niet over azc tot 40% 3 DE NOB-. APE ZEELAND 5 Keuze ouders bepalend Leefbaarheid van een dorp hangt niet automatisch af van de aanwezigheid van een basisschool. vanaf zaterdag 4 juni een fles drank koopt, weet je pre cies: zoveel alcohol zit erin. Maar er zijn op dit moment pillen in omloop waarvan we geen idee hebben wat erin zit. En de ge bruikers ook niet. Als het wel te testen zou zijn, dan weet in ie der geval de gebruiker wat er in zit. Dan weet ik zeker dat ik als hulpverlener minder te doen heb. Er zijn stemmen die zeggen dat als je de drugs kan laten tes ten, je het gebruik juist bevor dert. Daar zet ik persoonlijk dan mijn vraagtekens weer bij. Ik ge loof veel meer in vroegtijdige voorlichting zoals bijvoorbeeld de NIX18 campagne. Daar hoort dan wat mij betreft ook de illega le drugs bij." En nog strenger controleren dan? „Dan moet je eens kijken wat er vóór de entree op het ter rein ligt. Allemaal zakjes waar iets in heeft gezeten en flesjes van ghb. Ik heb meegemaakt dat een feest om 14 uur begon. Een kwartier later had ik mijn eerste probleemgevallen binnen. Het zelfde zie je bij drank: sinds de regels aangescherpt zijn, zie je dat jongeren gaan indrinken." Opmerkelijk vinden de studen ten overigens dat de ondervraag den zelf geen overlast hebben, maar allemaal het idee hebben dat 'andere Middelburgers' wél overlast ervaren. Voor het onderzoek is ook ge sproken met een omwonende die actie heeft gevoerd tegen de komst van het azc. Volgens de studenten is de korte afstand tot het azc voor deze omwonende een belangrijk punt, en niet de sociaal-economische positie. Vlak bij het azc staan grote, vrij staande huizen. Maar uit het on derzoek lijkt de conclusie te ko men dat mensen die het beter hebben, juist een positievere in druk hebben van het azc dan mensen die het sociaal-econo misch moeilijker hebben. Wethouder Szarafinski zei erg nieuwsgierig te zijn naar de defi nitieve uitkomsten en de dui ding die de studenten daarbij kunnen geven. „Dat is ook van belang voor ons bij de vraag hoe we moeten omgaan met uitbrei ding van de asielopvang", stelde zij. Volgens Inge van der Welle van de UvA komen de resultaten na de zomer beschikbaar. De UvA heeft voor het vijfde jaar onderzoek gedaan naar de betekenis van het azc voor een gemeente. Dat maakt het moge lijk de uitkomsten van Middel burg te vergelijken met andere gemeenten, zei Van der Welle. „Vooral met Hoogeveen is dat mogelijk, gezien de grootte van de gemeente en de betrokken heid van kerken bij de opvang." Vanuit de kerken en andere vrijwilligers is wel de roep geko men om meer te gaan doen aan de integratie van asielzoekers in Middelburg. Volgens Szarafinski gaat dat ook gebeuren. Het colle ge van B en W komt binnenkort met een voorstel. In dorpen als Nieuwvliet, Ouwer- kerk of Driewegen is een basis school, maar dat heeft niet voorko men dat het aantal kinderen er bo vengemiddeld is gedaald. Omge keerd, enkele plaatsen zonder school (Ossenisse, Overslag en Eindewege) kennen juist een groei van het aantal kinderen. De onderzoekers Dick van der Wouw en Jolanda van Overbeeke van ZB Planbureau willen er maar mee zeggen dat er geen directe re latie is tussen de aanwezigheid van een basisschool en de leefbaar heid of aantrekkelijkheid van een dorp. „Een basisschool blijkt geen automatisch wapen tegen krimp. En een woonplaats zonder basis school hoeft niet onaantrekkelijk te zijn voor gezinnen met jonge kinderen", schrijven de onderzoe kers in een rapport over de ont wikkeling van de leerlingenaantal len in Zeeland. Het aantal dorpen zonder school is sinds 2009 opge lopen van 8 naar 23. De keuze van de ouders is door slaggevend. Levensbeschouwing speelt steeds minder een rol. En ouders kijken verder dan het ei gen dorp. Neem Zuiddorpe. De af gelopen jaren is het aantal kinde ren in de basisschoolleeftijd terug gelopen naar zeventig. Of Baar land en Hoofdplaat, waar op zich genoeg kinderen wonen om een klein schooltje in stand te hou den. Toch zijn daar de basisscho len gesloten omdat het aantal leer lingen onder de norm van 23 ligt of dreigt te komen. Betrekkelijk veel vier- tot twaalf jarigen gaan niet naar een regulie re basisschool in Zeeland. Deze kinderen gaan naar het speciaal onderwijs, een speciale school (7 procent) of naar een basisschool buiten Zeeland (2 procent). Sinds 2010 nam het aantal basis scholen in de provincie af van 241 naar 207. Daarvan tellen 86 scho len meer dan 145 leerlingen. Zes tien scholen hebben minder dan 50 leerlingen in de klassen. Het ge middelde leerlingental in Zeeland is de afgelopen jaren nauwelijks veranderd en staat op 146. Van der Wouw en Van Over beeke keken ook tien jaar vooruit. Aan de daling van het aantal leer lingen komt langzaam maar zeker een einde. Op het dieptepunt zul len er zo'n 29.000 kinderen van de basisschoolleeftijd in de provin cie wonen. In 55 kernen wonen over tien jaar minder dan honderd kinderen tussen de 4 en de 12 jaar. Deze kernen liggen vooral in West-Zeeuws-Vlaanderen, op Schouwen-Duiveland en in de Zak van Zuid-Beveland. 112 NIEUWS Celstraf voor gijzelen van ex Man met drugs aangehouden Auto belandt op zijn kop in sloot zaterdag 4 juni 2016 Tassen moeten open bij Vestrock. foto ronald den dekker 'School is geen wapen tegen krimp' Theo Giele Vlissingen Over tien jaar hebben 55 ker nen in Zeeland minder dan 100 leerlingen in de basisschoolleef tijd. In 29 kernen zijn in 2026 zelfs minder dan 50 leerlingen tussen de 4 en 12 jaar. ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl MIDDELBURG De 25-jarige Vlissinger A. D. die wordt verdacht van het gij zelen en bedreigen van zijn ex-vriendin, haar werkgever, diens personeel en haar tante is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een celstraf van 256 dagen waarvan 90 voorwaardelijk, een contactverbod met zijn ex en toezicht door de reclas sering. Het vonnis was vrijwel conform de eis. Midden augustus kwam D. bij zijn ex op bezoek en er werd wat gedold. Binnen de kortste keren kregen ze ruzie en be lette hij haar de woning te ver laten. Uiteindelijk wist ze met haar mobieltje haar moeder te bereiken. Zij belde de politie en vervolgens kon de vrouw uit de woning van D. worden bevrijd. Overigens deed ze zelf de deur open. Van de le gio bedreigingen die D. zou hebben geuit, achtte de recht bank slechts de 'directe' be dreigingen bewezen. ARNEMUIDEN Een 33-jarige man uit het Duit se Krefeld is donderdagmid dag aangehouden op de Doeleweg in Arnemuiden. Agenten controleerden de man omdat hij al geruime tijd in een geparkeerde auto in de straat zat. Een buurtbewoner rook onraad en alarmeerde de politie. In de auto werden een verboden mes, blokjes wiet en -vermoedelijk- ook harddrugs gevonden. Alle spullen zijn in beslag geno men en de verdachte is voor verhoor meegenomen naar Torentijd in Middelburg, 's Avonds is de Duitser vrijgela ten. Van de drugs en het mes heeft hij afstand gedaan. ARNEMUIDEN Aan de Van Cittersweg/ Ka- naalweg Oostzijde in Arnemui den is vrijdagochtend een au to op de kop in de sloot be land. Dat gebeurde om streeks 07.00 uur. Toen de hulpdiensten ter plaatse kwa men is er niemand in de auto aangetroffen. De brandweer heeft voor de zekerheid dui kers ingezet om in de sloot naar eventuele slachtoffers te zoeken. Ook daar is niemand gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42