21 Jonge, sportieve man begint de dag met ontbijtgranen Pap alleen voor babymondjes? Geen sprake van. Volwassenen gooien er wel op zijn minst pastinaak of kokos door. Ruim honderd lichamen van verdronken vluchtelingen aangespoeld Een boterham in de ochtend is net zo gezond Nederland is geen land van pap-eters. Een bo terham met kaas, dat eten we het liefst bij het ontbijt. Maar een groeiende groep vervangt de ver trouwde broodmaaltijd door pap. Niet zo'n ouderwetse slijmklodder waar een vel van de warme melk op drijft, nee, de pap 2.0 wordt op mo derne wijze opgelepeld. „Met kwark of cottagecheese, dat bevat - anders dan melk - gefermen teerde proteïnen. Beter voor je dar men, omdat het lichter verteerbaar is", weet foodwatcher Anneke Am- merlaan. Paleo ontbijtpap met pasti naak, pap van quinoa met bosbessen, gebroken lijnzaadpap, overnight oats, kokos-amandelpap: je komt de meest exotische ingrediënten tegen in de paprecepten die op internet rondzwerven. Dieetgoeroe Kris Verburgh staat zo'n beetje aan de wieg van de haver- moutbeweging. In zijn boek De voed- selzandloper uit 2012 hamert hij erop zo min mogelijk brood (en aardappe len, pasta en rijst) te eten. Er zou te veel suiker in zitten. Havermout is voor Verburgh een hemels alternatief: glutenvrij en cho lesterolverlagend. Zijn boek werd een bestseller en zijn volgelingen stapten massaal over op het goedge keurde ontbijt graan. De ontbijtgranen- trend heeft nu ook de mensen bereikt die niet vooroplopen, maar die wel op hun gezondheid let ten. Ontbijtgranenbedrijf Qua ker ziet de laatste jaren een stijgende lijn in de verkoop van haar haver- moutproducten. Albert Heijn brengt inmiddels zijn eigen lijn van haver- moutpap-to-go aan de man en uit Denemarken is Grod - 'pap' in het Deens - komen overwaaien: een hip papmerk. „Op plekken waar je snel iets wilt eten, zoals het station, zie je ook va ker pap, in een mooie verpakking", legt Ammerlaan uit. „We hebben het superfoodtijdperk achter ons gela ten. We gaan terug naar normaler eten met normale ingrediënten. Pap sluit daar goed bij aan." Je zou misschien verwachten dat vooral de fit girls van deze wereld zich op de pap hebben gestort, maar i'4 Ammerlaan ziet vooral de jonge, sportieve man als grootver bruiker. „Mannen die dagelijks bezig zijn met fitness. Die willen geen grammetje vet te veel aan hun lijf hebben en beginnen de dag gezond met een bordje haver mout." Die /ït boys zijn goed bezig; ontbijt granen passen in een gezond voedings patroon, volgens de schijf van vijf. Maar een bo terham in de ochtend is net zo gezond, zegt Patricia Schutte van het Voedingscentrum. Er valt zelfs wel wat af te dingen op de gezondheid sclaim van pap. Je moet opletten dat er geen extra suikers aan je ontbijt granen zijn toegevoegd. Ook op extra zout moet je bij sommige pro ducten alert zijn. Aan brood wordt ook zout toege voegd, maar daar zit jodium in. „Dat heb je nodig voor een goede werking van de schildklier. Jodium zit ook in producten uit de zee, maar die eten we in Nederland niet zo gek veel. Het is prima om havermoutpap als ontbijt te nemen, maar blijf daar naast ook boterhammen eten." Nee, die boterham met kaas is zo slecht nog niet. Meer dan honderd lichamen van verdronken Afrikanen zijn giste ren aangespoeld bij de Libische stad Zuwarah, ten westen van de hoofdstad Tripoli. Volgens de lokale autoriteiten gaat het om opvarenden van een gammel smokkelaarsschip dat waar schijnlijk woensdag al is ver gaan. Onder de tot nu toe gebor gen slachtoffers zijn veertig vrouwen en vijf kinderen. Het dodental zal waarschijnlijk op lopen. De afgelopen twee weken zijn minstens duizend mensen, vooral Afrikanen, verdronken in de Middellandse Zee. Het totaal aantal doden dit jaar wordt ge schat op 2.500. Nu de Balkanroute - vooral gebruikt door Syriërs en Afgha- nen - is afgesneden door de over eenkomst tussen de EU en I\ir- kije, wagen veel vluchtelingen en migranten zich weer aan de langere en gevaarlijker overtocht van Libië naar Italië. Tot nu toe zouden dit jaar 205.000 van hen de overkant wel hebben gehaald. LIBIËROUTE SSPK zaterdag 4 juni 2016 Helemaal hip: pap als ontbijt Heieen Boex Weesp —Patricia Schutte, Voedingscentrum Bob van Huët Rolterdam/T ripoli FOTO EPA/MOHAME BEN KHALIFA Het dodental op het strand van Zuwarah stond gistermiddag al op 107.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21