in hart en nieren, maar geen geiten-wol- len-sokken-type, juist nuchter en in panty's. Na 25 jaar onophoudelijk zor gen, stoppen de Jabergs met pleegzorg. „Je komt op een gege ven moment in een andere le vensfase. Ik zag mezelf geen ve ters meer strikken." Met alle kin deren het huis uit, kreeg Jaberg serieus last van het lege-nest- syndroom. Maar niet getreurd, Bed&Breakfast De Kreek wordt geopend in hun huis. Sinds de opening is er een volle bezet ting. Als voorzitter van de Dorps- im raad Graauw en voortrekker van de Kunstroute in het dorp had ze het ook weer lekker druk. Want 'mevrouw Graauw' is, naar eigen zeggen „nogal een drukje." Hoewel 150 kilo, het deert Ja berg niet. Op haar knieën na, is ze kerngezond. Ze fietst, gaat ge woon lekker naar het strand. Met diëten is ze dan al gestopt. „Ik heb alle diëten geprobeerd, behal ve het sherry-dieet, want ik lust geen sherry." Als op haar eigen verzoek haar bloeddruk wordt ge- meten en die skyhigh blijkt, neemt ze een besluit: een maag bandje. Jaberg valt 80 kilo af en kiest later, als het bandje blijkt te lekken, voor een gastric bypass. „Ik hoef niet meer bang te zijn dat de terrasstoel aan mijn reet blijft hangen als ik opsta, maar ik weet nog steeds niet of ik blij moet zijn met mijn maagverklei ning." Jaberg wordt namelijk ziek. Al le bijwerkingen die ze van de gas tric bypass kon hebben, krijgt ze. Van epileptische aanvallen, het kwijtraken van haar galblaas tot darmbreuken. Die laatste aandoe ningen worden haar tot twee keer toe bijna fataal. Ze wordt kunstmatig in coma gehouden en krijgt tijdelijk een stoma. En dan is er die altijd aanwezige buik pijn... Het hakt er allemaal erg in. Jaberg krijgt tjidens haar lange ziekteperiode alle steun van Ruud, de kinderen en haar fami lie en uiteindelijk komt ze er door. Elke dag gaat het weer een beetje beter. „Ik realiseer me dat ik door het oog van de naald ben gekropen. Iedereen heeft aan mijn bed gestaan, mijn man, mijn kinderen en de kleinkinde ren, allemaal. Daarom zeg ik je: Er is geen verschil." Beleef de haven als motor van de Zeeuwse economie. Maak kennis met bedrijven uit het havengebied die ervoor zorgen dat de economische motor van de provincie Zeeland doorloopt. 09.00-16.00 UUR Damen Shiprepair Vlissingen Portaal van Vlaanderen Terneuzen zaterdag 4 juni 2016 Een positieve levensinstelling kenmerkt Rita Jaberg. „Ik kan zó genieten van de kleine dingen." foto's peter nicolai Rita Jaberg gezorgd Bedrijven zetten tijdens de Open Havendag hun poorten open. Op de kades staat het bol van activiteiten, presentaties en demonstraties en zullen een 30 tal (haven) bedrijven zich presenteren. Alles is ook vanaf het water te bekijken tijdens een havenrondvaart. Aan de kinderen is ook gedacht en voor een vrolijke noot wordt zeeland seaports DfIMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55