L\ Nieuw pand voor Voedselbank Eindelijk plan voor gesaneerde straat Jan Nieuwdorp krijgt zijn postume onderscheiding BEVELANDEN EN THOLEN 7 Boek Ireen Schmid geeft inkijkje in modernisering van de stad Ireen Schmid houdt van zijn stad. Hij schreef een boek over hoe Goes 150 jaar terug modern werd. T Goes Zelf woont Ireen Schmid (78) op een rustige plek met eindeloos uitzicht op de landerijen. Maar zijn boek Rond de Goese vesten han delt over een turbulente periode in de Goese geschiedenis: de mo dernisering die anderhalve eeuw geleden zijn intrede deed. Interesse in de eigen woon plaats (Schmid is er geboren en ge togen) en het feit dat er in zijn ogen wat 'hiaten' zijn, waren voor de oud-docent Nederlands aan het voormalig Sint-Willibrordcol- lege (tegenwoordig Ostrea Ly ceum) aanleiding voor het boek. Er lag overigens al veel langer een soort prototype op de plank, maar de nieuwe, bij uitgeverij Paard van Troje te verschijnen versie be vat veel meer tekst. Toch spreekt Schmid zelf van een fotoboek, aan gezien ansichtkaarten de basis vor men. „Die waren eind negentien de eeuw heel populair en bieden een schat aan topografische gege vens over woonplaatsen", zegt Schmid. „Daar moet je gebruik van maken." Net als andere ste den onderging ook Goes in een paar decennia tijd 'bijna revolutio naire' veranderingen, aldus de au teur. Die hadden vooral betrek king op de infrastructuur. „Wat me intrigeerde, is dat halverwege de negentiende eeuw de steden tot leven beginnen te komen. Maar ze waren belemmerd door vesten en stadspoorten, waardoor uitbreiding werd gedwarsboomd." Daarom werden in Goes delen van de vesten gedempt en stads poorten afgebroken. Zonde vindt Schmid dat niet. „In tegenstelling tot die van Zierikzee waren de Goese stadspoorten niet van dien aard dat je zegt: die moeten we per se houden." De 'sloopwoede' van destijds is voor een groot deel onveranderd gebleven, constateert de Goesenaar. Een deel van de westvest is uit eindelijk niet dichtgegooid. Dat had moeten gebeuren met bagger uit de de andere vesten, maar er was toen nog geen vrachtwagen transport. „De modderopslag was en probleem, toen is het buiten de stadspoorten gebracht." f „Zodat we gelijk na de vakantie kunnen verhuizen", aldus voor zitter Paul Colijn van de voedsel bank. Hij hoopt wel dat de vijf Be- velandse gemeenten structureel willen bijdragen aan het onderko men. „Op jaarbasis is dat 40.000 euro. Dat is voldoende voor de wegsubsidiëring van de woonlas ten: de huur, gas, water en licht plus de gemeentelijke lasten." De voedselbank moet het huidi ge pand aan de Evertsenstraat in Het nieuwe pand is veel ruimer en biedt veel voordelen Goes verlaten. „Het is eigendom van RWS en wordt herontwik- keld." Maar het nieuwe onderko men biedt de voedselbank vooaral voordelen. Colijn: „Het is veel groter dan het huidige. Dat geeft ons de kans om diverse acti viteiten te ontplooien waar nu geen ruimte voor is. Zoals eens per week een gezamenlijke maal tijd. Ook kunnen we de samen werking met de speelgoed- en kledingbank intensiveren." Het subsidieverzoek ligt inmid dels bij de vijf gemeenten. In Ka- pelle buigt wethouder Marco Kleppe zich er over. „We gaan er serieus naar kijken. Als wij vin den dat we de voedselbank struc tureel moeten steunen, dan moet het onderdeel worden van het ar moedebeleid. Want daar is het een wezenlijk onderdeel van. Dan moeten we ook de conse quentie nemen dat we er geld in moeten steken. De in de Tweede Wereldoorlog overleden sergeant Jan Nieuw dorp uit Rilland krijgt zijn pos tume onderscheiding. Een oproep in deze krant heeft zoveel reacties opgeleverd dat er inmiddels con tact is gelegd met zijn dochter. „Jan Nieuwdorp blijkt een zoon en een dochter gekregen te heb ben", aldus de 89-jarige luite nant-kolonel buiten dienst Jac ques Brijl. „De zoon is inmiddels overleden, maar de dochter, Eleo- nora Adriana, leeft nog. Zij woont in de staat Virginia in Amerika." De onderscheidig zal dus aan haar worden uitgereikt. Nieuwdorp stierf in 1945 in een Japans interneringskamp. Bij Brijl kwamen al snel berichten binnen dat hij getrouwd was en twee kin deren had: Jan Johan en Eleonora Adriana, beiden geboren in Ban doeng, Indonesië. Later zijn zij al lebei naar Amerika vertrokken. Het is van belang voor een pos tume onderscheiding dat (klein)kinderen van de ex-militair worden opgespoord. Brijl zet zich daar al enige jaren belangeloos voor in. Het vinden van de naza ten van Rillander Nieuwdorp is één van zijn vele successen. Het heeft jaren geduurd, maar de gemeente Reimerswaal is eruit. Eenderde deel van de sinds 2013 braakliggende grond aan de Sandee- straat in Yerseke wordt verkocht aan bewo ners van de Oude Boogaert, die zo hun achter tuin kunnen uitbreiden. Op de resterende per celen komen garageboxen en parkeervakken. Het is dat er nog één hoekwoning staat, an ders had de Sandeestraat net zo goed kunnen worden opgedoekt. In het kader van de sane ring van het wijkje De Schottes, kocht de ge meente het ene na het andere - soms sterk ver krotte - huisje op. In 2013 werd de laatste van die woningen gesloopt. Omwonenden werd vervolgens gevraagd wat er met de grond zou moeten gebeuren. Toen werd al duidelijk dat veel mensen hun tuin wilden uitbreiden. Door tijdgebrek bij de gemeente werd het plan pas vorig jaar opgepakt. Omdat niet ieder een extra grond a 85 euro per vierkante meter wilde kopen, wordt de braakliggende grond volgens de gemeente niet op de meest voor de hand liggende manier verkaveld, maar wel zo dat iedereen het er mee eens is. Onder aan de streep komen er zes parkeer vakken, bouwt een particulier zes garages en kunnen zes buren hun tuin straks uitbreiden. Uw droomhuis vindt u bij 06-53863250 A°c$ 0113-219445 J&T 0rf vrijdag 3 juni 2016 Ansichten halen Goes terug Luc Oggel Rond de Goese vesten. Prijs 19,95 euro ISBN 978-90-71937-45-3. Verschijnt 11 juni. Op 18 juni signeert Schmid tus sen 13.30 en 14.30 uur bij boekhandel Het Paard van Troje. Goesenaar Ireen Schmid dook in de recente geschiedenis van zijn stad. foto marcelle davidse Voedselbank De Bevelanden heeft een nieuw onderkomen gevonden. Voor de zomer hoopt de organisatie de sleutel te krij gen van het voormalige pand van Citax/Connexxion aan de Middelburgsestraat in Goes. Willem Adriaansens Goes Paul Colijn voedselbank Willem Adriaansens Rilland Joeri Wisse Yerseke STEENDIJK makelaar taxateur 0.1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79