Boateng mengt zich in racisme-discussie O) 35 Alleen Team Sky kan Dauphiné en daarna Tour domineren Alberto Contador en Chris Froome kiezen voor de Dauphiné. Robert Gesink koerst in Zwitserland. Hoe goed moet een Tour-favoriet al willen zijn in de voorbereiding? Wacht u met het invullen van uw Tour-pool nog even op het Criterium du Dauphiné en de Ronde van Zwitserland? Wijs, want daar gaan we veel zien van het vorm- peil van de Tour-favorieten. Maar niet alles. U moet er voornamelijk met een filter naar durven kijken. Een filter dat u volledig laat focussen op de mannen die in de Dauphiné en Zwit serland maar één doel voor ogen heb ben. Een topklassering in Parijs. „Je ziet in Zwitserland en de Dauphiné elk jaar jongens die daar al héél goed zijn. Vervolgens met volle klasse mentsambities naar de Tour gaan en er daar in de tweede of derde week finaal doorheen zakken", weet trai ner Adriaan Helmantel bij Giant-Al- pecin. Daar komt nog eens bij dat u er voor uw pool hier en daar wat speci fieke specialisten uit moet durven fil teren. „Renners die heel goed zijn in een koers tot een dag of tien, maar daarna sowieso moeten afhaken", al dus Helmantel, die doelt op jongens als Rui Costa. Drie keer eindwinnaar in Zwitserland, maar in zeven Tours nooit beter dan achttiende. En, o ja, filtert u er ook die man nen maar uit die nog met wat overdri ve uit de Giro d'Italia komen aange- wapperd. Straks wacht voor hun na melijk geen slopende rondrit door Frankrijk, maar een strandbedje en een cocktail. Dat vooruitzicht koerst toch anders. „Met superbenen reed Wilco Kelderman in 20t4 zo zijn bes te Dauphiné (vierde, red.) na zijn ze vende plaats in de Giro", herinnert coach Mathieu Heijboer van Lotto- Jumbo zich. „Die verschuilende doe len en kalenders, dat maakt soms dat je niet goed weet wat je nu precies ziet. En tegelijkertijd maakt dat gege ven die koersen in juni ook juist weer heel leuk." Ruimte Zo werd in diezelfde Dauphiné, twee jaar terug, Vincenzo Nibali ze vende. Op 2.12 van eindwinnaar Andrew Talansky en bijna twee mi nuten achter Alberto Contador. Niet slecht, maar ook nog niet top. Maar een paar weken later in de Tour van af dag één wel de allerbeste. Impone rend op de heuvels, de kasseien en la ter in de bergen. „Je moet in die koer sen al heel goed durven zijn, maar nog niet super. Ruimte hebben om nog wat te verbeteren", menen Heij boer en Helmantel. De Dauphiné domineren en daar na ook de Tour, het is de laatste jaren alleen Team Sky gegeven. Bradley Wiggins won beide koersen in 2012, Chris Froome deed het in 2013 en 2015. Voor het tijdperk Sky was 'Je wilt vooral weten hoe goed je zelf bent' Lance Armstrong de laatste die de zo merse 'dubbel' pakte. Twee keer via de Dauphiné (2002,2003), één keer via Zwitserland (2001). Daarna won geen winnaar van de Ronde van Zwitserland nog de Tour. Dat Team Sky de laatste vier jaar drie keer de Dauphiné won, zegt Heijboer echter niet zo gek veel. „Ik wil vooral opmerken dat Froome in die twee keer dat hij de Dauphiné en de Tour won, steeds niet de beste was in de derde Tour-week. Hij blaast de concurrentie al vroeg weg en weet dan de marge te behouden. Dat betekent dus dat hun zoektocht naar een ideale Tour-voorbereiding ook niet afgerond is. En ja, dat is hoopgevend." Sky werkt naar de Tour via een hoog testage op Tenerife, de Dauphiné en aansluitend nog een week in de Al pen. Giant-Alpecin (Warren Barguil) en Lotto-Jumbo (Gesink, Kelder man) blijven een week langer op hoogte en rijden de Ronde van Zwit serland, die een week na de Dau phiné begint. Dat ze daarmee de top favorieten ontlopen? „Ach, je wilt vooral weten hoe goed je zelf bent. Niet hoe goed anderen zijn", aldus Helmantel. „Tegen wie je ook koerst, je moet sowieso diep. Omdat je die intensi teit nodig hebt na een trainingsblok. En ook vanwege de bevestiging voor jezelf. Dus verstoppertje spelen, dat kan toch niet." De 27-jarige verdediger van Bayern München, die is opgeno men in de Duitse selectie voor het EK voetbal, vindt dat de woorden 'negerzoen' en 'moorkop' racis tische uitingen zijn en om die re den verbannen moeten worden uit de vocabulaire. „Als je deze woorden verbiedt, krijgen jonge kinderen er ook geen vals gevoel bij. Dat lijkt me een goede zaak, want het gaat er toch vooral om dat mensen res pect voor elkaar hebben", zegt hij in een interview met het tijd schrift L'Officiel Hommes. Boateng is zoon van een Duitse moeder en een Ghanese vader. Hij zegt dat hij geleerd heeft zich niet te laten provoceren door racis tische uitlatingen aan zijn adres. „Dani Alves van FC Barcelona gaf het goede voorbeeld toen er een banaan naar hem werd gegooid en hij die rustig en nonchalant opat." Boateng was onlangs onder werp van de racisme-discussie in Duitsland toen de rechtse politi cus Alexander Gauland uitriep dat Boateng een prima voetballer is, maar dat je hem niet als buurman wilt. Voor opinieblad Focus aanlei ding een enquête te laten uitvoe ren. Daaruit kwam naar voren dat 82 procent van de Duitsers heel graag naast Boateng zou willen wonen. 'Als je 'negerzoen' en 'moorkop' verbiedt, krijgen kinderen er geen vals gevoel bij' UITSLAGEN zaterdag 4 juni 2016 Zoektocht naar ideale Tour-voorbereiding Arjan Schouten Rotterdam Chris Froome in het wiel van Wout Poels tijdens de laatste edi tie van de Dauphiné. FOTO COR VOS —Adriaan Helmantel, trainer bij Giant-Alpecin MÜNCHEN De Duitse voetbal international Jéröme Boateng heeft zich gemengd in de discussie over racisme. —Jéröme Boateng Jéröme Boateng was onlangs ongewild onderwerp van de racisme-discussie in Duitsland, fotoafp BASKETBAL NBA, finale play-offs. Eerste duel: Golden State - Cleveland 104-89. BEACHVOLLEYBAL Biel (Zwi). EK. Mannen, groepsduel: Brouwer/ Meeuwsen (Ned/2) - Krou/Rowland- son (Fra) 19-21 21-1415-11. Eerste ron de: Nummerdor/Varenhorst (Ned/1) - Kunert/Dressler (Oos) 21-18 18-21 15-9. Vrouwen, eerste ronde: Dubov- cova/Nestarcova (Slw/15) - Braak- man/Sinnema (Ned/23) 21-13 21-18, Van Gestel/Van der Vlist (Ned/11) - Schutzenhofer/ Plesiutschnig (Oos /30) 21-15 16-2115-11. TENNIS Parijs (Fra). Roland Garros. Mannen, halve finales: Djokovic (Ser/1) - Thiem (Oos/13) 6-2 6-1 6-4, Murray (GBr/2) - Wawrinka (Zwi/3) 6-4 6-2 4-6 6-2. Vrouwen, halve finales: Serena Willi ams (VSt/1) - Bertens (Ned) 7-6 6-4, Muguruza (Spa/4) - Stosur (Aus/21) 6-2 6-4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35