Nog is Zeeland niet verloren... Beloning voor saneren asbest Veelpleger op herhaling? 2 ZEELAND COMMISSIE-BALKENENDE Piemel Het Rijk kan Zeeland niet met de kerncentrale laten zitten, vindt Balkenende. Minister gepikeerd: „Ik laat me niet de wet voorschrijven." water A specialist Water ontharders Commentaar Nog is de Zeeuwse economie niet verloren, maar de commissie Balkenende maant wel tot spoed. De provincie moet snel op de proppen komen met een Zeeland-coördinator om vijf speerpunten te benutten. Dat wordt een hele opgave. Want deze man of vrouw moet haast on-Zeeuwse kwaliteiten hebben. Jan Peter Balkenende windt er geen doekjes om. Zeeland is veel te weinig gericht op het aanhaken bij sterke buren zoals de havens van Gent en Rotterdam of bij de Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij. Zeeland lijkt niet altijd te begrijpen dat de eigen agenda soms maar beter kan wijken voor de belangen van krachtige partners. Wat dat betreft kent Balkenende geen taboes: het Zeeuwse gevoel voor eigen waarde kan een effectieve samenwerking in de weg zitten. Je kunt maar beter je trots inslikken en je verbinden met de belangen van Vlaanderen, Brabant en Zuid-Holland. Of nog breder. Als Zeeland bijvoorbeeld meewerkt aan de nationale ambitie om een slag te ma ken met duurzame energie, is de kans op geld uit Den Haag groter. De kracht van het advies zit niet in nieuwe ideeën. Balkenende kiest een aantal bekende speerpunten, schetst wat randvoorwaarden en maakt een actielijst waarmee zo ongeveer alle Zeeuwen aan de slag kunnen. De Zeeland-coördinator zou de aanjager moeten zijn, maar ook iemand die doorgaat als het even lastig wordt. Die zelfs doorduwt in richtingen die de Zeeuwse besturen niet gewend zijn. Daarom is deze benoeming meteen een eerste test. Zeeland komt geen stap vooruit met het beamen van dit advies. De aanpak van Bal kenende wordt pas kansrijk als de Zeeland-coördinator voldoende mandaat krijgt van alle Zeeuwse bestuurslagen. Balkenende noemt het doorzettingsmacht. Daaraan ontbreekt het nu. Voldoende mandaat voor de vernieuwer, daar gaat het om Particulieren in de dorpen kun nen een kleine subsidie krijgen als ze een asbestdakje willen weg halen. Het gaat om daken die klei ner zijn dan 35 vierkante meter. De gemeenteraad heeft gistera vond 310.000 euro beschikbaar ge steld voor een speciaal fonds. Op initiatief van het CDA gaat wet houder Kees Weststrate op bezoek bij de grote verzekeraars en mis schien enkele andere bedrijven om te kijken of deze bedrijven het project willen sponsoren. „Als er bij brand sprake is van asbest, le vert dat de verzekeraar veel extra kosten op. Als het college erg haar best doet om de asbestdaken snel te saneren, is dat voordelig voor de verzekeraars", zei Krijn van der Maas (CDA). Het voorstel werd door de andere fracties met open armen ontvangen. „Als ik de groot ste verzekeraar was zou ik dat zien als een mooi middel om goodwill te kweken", zei Roel Boekholt (VVD). Een subsidie fonds is volgens de fracties een mooie aanvulling op de gemeente lijke subsidieregeling. Hoe het geld bij de inwoners terecht komt moet nog worden afgesproken met de gemeenteraad. Nu is een subsidie van 50 euro beschikbaar voor het weghalen van een asbestdak dat kleiner is dan 35 vierkante meter. Deze hoe veelheid hoeft niet door een gespe cialiseerd bedrijf worden wegge haald, maar mag de inwoner zelf doen en gratis wegbrengen. Bin nen de dorpen gaat het om 60.000 vierkante meter asbest. Almanak Een stel grappenmakers heeft in een grasveld aan de Schutter straat in IJzendijke de vorm van een piemel gemaaid, zodat die te zien is op de satellietbeel- den van Google Maps. In het ochtendberaad vroegen verslag gevers zich af of die vorm nog steeds te zien zou zijn. Nee, was de conclusie, maar hij is voorlopig nog niet verdwenen van internet. „Dat hebben pie mels wel vaker hè, dat ze een beetje verdwijnen, maar er toch nog zijn", reageerde een journaliste lachend. GOES Verbouwing 't Beest vertraagd 'S-HEERENHOEK Informatie over Amac-terrein Aanleg strandje weer uitgesteld GOES VERHAAL VAN GOES IN BEELD TOEN EEN STAD MODERN WERD MIDDELBURG De notoire veel pleger L. van E. (46) uit Vlissin- gen, moet voor de tweede keer de ISD-maatregel (een verblijf van twee jaar in een inrichting voor stelselmatige daders) opge legd krijgen, vindt officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. Van E. moest zich gisteren in Middelburg voor de rechtbank verantwoorden omdat hij op 5 december vorig jaar in zijn woon plaats had geprobeerd in te bre ken bij een bestelbusje. Enj oi) mtal T Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl prijs. De provincie en de Zeeuw se gemeenten zijn aan deelhouders, maar de kerncentrale overstijgt de draagkracht van de re gio, schrijft Balkenende. De kerncentrale moet daarom worden losge maakt van Delta, adviseert hij, en voor de financiering die daarvoor nodig is moet Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) sprak gistermiddag lovende woorden nadat hij het rapport van de commissie-Bal kenende in ontvangst had geno men. Maar over één onderwerp hield hij zijn mond: de kerncen trale in Borssele. Dat was opmerkelijk, omdat het advies van Jan Peter Balken ende daarover klip en klaar is. De kerncentrale is van Delta en het energiebedrijf heeft proble men, vooral door de lage stroom- vrijdag 3 juni 2016 cl Melita Lanting Heinkenszand Tip? redactie@pzc.nl De grootscheepse verbou wing van podium 't Beest in Goes heeft vertraging opge lopen. De aanbesteding viel duurder uit dan verwacht en daarom moest het plan worden aangepast om toch binnen het budget te blij ven, meldt burgemeester René Verhulst. Volgens hem kan ook met het aange paste plan de kwaliteitsim puls die het podium voor ogen heeft worden bereikt, 't Beest is sinds april dicht. De inwoners van 's-Heeren- hoek worden op 14 juni bij gepraat over het Amac-ter rein in het dorp. Het plan om op het terrein maximaal 300 arbeidsmigranten te huisvesten stuitte op grote weerstand in het dorp. De gemeente en de eigena ren hebben de afgelopen weken overlegd over de ont stane situatie en de moge lijkheden. Het resultaat wordt de 14e aan de inwo ners gepresenteerd. HANSWEERT Hansweert moet nog even wachten op de aanleg van een strandje. De gemeente Reimerswaal was van plan half mei het nu nog met vloed onderlopende strand je op te hogen en er voorzie ningen zoals een trap en bankjes aan te leggen. Er is echter nog geen overeen stemming met de eigenaar van het perceel, aannemer Van der Straaten. De ge meente overlegt volgende week weer met het bedrijf. Goesenaar Ireen Schmid heeft aan de hand van vele ansichtkaarten naar 150 jaar geschiedenis van Goes geke ken. Goes werd modern en groeide. Zijn boek verschijnt 11 juni. H Over één ding zei minister Kamp niks pekaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com beXratinsnnaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting FOTO MARCO DE SWART/ANP De kerncentrale in Borssele, twistpunt tussen Kamp en Balkenende. Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77