Tassen maken in Koewacht Altijd gedoe met de belasting Dromen van Chateau Kijkuit Gescheiden afvalinzameling aan de kust kost drie ton extra Evaluatie tweede woning pas na de zomer klaar -VLAANDEREN 7 Startende ondernemers op weg helpen. In BioBase kregen ze een zetje op de Startersdag. STARTERS LEREN HOE JE EEN BEDRIJF BEGINT A Dik honderd mensen kwa men gisteravond naar de Startersdag in BioBase Ter- neuzen. Ze kregen in workshops en seminars tips en advies van des kundigen. „Dit eerste kwartaal zijn er in Zeeland 1300 mensen met een be drijf begonnen, 340 in Zeeuws- Vlaanderen. Mare Volleman is de moderator van de avond en kent de cijfers. „Meer dan de helft van die starters stopt er binnen vier jaar mee. Tachtig procent had geen bedrijfsplan." Op de Starters dag werd geleerd hoe je zo'n plan maakt. Maar er is meer, aldus Vol leman. „Je kunt wel goed zijn in wat je doet, je kunt niet alles zelf. Je moet een netwerk hebben. Je moet voorbereid zijn en mensen hebben om op terug te vallen. Het draait om kennis en kenissen." Lizelotte de Vliegere (45) drijft haar gelijknamige bedrijf (www.lizelottedevliegere.nl) sinds dit jaar. De Koewachtse ontwerpt en maakt tassen. Ze heeft een bedrijfsplan, ze is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. „Ik liep al een paar jaar met dat idee rond. Om er een bedrijf mee te begin nen. Niet omdat mensen me zeiden dat ik dat moest doen. Ik volg nu een opleiding om ook leren tassen te maken. Ik vind het gewoon zo leuk om ze te maken." Hoe ze er over denkt om vanuit Koewacht de tassenwe- reld te veroveren? „Via de website, Facebook, mond-tot- mondreclame. Je hebt je bedrijfsplan, vooral voor marke- ting-technische zaken. Tja, het hoort er wel bij. Maar je bent helemaal gefocust op het creëren en scheppen. Aan die andere dingen denk je dan niet." Een naam heeft hij wel, al bestaat zijn bedrijf nog niet. Esta- minet, want dat staat al op de gevel van zijn huis in Boek houte, een voormalig café. Edwin Gaal (54) wil een massa gesalon combineren met de verkoop van de producten van Forever Living. „Dat wil ik echt doen. En op heel korte ter mijn Wat weerhoudt hem dan met zijn bedrijf te beginnen? „Het gedoe dat je hebt als je een Nederlander bent die in Nederland woont. Ik wil hier eigenlijk te weten komen waar ik nou het best mijn bedrijf kan inschrijven. In Neder land of in België. Ik hoop daar tools voor te kunnen krijgen. Mijn Belgische adviseur weet niks van Nederland. Ik woon al twintig jaar in België maar het is echt ieder jaar weer ge doe met de belasting." „Nee, het is nog lang geen bedrijf hoor", lacht Berry Wink uit Kijkuit. „Het is nu een hobby." Wink (31) studeert filo sofie en heeft een mooigelegen lap grond in Kijkuit. Daar zou hij graag wijn verbouwen. „Ik wil hier eigenlijk leren of ik het maar bij een hobby moet houden of dat ik een wijngaard zou kunnen begin nen." Wink heeft enige vrees voor Nederlandse regelzucht. Dat brengt hem ook naar de Startersdag. „Die overheidsre gels. Wat ik allemaal wel en niet mag. Ik wil niet dat ik te veel vrijheid verlies. Groot hoeft het niet te worden. Tien hectare, dat vind ik al te veel. Ik wil het niet te commer cieel. Ik wil iedere druif in mijn handen gehad hebben. En ja, het zou wel mooi zijn als ze in Frankrijk zouden zeggen dat die Zeeuw een lekkere wijn maakt." De Sluise raad besloot drie jaar geleden al tot het ondergronds in zamelen van afval direct aan de kust. Die vervangen de grijze con tainers, die vaak - doordat ze bij vakantiehuizen horen - een 'zwervend bestaan' leiden. Boven dien wordt er regelmatig afval ge dumpt. Omdat nu aan de kust al leen nog restafval wordt opge haald, was in het plan voor de on dergrondse containers ook geen mogelijkheid tot gescheiden af val ingepast. Dat leidde tot reacties van kust bewoners, geven B en W nu aan. Die willen hun afval gescheiden kunnen inleveren. Als je als ge meentebestuur een béétje duur zaam en toekomstgericht wil zijn, kun je zo'n oproep natuur lijk maar moeilijk negeren. Zeker aangezien het met het scheiden van afVal in Sluis, vergeleken met andere gemeenten, toch al niet zo lekker loopt. Tussen het Zwindorp bij Ret- ranchement en Schoneveld bij Breskens worden, bovenop de ge plande 52 containers voor restaf val, vanaf volgend jaar dus ook 26 containers voor gft-afval ge plaatst. Dat kost 240.000 euro extra. Omdat er ook bladkorven komen voor snoeiafval, komt daar nog eens 40.000 euro bij. De kosten worden uitgesmeerd over tien jaar, waardoor die passen binnen de huidige begroting. De gemeenteraad moet nog wel akkoord gaan. Die praat deze maand over het voorstel. De evaluatie van het afschaffen van het verbod op tweede wonin gen wordt toch niet deze maand al in de Sluise gemeenteraad be handeld. B en W hebben meer tijd nodig om tot een 'volledige en zorgvuldige' evaluatie te komen, laat een gemeentewoordvoerster weten. Tot twee jaar geleden was het gebruik van een huis als tweede woning verboden binnen de dor pen. De raad veranderde die situa tie, maar sprak af het afschaffen van het verbod grondig te evalue ren. Dat zou deze maand gebeu ren. Vorig jaar sprak de raad nog af hoe dat zou gebeuren: onder meer met enquêtes onder inwo ners en dorpsraden, het vergelij ken van oude en nieuwe cijfers, en een discussieavond. De dorpsraden van Cadzand, Groede en Zuidzande uitten enke le weken geleden scherpe kritiek op de evaluatie. Uitgangspunten zouden niet kloppen, definities waren onduidelijk, enquêtes nog niet uitgevoerd en dorpsraden nog nauwelijks betrokken. B en W erkennen nu meer tijd nodig te hebben. De evaluatie wordt verder uitgevoerd en in sep tember in de gemeenteraad behan deld. vrijdag 3 juni 2016 Starten draait om kennis en kennissen Guido van der Heijden Terneuzen Lizelotte de Vliegere uit Koewacht, fotos peter nicolai Edwin Gaal uit Boekhoute Berry Wink uit Kijkuit De nieuwe, ondergrondse afval containers aan de kust worden toch aangevuld met containers voor gft-afval. Daardoor kan ook daar gescheiden afval wor den ingezameld. De maatregel kost de gemeente Sluis drie ton extra. Martijn de Koning Cadzand-Bad Martijn de Koning Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83