Minder geld voor De Groene Draeck 6 NIEUW! Het sprookje van Kiki Bertens en haar coach Raemon Sluiter duurt voort. Ze blijven nog een nachtje langer in Parijs. Hoe is dit succes te verklaren? PAULINE BIJSTER oen Kiki Bertens halverwege haar kwartfinale lig gend op een handdoek aan haar kuit werd behandeld, keek ze recht in de ogen van coach Raemon Sluiter. Ze moesten alle bei lachen. Pas negen maanden werken de twee samen, maar de band is ontzettend hecht. Nu Bertens (24) in de halve fi nale staat van Roland Garros is de stemming natuurlijk top. 's ochtends bakt Sluiter eieren, 's avonds haalt hij sushi en spelen ze Yathzee. Maar bij de eerste ge zamenlijke trip, naar Azië, zat Bertens vaak snikkend op de ho telkamer. Dit komt nooit meer goed, dacht ze na weer een verlo ren eersterondepartij. De gesprek ken met Sluiter gingen gelijk de diepte in. De coach moest het ver trouwen van zijn pupil zien te winnen. Hij sprak haar moed in. Was soms ook keihard. De reset- knop moest worden ingedrukt. Aan die momenten denkt hij nu in Parijs terug. Ze maken hem emotioneel. „Al komt het ook door de vermoeidheid", zei Slui ter met een brok in zijn keel. Na het intensieve begin staat Ber tens negen maanden later in de halve finale van Roland Garros. Ze kunnen het amper geloven. Sluiter laat geen mogelijkheid onbenut te vertellen dat hij het niet alleen doet. Martin van der Brugghen was de eerste trainer van Bertens en werkt nog steeds met haar. Errol Esajas zorgde er voor dat ze nu zó fit is dat ze in 2or6 al 72 partijen heeft gespeeld. Beest Van der Brugghen en Esajas ge nieten mee, vanaf tv. „Kiki is een beest", zegt loop- en fysiektrai- ner Esajas. „Echt een killer. Er zijn zó veel topsporters die een puntje kunnen zuigen aan haar trainingsarbeid." Als Bertens in Nederland is, traint ze tot zes keer per week met de Rotterdammer. Ze bokst, springt over horden en werkt met een reactiebal. Variatie is de sleutel, hardlopen de basis. De Rotterdammer laat Bertens ge woon meelopen met de atleten Column @PaulineBijster De onderhoudskosten van De Groene Draeck, het cadeau van het Nederlandse volk aan prinses Beatrix, blijven een hoofdpijndos sier in politiek Den Haag. Defen sie blijft het onderhoud doen, maar premier Mark Rutte is onder druk van de Tweede Kamer bereid de kosten terug te schroeven van 95.000 euro per jaar naar 87.000. Dat is het bedrag waarvoor een particulier bedrijf het zou doen, zo rekent de minister-president voor. Het kabinet wil niet aan een Eu ropese aanbesteding omdat de kos ten daarvan nogal hoog zijn. Vol gens een ingewijde gaat het om 30.000 euro. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst horen de onderhoudskosten van de lem- steraak ook bij het cadeau dat het Nederlandse volk in 1957 aan de prinses gaf. Uit onderzoek is echter geble ken dat de marine niet meer de ac tuele kennis heeft die hoort bij het onderhoud van een lemster- aak. Zo werkt de marine tegen woordig bijvoorbeeld vrijwel niet meer met hout. Op de marinewerf in Den Hel der wordt De Groene Draeck van prinses Beatrix iedere winter on derhouden door personeel dat ge wend is fregatten, havenslepers en landingsvaartuigen op te knap pen. Maar liefst tien Defensiema nagers buigen zich in de winter re gelmatig over het project. ÉDe discussie barst los: was de beslissing om de aap te doden juist of niet? re Facebookaccount dat het lijkt alsof de gorilla hem zelfs wil be schermen tegen de gillende en krijsende mensenmassa die zich langs de kant van het verblijf ver zamelt. De discussie barst los: was de be slissing om de aap te doden juist of niet? De petitie genaamd 'Justi ce for Harambe' heeft op dit mo ment een half miljoen handteke ningen, de politie van Ohio be gint een strafrechtelijk onderzoek naar de dood van de gorilla. In een interessant artikel in The Washington Post las ik dat 60 pro cent van alle gorilla's ter wereld is gestorven in de afgelopen 25 jaar. Omdat er op hen werd gejaagd door mensen voor vlees of medicij nen, omdat in West-Afrika de ziekte ebola ook onder apen veel slachtoffers eiste, en omdat het kli maat veranderde en hun leefomge ving steeds kleiner werd. Nie mand gaf echt om hun dood. Ik herinner me ook een passage uit het boek Het leven van Pi, waar in de tijger uitlegt dat een leven in een dierentuin voor een dier zo gek nog niet is. De dreigingen die in de natuur altijd boven je hoofd hangen, heb je daar niet. Ook krijg je doorgaans goed te eten. En als je dan doodgeschoten wordt, na dat er een vreemd, klein wezentje in je hok is geklommen, omdat zijn mensenmoeder even niet op let, dan rouwen er wereldwijd mensen om je. Het verhaal van de gorilla houdt mijn Facebookvrien- den bezig, zie ik als ik door mijn timeline blader. Ze vin den dat de ouders verantwoorde lijk zijn voor de dood van de goril la. Of de dierentuin. Of ze vinden dat alle dierentuinen sowieso zou den moeten sluiten. Vorige week klom een klein jon getje in het gorillaverblijf van de Cincinnati dierentuin. De grote, mannelijke gorilla genaamd Ha rambe pakte het jongetje vast en sleepte hem mee. De dierentuindi recteur besloot daarop dat de goril la (een loeisterk beest) doodge schoten moest worden, van een verdovingspijl zou hij agressief kunnen worden. In het filmpje dat later op inter net verschijnt, zien we dat de aap het jongetje niet echt iets aandoet. Vooraanstaand bioloog en apen- kenner Frans de Waal schrijft in een overpeinzing op zijn openba- vrijdag 3 juni 2016 Feelgoodcoach Rik Spekenbrink Parijs Defensie blijft het onderhoud aan het Oranje-plezierjacht De Groene Draeck uitvoeren, maar doet het voortaan wel voor min der geld. Jan Hoedeman Den Haag Gorilla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6