Nog is Zeeland niet verloren... Zelzatebrug maanden dicht Veelpleger op herhaling? 2 ZEELAND COMMISSIE-BALKENENDE Piemel Het Rijk kan Zeeland niet met de kerncentrale laten zitten, vindt Balkenende. Minister gepikeerd: „Ik laat me niet de wet voorschrijven." water specialist L Water ontharders Commentaar Nog is de Zeeuwse economie niet verloren, maar de commissie Balkenende maant wel tot spoed. De provincie moet snel op de proppen komen met een Zeeland-coördinator om vijf speerpunten te benutten. Dat wordt een hele opgave. Want deze man of vrouw moet haast on-Zeeuwse kwaliteiten hebben. Jan Peter Balkenende windt er geen doekjes om. Zeeland is veel te weinig gericht op het aanhaken bij sterke buren zoals de havens van Gent en Rotterdam of bij de Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij. Zeeland lijkt niet altijd te begrijpen dat de eigen agenda soms maar beter kan wijken voor de belangen van krachtige partners. Wat dat betreft kent Balkenende geen taboes: het Zeeuwse gevoel voor eigen waarde kan een effectieve samenwerking in de weg zitten. Je kunt maar beter je trots inslikken en je verbinden met de belangen van Vlaanderen, Brabant en Zuid-Holland. Of nog breder. Als Zeeland bijvoorbeeld meewerkt aan de nationale ambitie om een slag te ma ken met duurzame energie, is de kans op geld uit Den Haag groter. De kracht van het advies zit niet in nieuwe ideeën. Balkenende kiest een aantal bekende speerpunten, schetst wat randvoorwaarden en maakt een actielijst waarmee zo ongeveer alle Zeeuwen aan de slag kunnen. De Zeeland-coördinator zou de aanjager moeten zijn, maar ook iemand die doorgaat als het even lastig wordt. Die zelfs doorduwt in richtingen die de Zeeuwse besturen niet gewend zijn. Daarom is deze benoeming meteen een eerste test. Zeeland komt geen stap vooruit met het beamen van dit advies. De aanpak van Bal kenende wordt pas kansrijk als de Zeeland-coördinator voldoende mandaat krijgt van alle Zeeuwse bestuurslagen. Balkenende noemt het doorzettingsmacht. Daaraan ontbreekt het nu. Voldoende mandaat voor de vernieuwer, daar gaat het om De brug over het Kanaal Gent- Terneuzen bij Zelzate ondergaat in de zomermaanden een grote on derhoudsbeurt. Het autoverkeer wordt omgeleid. Als alternatief wordt de brug bij Sas van Gent ge noemd, waardoor het op de West kade in Sas van Gent zeker druk ker zal worden. De werkzaamheden beginnen volgens planning op t juli en moe ten 31 augustus afgerond zijn. Aan de brug bij Zelzate moet veel ge beuren. Het wegdek is slecht en moet van nieuwe toplagen wor den voorzien. Ook het staalwerk van de beweegbare delen van de brug, de brugklappen, moet wor den aangepakt. En betonherstellin- gen zijn noodzakelijk. Aan de brug zal vooral in open stand worden gewerkt, zodat het scheepvaartverkeer kan doorgaan. Dat kan niet als aan de brugklap pen wordt gesleuteld. Het scheep vaartverkeer ter hoogte van Zelza te zal dan per dag minstens acht uur gestremd zijn in samenspraak met scheepsagenten en de haven dienst van Gent. Het autoverkeer moet altijd om rijden, via de brug bij Sas van Gent of via de tunnel bij Zelzate. Voor fietsers en voetgangers zijn dat geen alternatieven. Tijdens de werkzaamheden wordt daarom een veerdienst ingezet tussen 4.30 en 23.20 uur. Met de werken is anderhalf mil joen euro gemoeid. Woensdag is er vanaf 19.00 uur een infobijeen- komst over in het Zelzaatse ge meentehuis. Almanak Een stel grappenmakers heeft in een grasveld aan de Schutter straat in IJzendijke de vorm van een piemel gemaaid, zodat die te zien is op de satellietbeel- den van Google Maps. In het ochtendberaad vroegen verslag gevers zich af of die vorm nog steeds te zien zou zijn. Nee, was de conclusie, maar hij is voorlopig nog niet verdwenen van internet. „Dat hebben pie mels wel vaker hè, dat ze een beetje verdwijnen, maar er toch nog zijn", reageerde een journaliste lachend. ICL-IP grijpt naast prijs Van den Abeele naar Middelburg Tekst Kwijt in dorpshuis STARTEN MET EIGEN BEDRIJF WAAR LOOP JfF~ TEGENAAN? MIDDELBURG De notoire veel pleger L. van E. (46) uit Vlissin- gen, moet voor de tweede keer de ISD-maatregel (een verblijf van twee jaar in een inrichting voor stelselmatige daders) opge legd krijgen, vindt officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. Van E. moest zich gisteren in Middelburg voor de rechtbank verantwoorden omdat hij op 5 december vorig jaar in zijn woon plaats had geprobeerd in te bre ken bij een bestelbusje. Enjoi) 1wterl Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl prijs. De provincie en de Zeeuw se gemeenten zijn aan deelhouders, maar de kerncentrale overstijgt de draagkracht van de re gio, schrijft Balkenende. De kerncentrale moet daarom worden losge maakt van Delta, adviseert hij, en voor de financiering die daarvoor nodig is moet Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) sprak gistermiddag lovende woorden nadat hij het rapport van de commissie-Bal kenende in ontvangst had geno men. Maar over één onderwerp hield hij zijn mond: de kerncen trale in Borssele. Dat was opmerkelijk, omdat het advies van Jan Peter Balken ende daarover klip en klaar is. De kerncentrale is van Delta en het energiebedrijf heeft proble men, vooral door de lage stroom- vrijdag 3 juni 2016 cl Harmen van der Werf Zelzate Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Chemiebedrijf ICL-IP Ter- neuzen (vroeger Broomche- mie) heeft gisteren naast de duurzaamheidsprijs van de landelijke brancheorgani satie VNCI gegrepen. Sabic Bergen op Zoom won met een systeem waarmee een werknemer zijn eigen roos ter kan maken. ICL-IP was genomineerd voor een zelf ontwikkelde vloeistof voor energieopslag. „De nomina tie was al eervol", zei direc teur Edie Engels eerder. HULST Aschwin van den Abeele, sinds 2003 directeur van Hulst voor Elkaar, vertrekt. Hij wordt de nieuwe direc teur van Stichting Welzijn Middelburg. Onder Van den Abeele heeft Hulst voor El kaar zich ontwikkeld tot een brede welzijnsorganisa tie. Hij is ook actief als com missaris bij woningstichting Clavis in Terneuzen en als vertrouwenspersoon bij Stichting Ouderenzorg Ka naalzone (SOKA). WATERLANDKERKJE Toneelvereniging Tekst Kwijt uit Hoofdplaat speelt morgen, zaterdag, het stuk 'Kantoorperikelen' in het dorpshuis aan de Boutens- straat in Waterlandkerkje. Het gaat om een blijspel in twee bedrijven dat de vere niging in april al vier keer op voerde in het eigen dorp. De voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen bij Lies Willemsen via 0117 348 371. TERNEUZEN In BioBase kregen startende ondernemers een zetje in de rug bij het beginnen van een eigen bedrijf. Dik honderd mensen kregen tips en tricks van verschillende des kundigen. J Over één ding zei minister Kamp niks pekaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com beïtratin<jjmaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting FOTO MARCO DE SWART/ANP De kerncentrale in Borssele, twistpunt tussen Kamp en Balkenende. Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81