19 Groeiend wantrouwen tegen Democratische presidentskandidate Hoewel ze de voorverkiezingen gaat winnen, heeft Hillary Clinton een probleem. In West Virginia wordt ze haast met pek en veren verjaagd. Door partijgenoten. Op het zware notenhou ten bureau van advo caat Paul Farrell staat de ingelijste voorpagi na van The Herald- Dispatch. Het dagblad van Hunting ton, een stadje in West Virginia, zet te vorige maand de vier belangrijkste deelnemers aan de race om het Ame rikaanse presidentschap op de voor pagina. Donald Trump, Hillary Clin ton, Bernie Sanders - en Paul Farrell. Hij moet er zelf hartelijk om lachen - 'staat straks mooi in mijn necrolo gie' - maar zijn kandidatuur was ei genlijk een serieus protest. Succesvol, bovendien. In West Vir ginia, de enige staat waar Farrel zich zelf uit onvrede over de andere kan didaten op het stembiljet liet zetten, kreeg hij 9 procent van de stemmen in de Democratische voorverkiezing. In het meest zuidelijke district, Min go County, versloeg de 43-jarige hoofdcoach van het meisjesvoetbal team van de Huntington High School zelfs een internationale poli tieke ster, Hillary Clinton. Kolenmijnen Niet omdat Paul Farrel zo'n politiek wonder is, moet hij erkennen in zijn kantoor in het uitgestorven centrum van Huntington. Maar omdat Hillary Clinton een probleem heeft, ook al wordt ze naar verwachting dinsdag tot winnaar van de Democratische voorverkiezingen uitgeroepen. Er kle ven zoveel schandalen en schandaal tjes aan haar, dat 64 procent van de Amerikanen aangaf haar niet te ver trouwen in een recente peiling van de New York Times. Hier in het hart van de Appalachen, een arm bergge bied vol kolenmijnen, neemt de arg waan extreme vormen aan. Paul Farrel somt zijn grieven op. Er is het geheimzinnige, slecht bevei ligde privé-e-mailadres dat voor kwam dat Clintons berichten in de overheidsarchieven terechtkwamen. Er zijn de enorme, naar belangenver strengeling riekende, bedragen die de Clinton Foundation ontving van invloedrijke overzeese donoren toen ze minister van buitenlandse zaken was. De miljoenen die zij en Bill ver dienden aan speeches. De aanval op een Amerikaans consulaat in Bengha zi, Libië, nadat Clintons departe ment de omgekomen ambassadeur extra beveiliging had onthouden. En het belangrijkste voor Farrell en zijn onverwacht grote groep kie zers: ze is van plan Obama's klimaat maatregelen voor de kolenindustrie voort te zetten. „We gaan veel kolen mijnen en mijnwerkers werkloos ma ken", liet ze zich onlangs ontvallen toen ze sprak over nieuwe banen die ze wil creëren in andere sectoren. „Terwijl ze in 2008 hier in West Vir ginia nog sprak over haar overgroot- opa die mijnwerker was, onze cul tuur, onze waarden, dat we zulke goede mensen zijn, dat onze kolenin dustrie zou blijven bestaan", foetert Farrell. „Ze draait! Voor politiek ge win. Maar we zijn geen dummies hier, we onthouden zoiets en het maakt ons boos." Zo boos dat Clinton vorige maand bij een bezoek aan Williamson, de kern van Mingo County en op papier bolwerk van Democraten, ontvan gen werd door een menigte van schreeuwende partijgenoten. In de stromende regen wachtten ze haar op. De sfeer was gespannen, be schrijft Derek Hensley, die de kassa van de lokale cadeauwinkel bemant en zag hoe de sheriff de woedende kiezers op afstand hield. „Als je Hilla ry hier binnenlaat, kom ik nooit meer, kwam een klant me vertellen." Leegloop Hensley is een van de laatste winke liers in Williamson. Ooit liep door het afgelegen mijnstadje een bloeien de Main Street, nu vallen vooral de kringloopwinkels, de stoffige lege panden en een enkele bedelaar op tussen de groene bergtoppen. Oba- ma heeft met zijn milieuregels de toch al zieltogende mijnindustrie de das om gedaan, zonder te voorzien in een plan voor alternatieve bron nen van inkomsten. De mijnwerkers zijn ontslagen, transportbedrijven en leveranciers bleven ook maar werknemers naar huis sturen, tot ook voor de detailhandel geen klant met wat geld meer over was. Ruim 13 procent van de bevolking van Williamson en omgeving zit zon der werk (landelijk is dat 5 procent). Wie wel een baan vindt, verdient zo maar ruim de helft minder dan voor heen. In sommige delen van dit ge bied leeft een derde van de bewo ners in armoede. Scholen serveren in middels gratis ontbijt en lunch om ervan verzekerd te zijn dat kinderen een volle maag hebben. Jongeren ver trekken massaal, drugsgebruik is on der de achterblijvers een groot pro bleem. Wat rest, is de trots van de stugge bergbewoners. Gelovig en eigenzin nig zijn ze - hillbillies volgens de rest van Amerika. 'Wij bellen niet het alarmnummer', staat onder de afbeel ding van een pistool op de baseball- cap van Mark Michael, die maar wat rondhangt in de hoofdstraat nu hij na vijftien jaar in de mijnen slechts af en toe een baantje heeft. Om hem heen ademt nog altijd alles kolen. Coalfields got talent, heet de nieuwe talentjacht. Er is een Coal Festival, een Little Coal River en dwars door Williamson loopt de King Coal Highway. Grondige hekel En bijna iedereen heeft een grondige hekel aan Hillary Clinton - ook al is 76 procent van de bewoners geregis treerd als Democraat. „Vanwege de kolenindustrie, natuurlijk. Maar het is meer", zo verwoordt de lokale par tijvoorzitter Truman Chafin hun ge voel. „Ze is hier zo welkom als een muggenplaag." Ook voor iemand als Riley Sartin, een trucker van indrukwekkende omvang die met moeite een vervoers bedrijf overeind houdt. Van zijn 200 vrachtwagens rijden er nog 30 rond, dit jaar viel een zoveelste ronde ont slagen. Zelfs de secretaresse, zijn ei gen schoonzus, moest een paar we ken thuisblijven. Tot er weer geld was - inmiddels is ze terug op haar plek in de loods van Sartin Trucking aan de King Coal Highway. Zijn leven lang al is Sartin Democraat maar op Clinton stemt hij voor geen goud. Omdat ze het op zijn broodwinning heeft gemunt, in zijn ogen. Plaatselijke held Paul Farrell was hier in de voorverkiezing het vehikel voor een proteststem. Straks op de verkiezingsdag in november is dat voor veel bewoners van West Virgi nia Donald Trump. 44 procent van de aanhangers van Sanders zegt voor Trump in plaats van Clinton te gaan kiezen. Riley Sartin en zijn secreta resse Mary Ann Kominar stemmen ondanks hun Democratische partij kaart op de Republikein, die belooft de kolenindustrie nieuw leven in te blazen. Ze zien in Trump 'gezond verstand', zeggen ze, precies wat hun streek nodig heeft. „Niet dat hij mijn eerste keuze is", geeft Kominar toe. „Met mijn stem zeg ik: we hebben er genoeg van. We lijden hier. Donald Trump verkoopt ons hoop." zaterdag 4 juni 2016 'Hillary is net zo welkom als een muggenplaag' Karlijn van Houwelingen Williamson Hillary Clinton kon tijdens haar campag ne op veel enthousias me rekenen, maar niet in de mijnenstreek in het oosten van de VS. FOTO JUSTIN SULLIVAN/GETTY De vroeger zo geani meerde Main Street van Williamson wordt geteisterd door leeg stand. De ene na de andere zaak moest sluiten. FOTO KARLIJN VAN HOUWELINGEN IJjIMIMJ.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19