s 2 Shinen b Xenos z z cc z 22 EC O O Vijf jaar zwaait Christine Lagarde de scepter bij het IMF. Ze rekende af met tonnen aan scepsis, werd onomstreden. Zelfs een beetje geliefd. Lagarde gaf de strenge saneerclub een menselijk gezicht. Als ze een beetje moet flirten, gaat ze dat ook niet uit de weg IU lil In de schijnwerper Als algemeen directeur volgt ze Alex van Schaik op, die na veer tig jaar binnen de Blokker Hol ding met pensioen is gegaan. Een frisse wind kan Xenos wel gebruiken, want de 'exotische' winkelformule van het familiebedrijf Blokker is al lang geen publiekstrekker meer. In Van Dieren donck (39) denkt de Blokker Holding de juiste vrouw te hebben gevon den om de ver nieuwing van Xe nos in goede ba nen te leiden. On langs zijn er 250 banen geschrapt en is een aantal filialen gesloten. Van verande ringen weet Van Dierendonck wel wat af. Ze was di recteur e-com- merce bij de Etam Groep, toen het kleding concern vorig jaar failliet ging. Ze bleef aan na de doorstart. Van dat bankroet heeft ze geleerd, vertelde ze vori ge maand op een shopping-con gres. „Ik realiseer me nu dat ieder een de verant woordelijkheid heeft over de ge zondheid van een bedrijf. En dat je ook kunt kijken of je er gens kunt bij springen." Haar carrière kwam haar niet aanwaaien. Het is ook gewoon hard werken, zei ze vier jaar geleden in een interview met Else vier, zwanger van haar derde kindje: „Ik werk sowieso 55 uur per week, soms wel 70." Met haar partner en drie zoontjes woont de Zeeuws-Vlaamse in Amsterdam. Ambitieus was ze altijd al. Als student biotechnologie studeerde ze cum laude af. Vervolgens maakte ze snel carrière bij de Boston Consultan cy Group en eBay; op haar 30ste was ze marketingdirecteur van marktplaats.nl. Daarna belandde ze bij Philips. Als ma nager van de onlinewinkel verdiende ze daar al snel meer dan haar vader ooit verdiend had, vertelde ze daarover. Waar haar kracht ligt? „Dat ik anderen kan laten shinenmaar dat ik dat zelf ook doe." Niet alleen in haar werk. Als volleybalster was zij de spelverdeler. „Niet degene die continu scoort, maar degene die het spel bepaalt." Begon haar car rière bij de Boston Consultan cy Group Werkte bij eBay, Philips en Miss Etam Accor Aegon PROFIEL CHRISTINE LAGARDE BP Randstad Het was op 24 maart, de dag dat Jo- han Cruijff het leven liet, dat Men- no Snel een berichtje kreeg van Christine Lagarde. Ze wenste hem sterk te. „Hetzelfde deed ze na de ramp met MH17", zegt Snel, na mens Nederland en een groep andere landen bewindvoerder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF), waarvan Lagarde directrice is. „Dan kun je wel zeggen: dat zal haar staf wel voor haar doen, maar dat is te makkelijk. Het zegt echt iets over Lagarde. Ik heb heel veel van haar geleerd." Morgen is het vijfjaar gele den dat Lagarde het roer over nam bij het IMF. Voor de mees te Nederlanders is dat niet veel meer of minder dan een grote organisatie die dingen doet die vast heel belangrijk zijn, maar waarvan we stiekem toch voor al heel weinig notie hebben. Een muntfonds, tja. Ons beeld over het IMF zou veel scherper zijn als ons land (ooit) op de rand van een bankroet had ver keerd. Vraag maar aan de ge middelde Griek of Argentijn. Pilletjes Heel kort door de bocht ver leent het IMF kredieten aan lan den in nood, in ruil voor her vormingen in economie en be stuur. En nee, een zachte heel meester is het IMF niet. „Als het IMF komt, weet je één ding zeker", zegt Snel. „Een land heeft jaren van niks doen en mismanagement achter de rug. Dat los je niet op met halve maatregelen. Onze pilletjes smaken nog steeds niet lekker." Dat 'nog steeds' zegt hij niet voor niets. Het verwijst naar Lagarde. Die heeft er niet voor gezorgd dat het IMF overal met tromgeroffel en vlagvertoon wordt binnengehaald - daar is het de organisatie nou eenmaal niet naar - maar heeft wel ge zorgd voor een menselijker ge zicht. In alle stukken die over de Franchise verschenen, de laatste vijfjaar, worden de char mes van de voormalige syn- chroonzwemster geroemd. Of zoals Jeroen Dijsselbloem het enigszins formeel zegt: „Christi ne weet heel knap de harde IMF-lijn op de inhoud te combi neren met een ontspannen di plomatieke stijl op het proces." Als voorzitter van de eurogroep werkt hij vaak intensief samen met Lagarde, vooral rond het dossier Griekenland. De twee kunnen het uitstekend vinden. Dat wil niet zeggen dat ze het altijd eens zijn. Neem de Griekse kwestie. Waar schuld verlichting voor de eurolanden tot voor kort een verboden woord was, onderkent Lagarde al jaren het belang ervan. Voor de Grieken en voor de wereld economie. Het heeft alles te ma ken met haar achterban: ze zit er ook namens de VS, China en India, om een paar landen te noemen. Dat deze landen haar dit voorjaar (unaniem) herko zen als IMF-baas, mag een pres tatie van formaat heten. In 2orr waren er heel wat ingrediënten voor een potentiële misluk king. Zo is ze van oorsprong geen econome, maar juriste en politica. En, misschien nog wel erger: net als voorganger Domi nique Strauss-Kahn - inder daad, die man van de hotelka mer - kwam ze uit Frankrijk, en dus uit Europa. Opkomende economiën hadden het hele maal niet gek gevonden als hun groeiende rol op het wereldto neel was beloond met een sleu telpositie in het IMF. Het liep anders, en ze deed de kritiek verstommen. Ook het feit dat het leeuwendeel van de IMF-middelen naar Eu ropese probleemeconomieën ging, en niet naar de rest van de wereld, werd haar niet fa taal. En dat heeft ze helemaal zelf afgedwongen, zegt Snel. „Ze kan als geen ander mensen inpakken, beheerst alle metho den. Als het pragmatisch moet, doet ze het pragmatisch. Inhou delijk is ze uitstekend op de hoogte. Ze is slim. En als ze een beetje moet flirten, gaat ze dat ook niet uit de weg. Ze is de on gekroonde koningin van iedere vergadering." Libido Zie het maar zo: als Lagarde in de ruimte is, loopt het minder snel uit de hand. Zelf denkt ze dat we dat niet los kunnen zien van haar geslacht. Ze zei ooit dat 'vrouwen minder libido en testosteron op de werkplek in jecteren dan mannen'. (En dat de financiële crisis minder he vig zou zijn geweest als Leh man Sisters er de oorzaak van was geweest, in plaats van Leh man BrothersEn passant poet ste ze in de vijfjaar dat ze er nu zit het door 'DSK' besmeurde blazoen van het IMF op. Men no Snel daarover: „Het is echt niet prettig om waar je ook komt meteen vragen te moeten beantwoorden over een seks schandaal. Dat straalt af op de reputatie van je organisatie." Ondertussen fietst Lagarde, die voorheen een conservatieve Franse minister van Financiën was, ook nog wat persoonlijke speerpunten in het IMF-beleid. Zo hamert het noodfonds nu harder dan voorheen op de posi tie van vrouwen op de arbeids markt, en waarschuwt het voor het gevaar van klimaatverande ring en inkomensongelijkheid. Het geeft de strenge saneerclub die het IMF in wezen is een iets menselijker gezicht. Snel, die bijna de volledige vijfjaar van Lagarde bij het IMF meemaakte: „Een voor beeld: inkomenssteun voor de armen was een wezenlijk on derdeel van het hulppakket dat Oekraïne kreeg. Dat was niëuw, en zonder haar steun was het nooit gelukt." zaterdag 4 juni 2016 O Op haar 35ste verdiende Francine van Dierendonck tot haar 'trots en gê ne' al meer dan een ton. Niet veel la ter zat ze in de directie toen Miss Etam failliet ging. Nu moet ze het verstofte Xenos weer laten stralen. Annemieke van Dongen Studeer de cum laude af in biotechno logie Moeder van drie zonen De hotelketen profiteerde in Pa rijs van berich ten dat Jin Jiang fors wil gaan in vesteren. De uitzender had duidelijk last van de tegenval lende arbeids- marktcijfers uit de VS. De verzekeraar deelde in de ma laise van de an dere financiële fondsen. O o o Een schikking over de olieramp in de Golf van Mexico viel goed. Charmante saneerder Sander van Mersbergen Den Haag Menno Snel, IMF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22