12.04 16.16 16.06 3 Bertens beslist later over Rosmalen en Rio 30 SJOERD MOSSOU Serena Williams verslaan, dat was net te veel gevraagd. Maar wat verkocht Kiki Bertens haar huid duur op Roland Garros. Een chronologie van haar laatste mooie dag in Parijs. TENNIS ROLAND GARROS 'Ik ben trots op mezelf, heb alles gegeven. Het was een mooie dag' Column Op internet stond gisteren een hart stikke leuke poll. Die luidde: 'Aan welk Oranje-EK heeft u de mooiste herinneringen?' (En daaronder kon ieder een dan '1988' aanklikken.) De oproep klonk zo vrolijk en opgewekt, dat je er - en vermoedelijk was dat precies de bedoe ling - prompt heel chagrijnig van werd. Wees eerlijk, heeft u al enorme zin in het EK? Ik niet. Sorry. Ik zou hier natuurlijk de échte liefhebber kunnen gaan uithangen, orerend over allerlei Zwitserse talenten en onontdekte Albanese wisselspelers, maar dat komt volgende week wel, als het alle maal eindelijk begonnen is. Dan zien we wel weer verder. Al die mensen die nü al roepen dat ze zich knetterhard verheugen op een geweldig EK: vertrouw ze niet, jongens. Het is interes- santdoenerij. Het zijn de types die aan de bar altijd nét iets te gretig de opstelling van Brazilië 1982 staan op te dreunen. De quasi- puristen. De zelfbenoemde 'echte kenners'. Die hele Oranjegekte kan ik missen als kiespijn hoor, daar niet van, maar kom op zeg: alsof een EK leuker is als Nederland niet meedoet. Alsof voetbal net zo leuk en relevant is als het je geen reet uitmaakt wie er wint. Alsof voetbal niet drijft op het senti ment van chauvinisme of clubgevoel. Heeft u al enorme zin in het EK? Ik niet Ook zoiets: de onver mijdelijke, nogal ver moeiende vraag 'voor wie we gaan juichen' de ze zomer. Er is zelfs een speciaal televisiepro gramma gewijd aan de ze kwestie, waarin Jan tje Smit en Johnny Hei- tinga lukraak naar een land reizen, om daar een antwoord te vinden op, nou ja, ehm. Waarop eigenlijk? Jantje en Johnny doen lekker gek op loca tie en de volgende dag doen Mario Been en Victor Reinier dat, maar een antwoord vin den lukt niet echt, al is het maar omdat er zo weinig te juichen valt. „Zeg Mario, wat voor cijfer geef jij de Italiaanse vrouwen ei genlijk?" Ik hoop dat we het na vanavond in We nen een beetje hebben gehad, qua zout in de wonde. Want ja, we weten het nu wel: die Oostenrijkers gaan wél naar het EK, en wij niet. En de Polen gaan ook en de Ieren ook. Iedereen gaat, behalve wij. Nog een paar dagen, dan rijd ik opgewekt naar Frankrijk en dan dompel ik me dapper onder in het hele EK-circus. Heus, dan blijkt het allemaal reuze mee te vallen. Dan kijken we naar het EK voetbal zoals we dat al jaren naar de Tour de France doen of naar mannentennis of naar de Champions Lea gue. Het doet er niet écht toe, vanuit Neder lands perspectief. Het is een bijzaak en niet eens perse de belangrijkste. Het is zomer- vermaak, achtergrondmuziek, en vooruit dan maar: topsport in zijn meest zuivere, naakte vorm. Tot die tijd is het doorbijten. En te jui chen valt er helemaal niets. Everton is er al uit met Koeman Crash in training eist leven Salom "11 OO Ietsje eerder dan ge- I pland staat Kiki Ber tens op het centre court warm te slaan met coach Raemon Sluiter. Alle ogen zijn gericht op De Kuit. Hoe is het daarmee? Bertens heeft hem verstopt onder een lan ge broek, maar haar linkerbeen is duidelijk dikker dan haar rechter en dus goed ingepakt. Maar ze glijdt, ze serveert een paar ballen, het lijkt er goed uit te zien. Via de NOS komt het bericht dat er toch grote twijfels zijn: spelen of niet spelen? Er verschijnt een fo to uit de catacomben van een bel lende Sluiter en een zorgelijk kij kende Bertens. „Ik overlegde met Martin van der Brugghen (Ber tens' tennistrainer, red.)", zegt Sluiter achteraf. „Wij neigden naar een 'nee'. Omdat we niet wilden dat ze alsnog een nare er varing zou overhouden aan dit ge weldige avontuur. Maar Kiek hak te zelf de knoop door. Ze zou er spijt van krijgen als ze niet zou hebben gespeeld." H O /"A O Bertens komt als IO.UO eerste de baan op. Ze lacht even, zwaait. Daarna komt Williams, stuurs kijkend, koptelefoon op haar hoofd. 'Allez Kiki' klinkt K O vanaf de tribunes als Bertens klaar gaat staan voor de belangrijkste wedstrijd van haar leven. Ze wint de eerste drie pun ten en breekt Williams meteen. Met beukers van forehands is ze ook tegen de nummer 1 van de wereld 'baas op de baan'. En dat in haar eerste halve finale op een Grand Slam. 1Q /I fi Bertens loopt niet I O. 1C op alle dropshots van Williams, maar deze haalt ze wel, en ze komt op setpoint. Ze gaat ervoor, maar slaat de fore hand in het net. Williams worstelt, IO.vJv maar komt terug tot 5-5. Bertens is niet onder de indruk en haalt er na een knappe servicegame een tiebreak uit. Die lijkt ze te verliezen, maar na twee dramatische volleys van de Amerikaanse krijgt Bertens nog een setpunt. Weer eindigt haar bal in het net. Op de 'big points' is Williams beter. Het wordt 9-7. Is het verzet van de hinkende Ber tens nu gebroken? H ~7 Na acht punten op Ir. I rij komt Bertens in de tweede set op 2-0. Ze lacht naar Sluiter en haar familie en lijkt die gemiste setpunten al weer vergeten. Maar ze kan de break niet bevestigen en wordt op 3-3 weer gebroken. Pijnlijke grimassen. Het stadion gaat achter Bertens staan, als Williams haar eerste matchpoint krijgt. Met een goede service werkt Bertens het weg. Pas op het vierde I H".vJO wedstrijdpunt capi tuleert Bertens, haar laatste bal op een geweldig Roland Garros eindigt net achter de baseline. „Aan het net zei Serena dat ik on gelooflijk goed had gespeeld en een supertoernooi had gehad." Williams houdt een perspraatje. Ze zit erbij alsof ze verloren heeft. Bertens houdt haar persconferentie. Ze zit erbij alsof ze net gewonnen heeft. „Ik ben heel trots op me zelf, heb alles gegeven wat ik tot mijn beschikking had. En tussen door heb ik er nog van kunnen genieten ook. Het was een mooie dag- Had ze van Williams gewon nen zonder die kuit, of als ze de eerste set had gepakt? „Nee, dat kun je niet zeggen." Na een kwar tiertje: „Ik weet het allemaal niet meer. Er gaat tegelijkertijd heel veel en helemaal niets door mijn hoofd. En ik kom nul uit mijn woorden." Ze bedankt de Neder landse pers voor hun komst en aandacht deze weken en vertrekt. -j O ~7 Sluiter ploft in de I vjsofa en vertelt nog één keer over het geweldige Ro land Garros. „Kiki is een war rior", zegt hij. „Maar ik als coach heb mezelf meteen de vraag ge steld waar we energie hadden kunnen sparen de afgelopen we ken." Misschien door Bertens uit het dubbelspel terug te trekken? „Als ik dat had gedaan, had ik nu op zoek gekund naar een andere baan. Die dubbel is in alle opzich ten te belangrijk voor haar." Er gaan wel dingen veranderen na deze drie uitstekende weken, verwacht Sluiter. „Kiki is verlost van kwalificatiewedstrijden. Een week voor een Grand Slam een toernooi spelen, dat doe je straks ook minder snel." Sluiter vervolgt. Tot besluit: „Kiki zei net wel dat ze aan het team niets wil veranderen, on danks al dat prijzengeld. Maar misschien is het zo gek niet om een fysio mee te nemen. Verder gaan we gewoon door op de inge slagen weg. Die forehand waar mee ze het eerste setpunt ver speelt, gaat vaker fout. Die gaan we de komende tijd dus tot uiten treuren trainen. Dan kan ze de volgende keer misschien wel van Serena winnen." Kiki Bertens reed gister avond 'met gierende banden naar huis'. Wie weet was ze nog op tijd bij de snackbar, want ze had enorme zin in een Raspatat en een kaassoufflé. „De komen de dagen ga ik lekker uitrusten, herstellen en verder afwachten wat er op me afkomt." Hoe haar komende maanden eruit gaan zien, daarover gaat ze binnenkort met coach Raemon Sluiter en trai ner Martin van der Brugghen nadenken. De kans dat ze komen de week het grastoer- nooi in Rosmalen speelt, lijkt klein. „Dat wordt heel erg moeilijk, denk ik. Ik moet mijn kuit laten herstellen." Of ze in augustus gaat meedoen aan de Olym pische Spelen, is ook af wachten. Sluiter daar over: „We hebben het daar nog niet goed ge noeg over gehad. Dit zijn bizarre weken ge weest. In een paar we ken tijd is ze van num mer 89 van de wereld ineens de nummer 27 en stond ze in de halve finale van een Grand Slam. Het enige wat ik erover kan zeggen is dat het niet verkeerd is als je meedoen aan de Spelen van je bucketlist kunt afstrepen. Maar het is niet zo belangrijk wat ik ervan vind." zaterdag 4 juni 2016 VOETBAL Everton denkt dit weekeinde Ronald Koeman te kunnen pre senteren als ma nager. De coach (53) en Everton zijn er inmiddels uit, maar de club uit Liverpool moet het tot me dio 2017 doorlo pende contract bij Southampton nog afkopen. Ei genaar Farhad Moshiri en voor zitter Bill Ken- wright zullen die afkoopsom op tafel leggen voor de manager. MOTORSPORT Motorcoureur Luis Salom is gis teren om het le ven gekomen door een zware crash tijdens de training voor de Grote Prijs van Catalonië. De 24-jarige Span jaard, die uit kwam in de Mo- to2 en negenvou dig winnaar in de Moto3 was, ging in een bocht on deruit. Artsen in het ziekenhuis konden Salom niet meer red den. ■E o a Rik Spekenbrink Parijs Kiki Bertens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30