Sm mme Sale s Demmink moet getuigen over misbruik, maar doet hij dat ook? Citytrip praag 8 NI Vrouwen laten mannelijke collega's liever voorgaan U zult vooral blanke mannen in pak op tv zien tijdens de komende verkiezingscampagne. Geen vrouw waagt zich tot nog toe aan het lijsttrekkerschap voor een grote partij. m GffCWGffmnl of bel 0529-46 96 67 mancipatie-minister Jet Bussemaker moet ervan zuchten. Wéér geen vrouwe lijke lijsttrekker bij de grootste politieke partijen. „Oh, dan zijn al die verkiezingsdebatten straks weer alleen met mannen in pak." De ze week werd bekend dat VVD-mi- nister Edith Schippers niet op de kieslijst wil, terwijl zij lang gold als mogelijke opvolger van Mark Rutte. Partijgenoot Neelie Kroes zag in haar de eerste vrouwelijke premier, maar Schippers verklaart zich loyaal aan Rutte. „Hij is op dit moment de juis te persoon op de juiste plek", laat ze weten. Daarmee is de kans op een vrouwelijke lijsttrekker bij de grote partijen nihil geworden en een vrou welijke premier al helemaal. Marian ne Thieme van de Partij voor de Die ren is de uitzondering bij de komen de Kamerverkiezingen. Uit een rondgang langs de belang rijkste vrouwen van de zes grootste partijen blijkt één ding: ze willen geen van allen. Op dit moment al thans. De meeste vrouwelijke num mers twee van de vorige kieslijsten vinden hun mannelijke leider sim pelweg de beste. „Ik zou wel gek zijn als ik het lijsttrekkerschap zou over wegen", zegt Fleur Agema van de PVV. „De beste staat op één. Wilders spreekt 95 procent van ons kiezerspo tentieel aan. Ik heb niet de illusie dat ik dan méér stemmen zou trekken." Bij D66 heeft Stientje van Veldhoven hetzelfde idee: „Pechtold is gewoon een heel bekend gezicht. Mensen we ten wat ze aan hem hebben. Dat stond voor mij deze keer voorop." Mona Keijzer van het CDA verloor vier jaar geleden de strijd om het lijsttrekkerschap van Sybrand van Haersma Buma, ze mocht wel de op een na hoogste plek op de lijst inne men. Ze heeft opnieuw over de kop positie nagedacht, vertelt ze. „Maar het gaat niet om mij, het gaat om de partij. Sybrand heeft het gewoon heel goed gedaan, de afgelopen vier jaar. Daarom moet hij gewoon door gaan. Een vrouwelijke premier, die komt er vanzelf." Ook de ambitieuze Renske Leijten van de SP wil leider Emile Roemer niet van de troon sto ten. „Een nieuwe leider staat pas op als de oude weggaat of niet voldoet, dat speelt bij ons niet. Ik merk overal waar ik kom dat Emile heel populair is. Ik denk niet dat ik beter zou zijn op dit moment." Hoogleraar Monique Leyenaar, ge specialiseerd in politiek leiderschap van vrouwen, begrijpt wel waarom we zo weinig vrouwen in de politie ke top zien. „Waar de concurrentie groot is, hebben vrouwen als groep het altijd moeilijk. Vrouwen denken dan al snel: als ik op twee, drie of vier sta, kan ik mijn werk óók doen. Vergeet niet dat Angela Merkel ook door Helmut Kohl naar voren is ge- Vrouwen denken al snel: als ik op twee of drie sta, kan ik mijn werk ook doen Uit onderzoek blijkt dat kiezers vooral op een partij afgaan, niet op een persoon schoven." Voor de kiezers maakt het eigenlijk niet uit of de lijsttrekker een man of een vrouw is. Een vrou welijke lijsttrekker is niet per se een stemmenkanon die kiezers van ande re partijen kan afsnoepen, denkt poli ticoloog Martin Rosema van de Uni versiteit Twente. „Uit onderzoek blijkt dat kiezers vooral op een partij afgaan, niet op een persoon. Vrou wen stemmen wel vaak op een ande re vrouw, maar op een vrouw van een partij die hun voorkeur heeft." Maar toch. Bij de PvdA liggen de kaarten anders. Partijleider Diederik Samsom staat er in de peilingen slecht voor, maar alleen de namen van mannelijke uitdagers zingen rond. Politicoloog Leyenaar begrijpt dat niet. „Een partij die in de proble men zit, zou een vrouw naar voren moeten schuiven. Dat zou iets nieuws zijn. Een kiezer die twijfelt tussen het jonge frisse gezicht van Jesse Klaver van GroenLinks en de PvdA heeft dan een extra reden om toch op die partij te stemmen." Jetta Klijnsma, de belangrijkste vrouw op de vorige PvdA-kieslijst, gaat zich echter niet in de strijd men gen. Ze aarzelt over haar politieke toekomst. „Ik sta niet te popelen. Ik loop al een hele tijd mee in de poli tiek en moet bedenken wat ik verder wil doen." Ook minister Lilianne Ploumen van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking staat niet te trappelen. Zelfs Busse maker van Onderwijs en Emancipa tie laat weten dat zij 'op dit moment geen behoefte voelt om zich in de discussie omtrent het lijsttrekker schap te mengen'. Toch zijn de kan sen op een vrouwelijke premier niet helemaal verkeken, zegt Leyenaar. Zij kan er ook via een omweg ko men. „De lijsttrekker hoeft niet al tijd premier te worden. Hij kan er ook voor kiezen om fractievoorzitter te worden. Een vrouw lager op de lijst kan dan alsnog naar het Toren tje." 1 Effeweg.nl/summer Of hij dat daadwerkelijk gaat doen, is nog de vraag. Demmink is opgeroepen in een getuigenver hoor dat is aangespannen door Bart van Well, een voormalige jongensprostitué. Van Well over weegt een claim tegen de staat, omdat die volgens hem niet in greep tegen jongensprostitutie in de jaren 80 en 90. Van Well be weert dat hij Demmink eind ja ren 80 in een dienstauto oraal heeft bevredigd. Hij was toen minderjarig. Beschuldigingen van kindermisbruik heeft Dem mink altijd ontkend. Het is de vraag of Demmink zich zal beroepen op zijn zwijg recht. Tegen de oud-justitietop- man loopt een strafrechtelijk on derzoek naar kindermisbruik. Twee Turkse mannen zeggen in 1997 in Turkije door hem te zijn verkracht. Dat onderzoek is re cent gesloten, omdat Turkije niet aan rechtshulpverzoeken wil meewerken. Deze maand wordt bepaald of de zaak al dan niet voor de rechter wordt gebracht. Tot die tijd is Demmink formeel nog verdachte. In die hoedanig heid hoeft hij niet in zijn nadeel te verklaren. Demminks advocaat Harro Knijff was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Martin de Witte, advocaat van Van Well, sluit niet uit dat hij Demmink na diens strafproces opnieuw als getuige zal oproe pen, mocht hij vandaag niet wil len verklaren. „Het gaat mij erom dat iedereen eerlijk vertelt hoe het is gegaan." vrijdag 3 juni 2016 'Lijsttrekker? Ik zou wel gek zijn' Deborah Jongejan Hanneke Keultjes Den Haag Monique Leyenaar, hoogleraar Martin Rosema, politicoloog ILLUSTRATIE RUBEN OPPENHEIMER 4 daagse busreis - Diverse vertrekdata HIGHLIGHTS De Burcht Koninklijk Paleis 'Gouden Straatje' PRIJS VERLAAGD! INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Vervoer per luxe touringcar Ook citytrips mogelijk naar: Berlijn - Parijs - Londen - Antwerpen - Kopenhagen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Voormalig secretaris-generaal van het ministerie van Justitie Joris Demmink (68) moet van daag voor het eerst publiekelijk onder ede getuigen over zijn rol in misbruikzaken van minderjari ge jongens. Koen Voskuil Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8