Eenheid in actie tunnel ver te zoeken Zeventien jaar wachten in Oostburg beloond tt ZEEUWS-VLAANDEREN 11 Zwin Natuur Park officieel geopend Het vliegveld is verdwenen Nu strijken ooievaars en lepelaars neer in het nieuwe Zwin Natuur Park. Het aantal boomkikkers is er gegroeid van 45 naar 600 Terneuzen voert actie voor het zo snel moge lijk tolvrij maken van de Westerscheldetunnel. De gemeenteraad nam donderdag avond unaniem een motie aan waarin de provincie op de vingers wordt getikt. De motie gaat onder meer over het geld dat over was van de bouw van de Sluiskiltun nel. De provincie gaat dat gebrui ken voor het dekken van een deel Terneuzen is op de solotour voor eerder tolvrij maken tunnel van het tekort op de verbreding van de Sloeweg op Zuid-Beve land. 'Fout', vinden de Terneuzen- se politici. Dat geld moet worden gebruikt om de tunnel eerder tol vrij te maken. Dat mag logisch klinken, maar is de Sloeweg niet één van de we gen die naar de tunnel leidt? Bo vendien bleek dat slechts een en kele partij in Terneuzen had gepro beerd politici in Sluis en Hulst warm te maken voor eenzelfde sig naal richting de provincie. En die enkele partij had ook nog bakzeil gehaald. Terneuzen lijkt alleen te staan en dat maakt je positie nooit sterker. Het is overigens ook nog maar de vraag of met name de stad Terneuzen wel zo gebaat is bij een vervroegd tolvrije tunnel. Terneuzen moet nog heel wat doen om aantrekkelijker te wor den voor de eigen consumenten, laat staan die van 'de overkant'. De tol blijft in principe tot 2033. Terneuzen kan die tijd nog goed gebruiken. Ruim 24 miljoen euro is er inge stoken, het Zwin Natuur Park bij Knokke-Heist. Oud beton maakte plaats voor onder architectuur ge bouwde gebouwen waar bezoe kers meer leren over het jongste natuurpark van Vlaanderen. Gis teravond werd het officieel geo pend. Het gebied, dat ook wel bekend staat als 't Hazegras, werd de afge lopen jaren grondig onder han den genomen. Van het vliegveld dat er ooit lag, geen spoor meer. Het vliegveldthema komt wel te rug in het onthaal- en bezoekers centrum. Bezoekers krijgen een paspoort met een chip waarmee ze in checken. Eenmaal de naam, leef tijd en spreektaal ingevuld, wordt de expositie op maat gemaakt. Kleine kinderen krijgen andere informatie wanneer zij bij de ver schillende schermen inloggen dan volwassenen. Het vliegveldthema slaat niet al leen op het vliegveldverleden van het tweehonderd hectare grote ge bied, het Zwin is ook een interna tionale luchthaven voor de trekvo gels die er een tussenstop maken om aan te sterken. En het gaat goed met de natuur in het Zwin. Volgens Guido De- corte, gedeputeerde van de pro vincie West-Vlaanderen. „Het aantal boomkikkers is er gegroeid van 45 naar 600, de stern laat zich er weer zien en ook de kam- salamander is terug van wegge weest. Maar dit natuurpark is meer dan enkel naar vogeltjes kij ken." Naast het bezoekerscentrum zijn er meer gebouwen verrezen. Ooievaarsjongen kunnen er van uit een houten toren van dichtbij bekeken worden. In de luisterput kan de bezoeker de verschillende vogelgeluiden horen. Het grote kijkcentrum dat een panoramische blik biedt over het natuurpark is een slim ontwerp dat behalve als observatieruimte ook als versterking van de dijk dient. Hoewel de betonnen kolos een storm die eens in de 4000 jaar voorkomt zou kunnen we ren, valt het bouwwerk niet op in het natuurgebied- Polyvalent (multifunctionali teit) is het kernwoord. Veel van de bezoek- en expositieruimtes zijn voor bedrijven en particulie ren te huur voor bijeenkomsten en feesten. Zo kunnen ook scholieren aan de slag in het laboratorium. Het lab is een van de zeven themage bouwen waar bezoekers op een interactieve manier aan de slag kunnen. In de kookruimte kan er gekookt worden met de planten die in het kustgebied groeien en in de knutselruimte kunnen kin deren vogelhuisjes timmeren. Een groot, nieuw gebouw moet je niet direct openen. )e moet het eerst voelen en proeven. Het mul tifunctioneel centrum in Oost burg, met onder meer basisscho len Sint Bavo en De Berenburcht, is sinds november in gebruik. Vrij dag was de opening. Het was een echt feest, want vrijwel alles bevalt prima. „Ruim, hoog en licht", prees architect Huub Frencken zijn ontwerp. Hij hoefde dat niet eens te doen. Ook gebruiker Marc Van Vlierberghe, directeur van de Sint Bavo, is één en al tevredenheid. Alleen de tem peratuur laat zich hier en daar nog niet zo goed regelen. Een kleinigheidje, volgens Van Vlierberghe, want 'alles is voor de rest zoveel beter dan in de oud bouw'. Dat mag ook wel, het oud ste deel van het gebouw van de Sint Bavo stamde uit 2948. „Over al liepen elektriciteits- en andere draadjes, omdat de laatste jaren zo veel apparatuur de school is bin nengekomen. Hier is dat allemaal prachtig weggewerkt." Zeventien jaar heeft het ge duurd voordat de nieuwbouw er kwam. Het centrum - met ook kin deropvang, peuterspeelzaal logope- diepraktijk en de GGD - staat er mooi bij, in een groene ruimte in hartje Oostburg. Als onderdeel van de veelomvattende opwaarde ring van Oostburg. Spannend was het nog wel vrij dag. Welke naam krijgt het cen trum? 132 ideeën kwamen binnen. Wethouder Albert de Bruijn maak te de winnaar bekend: De Wind maker. Naar de spot- of geuzen naam van Oostburgers. Ze zouden het hoog in de bol hebben. De Bruijn vertaalde dat als 'een posi tief zelfbewustzijn'. zaterdag 4 juni 2016 ANALYSE Harmen van der Werf 'Het is wel meer dan enkel vogeltjes kijken' Guido van der Heijden Knokke-Heist Het kijkcentrum is behalve een observatieruimte ook een betonnen kolos in de dijk die het gebied te gen de zwaarste stormen beschermt, peter nicolai —Guido Decorte www.zwin.be Harmen van der Werf OOSTBURG Wethouder Albert de Bruijn opent vrijdag multifunctioneel centrum De Windmaker in Oostburg met Finn en Emma. fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49