Zwartepieten helpt Sluis niet Waar blijven de stadhuisbeelden? Staten gokken niet op beste stroomnet 2 ZEELAND Opvoeding Continurooster of rooster met vijf gelijke dagen op steeds meer basisscholen. 'Het brengt rust.' SCHOOLTIJDEN PAUZE THUIS Commentaar Het heeft weinig zin te zwartepieten over de communicatie rond het plan voor de opvang van asielzoekers in Breskens. Nu het voornemen tot huisvesting van honderden vluchtelin gen aan de Nolletjesdijk onder flinke druk van de verontruste bevol king naar de prullenmand is verwezen, kan de gemeente Sluis zich beter richten op krachtiger bestuur. Want of het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers duidelijk is geweest of niet speelt eigenlijk geen rol meer. Of Sluis heeft zitten slapen ook niet. Bestuurders moeten zich nooit verstoppen achter 'communicatie fouten'. Want het komt hoe dan ook heel zwak over als je op het mo ment dat de burgerij begint te morren de handen ten hemel heft en zegt dat je door het COA wordt verrast. Door naar anderen te wijzen heeft het gemeentebestuur van Sluis gezag verloren. Herstel zal niet gemakkelijk zijn. Toch is dat nodig. Juist in deze kwestie, die onherroepelijk terug op de agenda komt, moeten burgemeester en wethouders klip en klaar stelling nemen. Ze moeten hun nek uitsteken. Het tijdig en uitgebreid informeren van de burgers over opvang- plannen is goed. Maar op geen moment mag de indruk ontstaan dat de burgerij dan direct mee beslist. Dat is vragen om moeilijkheden. Dan krijgen sentimenten te gemakkelijk de overhand. Dan regeert de emotionele waan van de dag in plaats van het gezond verstand. In dit verband zijn de eerste uitkomsten van onderzoek naar de ac ceptatie van asielzoekers in Middelburg zeer interessant. Daar heeft de bevolking het gevoel dat er weinig inspraak was, maar dit heeft geen negatieve invloed op de mening over de opvang. In Middelburg zijn heel weinig wanklanken te horen. Het komt altijd zwak over als je je achter het COA verstopt De zeven stenen heren en vrou wen van Veere zijn al veel te lang weg van de gevels van het stad huis, vindt Willem Leonard den Beer Poortugael uit Veere. „Ik erger me wanneer ik de lege nissen op het stadhuis zie. En ve len met mij, ik hoor er vaak op merkingen over. Ik wil dat er ver snelling komt in dit proces, dat het college van B en W ook inziet dat dit te lang duurt", aldus de zoon van de oud-burgemeester. De zeven beelden zijn sinds 2012 uit de gevelnissen van het Veerse stadhuis weg. Ze werden toen weggehaald omdat er stukjes van de beelden afbrokkelden. Zo miste Filips van Bourgondië-Beve- ren zijn mond en neus. Het stad huis in Veere werd in 2014 geres taureerd, in maart 2015 werd het vernieuwde stadhuis geopend. Maar de beelden, die ontbreken nog steeds. Maar die komen 'zeker weten' te rug op de gevel, verzekert Lieneke van den Heuvel, woordvoerder van de gemeente Veere. „We weten alleen niet precies wanneer dat gebeurt, dat kunnen de restaurateurs niet van tevoren zeggen." Den Beer Poortugael begrijpt dat niet en denkt erover om de kwestie bij de stadsraad aan te kaarten. Hij wil weten wanneer de beelden terugkomen, dat de ge meente zegt op welke datum de beelden terug op de gevel staan. „Mijn vader zou dit ook heel erg gevonden hebben. Dit is geen re clame voor het stadhuis. Ik nam aan dat de beelden terug zouden komen wanneer de restauratie klaar was, maar dat is al een jaar geleden." Almanak Dolenthousiast was Blanche (7) uit Hulst thuisgekomen met een emmertje vol kikkervisjes. Of ze die mocht houden („Ah, toe?!") en verzorgen tot het kik kers waren. Natuurlijk was het mam die uiteindelijk de bak steeds moest verschonen en ze moest voeren, maar ze had er ook wel schik in, zoals die dik- kopjes echte kikkertjes werden. Maar het noodlot sloeg toe. De ene na de ander legde het lood je. Blanche was er opmerkelijk rustig onder. „Gelukkig ben je beter in mij opvoeden, mam." Dertien cafés uur langer open Davidse krijgt onderscheiding SCHELDEWERF IS BOOS LELIJKE MACHI- NEFABRIEK DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG 5 JUNI GEOPEND Markt 1* Kaai 53* Domburg Veere De leerlingen van De Kameleon in Ter- neuzen blijven sinds drie weken al lemaal over in de klas. De school voerde - als eerste en enige in Zeeuws-Vlaan- deren - een continurooster in. De middagpauze is korter, en dus gaat de school ook eerder uit. Alle kinderen eten om twaalf uur hun boterhammen samen met de leerkracht op. In groep 3 leest juf Debby Vermuë deze middag het boek van Dolfje Weerwolfje voor. „In de pauze zijn we twintig minuten educa tief bezig: we besteden ook aan dacht aan godsdienst of we kij ken het schooltv-weekjournaal. Daarna mogen de kinderen naar het schoolplein", legt ze uit. Ter wijl de leerlingen buiten zijn, houdt Vermuë lunchpauze. Me dewerkers die niet voor de klas staan houden toezicht op het plein. De Kameleon is een integraal kindcentrum, waar ook kinder opvang en peuterspeelzaal onder gebracht zijn. Kinderen van nul tot twaalf jaar kunnen er de hele dag terecht. Een continurooster past daar goed bij, zegt directeur Ronald Audenaerd. Maar de over stap werd versneld, omdat de school niet langer aan genoeg ge certificeerde vrijwilligers kon ko men om overblijvers tussen de middag te begeleiden. Daar moest een oplossing voor ko men. Peiling De medezeggenschapsraad hield een peiling onder ouders: 96 pro cent was voor de invoering van het continurooster. „De nieuwe lestijden brengen rust in de school", zegt Audenaerd. „Als kinderen in de lunchpauze naar huis gingen, moesten ze daarna weer in het ritme komen. Ze wa ren druk, afwezig, namen gedoe van thuis mee. Sommigen kwa men te laat. Nu zit om tien voor één iedereen in de klas en kun nen ze meteen beginnen met le ren. Daarnaast is er niet vier maar twee keer per dag verkeers drukte bij de school. Dat is veili ger." Juf Debby Vermuë vreesde vooraf voor extra werkdruk. „Ik bereidde tussen de middag vaak dingen voor. Ik was bang dat die tijd opgesnoept zou worden. Maar ik vind het nieuwe rooster prettig. Net als de kinderen blijf ik ook in de flow. En na school tijd heb ik meer tijd voor overleg en voorbereiding. Nu kan ik ook eens om vijf uur naar huis." Zeeland gaat liever voor een half ei dan een lege dop. De vergelij king was van Statenlid Anton van Haperen (PvdA). De provin cie heeft er goede hoop op dat bij de aanleg van een nieuwe 38okV-stroomverbinding een deel van de huidige isokV-lijn tussen Kapelle en Rilland onder gronds gaat. Dat is een hele ver betering ten opzichte van het tra ject van hoogspanningsmasten dat minister Henk Kamp (Econo mische Zaken) heeft voorgesteld. Nog mooier zou zijn als bij Ka pelle en Krabbendijke een deel van de nieuwe 38okV-lijn ook ondergronds kan, maar volgens gedeputeerde Carla Schönknecht is dat 'overvragen'. Dan dreigt de lege dop. Op de SP na gingen de Staten fracties gisteren mee in die rede nering. Wel bleef er twijfel over de leveringszekerheid van stroom voor Zeeuws-Vlaande- ren. Besloten werd daarover nog een keer apart te vergaderen. Kapelle steunt het voorstel van de provincie, Borssele vindt het plan van Kamp wel best. Dins dag blijkt of Reimerswaal nog een andere variant wil. zaterdag 4 juni 2016 cl Joanne Karkdijk Veere Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Dertien Middelburgse cafés doen mee aan de proef met latere sluitingstijden in de vrijdag- en zaterdagnacht. Afgelopen nacht hoefden ze voor het eerst pas om drie uur dicht. Ook komen de nacht kunnen klanten langer blijven in De Heeren van Holland, De Mug, Die Lange, De Zaak, Ut Babbe- laertje, Bardot, Tympaan, Bommel, 't Hof, Brooklyn, Zanzibar, Seventy en Bar American. VLISSINGEN Nella Davidse kreeg gister middag een koninklijke on derscheiding opgespeld door de Vlissingse burge meester Bas van den Til- laar. Ze werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Nella Davidse ont ving het koninklijke lintje vanwege ruim twintig jaar werk ten dienste van (ex)-prostituees in Pattaya in Thailand. De ambassa deur van Thailand was aan wezig bij de uitreiking van de onderscheiding in het Middelburgse hotel Van der Valk. FOTO LEX DE MEESTER Vlissingen moet zich aan af spraken houden, eist Konink lijke Schelde Groep. De lelij ke noordgevel van de Machi nefabriek moet uit het zicht van het hoofdkan toor. 3 12.00- 17.00 uur iedere zondag geopend www.depagterantiekeninterieur.nl 's Middags meteen weer alert Cornelleke Blok Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39