Een zomer vol spanning 33 wel weer in beeld komen itfPH/s mui alleen: zoiets gaat tegen je werken als het niet lukt. Ook dan vangt de beoogde superster alle wind. Dublin Niets lukt. Elke actie strandt in on macht en balverlies. We zien een voetballer die apathisch en luste loos oogt. Je zou kunnen stellen dat zijn seizoen hier in stijl ein digt, in Dublin, in de hemelter gend slechte oefenwedstrijd tus sen Nederland en Ierland. „Ja, er zijn wel periodes geweest dat ik heb getwijfeld", zegt Mem phis een paar dagen eerder, tegen de NOS, op trainingskamp met Oranje in Portugal. Voor een jon gen zoals hij is het een zeldzame bekentenis van kwetsbaarheid. „Maar nu twijfel ik niet meer, hoor", zegt hij er daarom maar ge lijk achteraan. Het probleem met Memphis is: haast niemand heeft nog oog voor zijn kwetsbaarheid. Hij is de grote miljoenenaankoop van Manches ter United, immers, die zelfbe wust het legendarische rugnum mer zeven opeiste. Hij is de jon gen die een Rolls Royce koopt. Hij is de arrogante ster die, begin dit seizoen, niet met de schrijvende pers wenste te praten. Hij draagt soms een hoed: verdraaid, ook dat nog. Hij maakt ruzie met toi-vou- dig international Robin van Per- sie, naar verluidt op een badine rend toontje. Deels heeft hij die beeldvor ming zelf gecreëerd natuurlijk, maar toch: niemand ziet in Mem phis een jonge voetballer die wor stelt met twijfels en verwachtin gen. Een speler die haast wanho pig zoekt naar zijn zelfvertrou wen. Rotterdam Het is december, we zitten in een Rotterdams hotel, Memphis heeft anderhalve dag vrij bij United en de voetballer heeft tijd gemaakt voor een uitgebreid interview. Het duurt even voordat Memphis op gang komt. „Je moet éérst zijn vertrouwen winnen", vertelde ie mand uit zijn directe kring vooraf. „Hij maakt altijd eerst een inschat ting van de situatie. Dat is uit zelf bescherming. Hij is als kind te vaak beschadigd, te vaak teleurge steld." Maar na verloop van tijd gaat het wel. Memphis vertelt kalm en uitgebreid over zijn drijfveren en over de tegenstellingen in zijn ka rakter. Hij probeert te verklaren waar het vandaan komt, zijn on stilbare honger naar roem en suc ces. Memphis vertelt over zijn haat-liefdeverhouding met de schijnwerpers, die hij het ene mo ment verafschuwt en het volgen de moment juist hoogstpersoon lijk opzoekt. Het wordt, dik twee uur lang, een fascinerend gesprek, bovenal om het rafelige portret dat Mem phis van zichzelf schetst. „Ik eis al tijd van mezelf dat ik er gelijk sta. Dat is de straat in mij, denk ik: niet falen. Falen is gewoon geen optie. Ik weet niet precies wat dat is, maar ik wil niet doorsnee zijn. De middenweg past niet bij me. Sommige mensen sparen postzegels, ik hou van fashion, van mooie nieuwe dingen ontdekken. Ik voel me hier goed bij. Als ik zou aantrekken wat jij wilt dat ik aantrek, zou ik mezelf niet meer zijn." Londen Memphis loopt over het gras van Wembley. In clubkostuum felici teert hij zijn ploeggenoten, die zo juist de FA Cup hebben gewon nen dankzij een 2-1 overwinning op Crystal Palace. Pas als hij vrij wel iedereen heeft geknuffeld, kruist zijn pad met dat van Van Gaal, de trainer die hem buiten de selectie liet voor de finale. Van Gaal pakt zijn schouder. Een onhandige knuffel volgt. Het is het sluitstuk van een volkomen stukgelopen relatie. Van Gaal liet hem debuteren in Oranje, betaal- de tientallen miljoenen voor de PSV'er en stelde hem de eerste maanden bij Manchester bijna consequent op. Maar nog veel snel ler loopt het stuk. Rond de jaar wisseling belandt Memphis vrij wel consequent op de bank. Van Gaal is daar rigoureus in als altijd: opeens kan de liefde over zijn en die liefde komt ook nooit meer te rug. Volgens ingewijden is het een misverstand dat Van Gaal afknap te op Memphis' fratsen of gedrag. Van Gaals boodschap, samenge vat: 'Eerst presteren, dan de glorie. Niet andersom.' Maar op de trai- ningsethiek, gedrag of houding van Memphis hadden ze bij Uni ted niet zoveel aan te merken. De voetballer heeft een eigen kok, een eigen mental coach, hij drong zelf aan op extra trainingsuren bij United en ging doelbewust in een rustige buitenwijk van Manches ter wonen. De breuk tussen Van Gaal en Memphis had bovenal sportieve gronden. De overige aanvallers presteerden domweg beter. Mem phis is in zijn spel zó gericht op 'beslissend' willen zijn, dat alles wegvalt als hij dat - steeds op nieuw - niet is. Sterker nog: dan wordt het risico in zijn spel een ge vaar voor het elftal, zo redeneerde Van Gaal. Andersom had Mem phis - zoals meer spelers bij Uni ted - grote moeite met de filosofie van de coach, waarin controle en speldiscipline boven alles gaat. De Nederlander was vaak zo gericht op het uitvoeren van taken (geen balverlies, meegaan met je opko mende tegenstander) dat stilaan de vrijheid en intuïtie uit zijn spel zijn verdwenen. Tel het op bij Memphis' aanpas singsproblemen in de fysiek ster ke, intense Premier League en een volkomen mislukt seizoen is daar. „Het was geen goed seizoen en geen slecht seizoen", concludeert hij zelf, op een internetfilmpje. Manchester (epiloog) José Mourinho heeft zo zijn eigen ideeën. De Portugees speelt al zijn hele leven voetbal om te winnen. Een type centrumverdediger zoals Daley Blind; die past niet in Mou- rinho's filosofie. In al zijn teams had hij twee klassieke 'slopers' in het centrum staan. Geen tactisch volmaakte lichtgewichten. Mourinho gaat ongetwijfeld met miljoenen smijten, maar als de nieuwe United-coach na het EK aan zijn voorbereiding begint, is de kans groot dat de meeste spe lers er nog gewoon zijn. Dat Mem phis per se moet vertrekken: het zijn voorlopig nog slechts berich ten in de tabloids, gevoed door aannames. Zeker, Mourinho houdt van kant-en-klare topvoetballers, hij is bepaald geen geduldige oplei der, maar tegelijk houdt de Portu gees wel van characters. Een voet baller met wie hij een klik voelt, krijgt maximaal vertrouwen. Een paar weken heeft Memphis straks om te knokken voor zijn toekomst bij United. Het publiek en de pers hebben hem al afgeschreven. Het wordt alles of niets. Precies zoals Memphis het graag hebben wil. Unieke collectie V<roT IA 5 Bestel nu op pzc.nl/spannendeboeken zaterdag 4 juni 2016 Trainer Louis van Gaal haalde Memphis Depay voor tientallen miljoenen naar Manchester United, maar na een paar maanden was de liefde over. fotosepa getty images, pro shots s Memphis Depay kan vanavond een zilveren schaal ontvangen als hij in actie komt tegen Oos tenrijk. Dat zou zijn 25ste inter land zijn. Hij debuteerde op 15 oktober 2013 tegen Turkije. De 5 nieuwste thrillers van internationale bestsellerauteurs in één uniek pakket Lees als eerste de nieuwste thriller van Anita Terpstra. Haar boek 'Samen' is vanaf september verkrijgbaar in de boekhandel en nu al exclusief verkrijgbaar in dit pakket. Met ook de nieuwste titels van Grisham, Leon, George en Baldacci. oL cLb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33