13 Vier keer aan de zi urn- 'Doorwerken in meubelzaak' Is dit het einde van De Engel? I BLVJsSlSil ZIJLIJN S-KEE agenten die 'etnisch profileren'. „Het was prachtig geweest als we deze zo mer iets hadden gehad om ons samen te brengen. Want onderschat de kracht van voetbal, volkssport num mer één, niet. Het bindt jong, oud, hoogopgeleid, laagopgeleid, autocht oon én allochtoon." Toch stammen de 'oranjefeestjes' al van ver vóór het voetbal, vertelt histo ricus Henk te Velde (Universiteit Lei den) van het boek Oranje Onder. Popu lair orangisme van Willem van Oranje tot nu. „In de negentiende eeuw kwa men bewoners van volkswijken ook al bij elkaar, versierden ze hun straten, en gingen de competitie aan: wie heeft het meest zijn best gedaan? Al leen was in die eeuw een koninklijke verjaardag of jubileum de aanleiding." De historicus wil maar zeggen: zo'n toernooi is een aanknopingspunt, niet de wérkelijke reden voor een volks feest. „We hebben blijkbaar een inten se behoefte om af en toe even bij el kaar te kruipen en samen iets te bele ven en dat voetbal: ach, eerlijk, dat gaat voor de meesten helemaal niet zo diep. Dat zie je als Oranje verliest. Dan is één dag rouw voldoende." Te Velde's devies: willen mensen een feestje, laat ze vooral een alterna tief zoeken. Ook Huub, de doorgewin terde Oranjefan, vindt dat hij best een beetje kan marchanderen. Want de Belgen en Duitsers net over de grens verdienen toch ook steun? „Als België een stunt uithaalt, de halve finale be reikt, de finale zelfs misschien, dan wil ik best mijn keukenladder op, voor een paar Belgische vlaggen." Zwart, geel, rood: het zal in 'Orange Street' éven wennen zijn. zaterdag 4 juni 2016 ^öUahud hl OLLAND Sinds de legendarische WK-finale van 1974 heeft Nederland maar vier keer een groot toernooi gemist: het WK in 1982, het EK in 1984, het WK in 1986 ('de donkere jaren tachtig') en het WK in 2002. Nu Neder land er bij dit EK in Frankrijk (10 juni tot en met 10 juli) niet bij is, zit Oranje niet stil. Het team van bondscoach Danny Blind gaat proberen zich voor het WK van 2018 in Rusland te plaatsen. ■4 Wat een verschil, de straat bij het WK in 2014 en dit jaar bij het EK. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN EN ANP E3 mb» m m tiOÖWBi» -.UÏ3ÏB _j .yri Winfried Witjes (58) is als 'De Generaal' misschien wel de on- vermijdelijkste Oranje fan van allemaal. „Nu het EK dichterbij komt, word ik sikke- neuriger", zegt hij van uit Gdansk, waar Oranje woensdag oe fende tegen Polen. „Ik ga maar gewoon door in de meubelzaak waar ik werk, in Huis- sen. Nee, ik ga niet kij ken. Geen enkel duel. Nee, niet één wed strijd. Voetballiefheb ber? Ja, maar alleen voor Oranje. Naar wie moet ik kijken dan? Ze moeten twee keer m'n bloed prikken om te zien dat het niet oranje is, maar rood. Ik voel me niet nuttig als ik naar een EK zon der Oranje kijk. Ik ben liever bezig met het WK over twee jaar. De ze uitschakeling was zo'n klap. Er zijn tra nen gevloeid. Ik speel nog met de gedachte iets te doen als Gene raal rond het EK, al zijn we er niet bij. Maar nooit als fan van een ander land." Het echtpaar Wouter Rexwinkel (52) en Dai- na Zagata (40) gaat al tijd naar Oranje. Hij als Streepjesman en zij als rondborstige Engel van Oranje. EK na WK na EK trok ze er massa's bekijks mee. Maar of de Engel ooit nog verschijnt? „We zijn er nog steeds echt ziek van", zegt Rexwinkel. „Dat spandoek bij Po len-Nederland, 'Wij wen sen Polen veel succes', dat een paar jongens hadden opgehangen... Donder op zeg! En die idiote vragen: ga je nu België steunen? Of Duitsland? Dan zeg ik: ben je niet goed wijs? We gaan niks speciaals doen, we werken ge woon. Ik heb een win kel in sportkleding en -schoenen. En op tv kij ken we 'Nederland 5'. Wat moet ik met Wa- les-Albanië? Daar kijk je normaal gesproken ook niet naar. Of de En gel terugkeert? Daina is 40 hè. Je kan niet eeuwig als engeltje rondlopen. Ik denk dat we iets anders gaan verzinnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13