iilBH A HHR; f i Met trainingsjack en legging de baan op I - J NIEUWS 7 Ik zei in moeilijke tijden altijd tegen Kiki dat ze de top 10 kan halen II M OUTFIT Kiki Bertens droeg gis teren een wat a-ty pisch tennisoutfït. Over haar jurkje droeg ze een trainings jack en daaronder een zwarte legging. Niet alleen de eerste paar games, zoals eer der deze week, maar de gehele wedstrijd. De reden was simpel: het was weer een herfstachtige dag in Parijs. Meer dan een paar druppels regen vielen er niet, maar het was grijs, het waaide en de tempera tuur haalde maar net de dubbele cijfers. Om haar spieren te be schermen had Ber tens daarom besloten zich goed en warm aan te kleden. Op haar kuit zat tape, want daar heeft ze al een paar dagen last van. De kou helpt dan niet. Ook op de tribunes van Court Suzanne Lenglen was het bib beren. De vips had den het geluk dat zij zich in grote witte de kens konden wikke len. De 'gewone men sen' hadden die luxe niet. Bertens' tegenstand ster Timea Bacsinszky had kennelijk wel de zomer in haar bol, want zij droeg ge woon een mouwloos jurkje. die hij traint. „Dan bungelt ze soms wel achteraan, maar dat geeft niet. Als je het zwaar krijgt, word je ook mentaal getraind." In het eerste jaar van hun sa menwerking had Bertens het moeilijk. Net hersteld van een lan ge en zware enkelblessure was in haar schildklier een bobbeltje ont dekt. Een jaar lang leefde ze in de angst kanker te hebben. „Een moeilijke periode natuurlijk", zegt Esajas. „Van trainen kwam het niet altijd, soms zaten we al leen te praten. Ze miste de motiva tie, logisch." Vorig jaar rond deze tijd kwam het goede nieuws, het knobbeltje was goedaardig. Bertens kon zich weer volle bak op haar sport richten. Ze zocht een nieuwe coach en vond die in Sluiter. De eerste maanden waren zwaar. Bertens had een trainings achterstand en was fysiek en men taal uitgeput was, ondanks de op luchting. „Het was ook even zoe ken. Raemon is een heer in het vrouwentennis, die moest ook even zijn weg vinden", zegt Van der Brugghen, die in Nederland nog steeds met Bertens traint. Hij is niet eens enorm verrast met de prestaties van Bertens. „Kiki was altijd al een goede speelster, die op plek 41 van de wereldranglijst stond en een toernooi won. Maar ze is twee jaar lang niet in staat ge weest in vorm te komen. Een jaar lang kon ze amper lopen, een jaar lang had ze zorgen om haar ge zondheid. Nu is ze bevrijd. En om dat ze zo goed werkt met Rae mon, komt alles samen." Mentaal De grootste progressie is mentaal, zegt hij. Dat is toe te schrijven aan Sluiter. „Zo rustig als Kiki op de baan staat nu. Dat is echt iets van de laatste weken. Ze is van na ture paniekerig. Ze is zo gedreven, dat leidde geregeld tot paniek als het even niet liep. Door die posi tieve vibe van Raemon is dat heel erg verbeterd. Hij is een feelgood- coach, al doe ik hem daarmee te kort, want hij doet het op alle vlakken hartstikke goed. Maar om dat Kiki zo lekker in haar vel zit, en zo rustig op de baan is, kan ze alle energie in de punten stoppen. En wijkt ze niet meer af van haar plan. Ik hoop dat ze die kalmte in de toekomst kan volhouden, dat dit de nieuwe Kiki is." Ook Esajas roemt de rol van Sluiter. Hij heeft veertien jaar met hem gewerkt. „Ik beschouw hem als mijn zoon. We hebben lief en leed gedeeld, samen gehuild aan de bar. Raemon is een ge-wel-dig persoon. Hij kan goed luisteren, goed coachen en is één en al posi- tiviteit. Topsporters hebben dat nodig, het zijn heel gevoelige mensen. Kiki ook." Esajas is zelf ook een rasopti mist. „Ik zei in moeilijke tijden al tijd tegen Kiki dat ze de top 10 kan halen. Dat ze geduld moet hebben, maar dat ze er de kwali teiten voor heeft. Maar dat ze nu al in de halve finale van Roland Garros zou staan, had ik nooit ge dacht. Ongelofelijk." De blik van Bertens ging giste ren na de zege als eerste naar Slui ter. 'Hoe heb ik dit geflikt', seinde ze naar de coach. Die weet dat het bloed, zweet en tranen heeft ge kost. „Ik heb in het begin tegen Ki ki gezegd dat elke dag kei- en kei hard moet werken. Op de baan, in de sessies met Errol, aan het men tale gedeelte, goed eten. Hier komt nu alles samen." vrijdag 3 juni 2016 ■«■■SLi - ib r Kiki Bertens tijdens de wedstrijd tegen Timea Bacsinszky. foto ap Bertens (r) en haar coach Raemon Sluijter in december, foto anp geeft Kiki Bertens rust Errol Esajas, trainer Kiki Bertens in 2010, Ze won toen de Nationale Tennis Kampioenschappen in Amstelveen. Lees meer op Sport: Niet te stoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7