Nog is Zeeland niet verloren... T ractor moet naar de N59 t Veelpleger op herhaling? 2 ZEELAND COMMISSIE-BALKENENDE Piemel Het Rijk kan Zeeland niet met de kerncentrale laten zitten, vindt Balkenende. Minister gepikeerd: „Ik laat me niet de wet voorschrijven." water K specialist Water ontharders Commentaar Nog is de Zeeuwse economie niet verloren, maar de commissie Balkenende maant wel tot spoed. De provincie moet snel op de proppen komen met een Zeeland-coördinator om vijf speerpunten te benutten. Dat wordt een hele opgave. Want deze man of vrouw moet haast on-Zeeuwse kwaliteiten hebben. Jan Peter Balkenende windt er geen doekjes om. Zeeland is veel te weinig gericht op het aanhaken bij sterke buren zoals de havens van Gent en Rotterdam of bij de Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij. Zeeland lijkt niet altijd te begrijpen dat de eigen agenda soms maar beter kan wijken voor de belangen van krachtige partners. Wat dat betreft kent Balkenende geen taboes: het Zeeuwse gevoel voor eigen waarde kan een effectieve samenwerking in de weg zitten. Je kunt maar beter je trots inslikken en je verbinden met de belangen van Vlaanderen, Brabant en Zuid-Holland. Of nog breder. Als Zeeland bijvoorbeeld meewerkt aan de nationale ambitie om een slag te ma ken met duurzame energie, is de kans op geld uit Den Haag groter. De kracht van het advies zit niet in nieuwe ideeën. Balkenende kiest een aantal bekende speerpunten, schetst wat randvoorwaarden en maakt een actielijst waarmee zo ongeveer alle Zeeuwen aan de slag kunnen. De Zeeland-coördinator zou de aanjager moeten zijn, maar ook iemand die doorgaat als het even lastig wordt. Die zelfs doorduwt in richtingen die de Zeeuwse besturen niet gewend zijn. Daarom is deze benoeming meteen een eerste test. Zeeland komt geen stap vooruit met het beamen van dit advies. De aanpak van Bal kenende wordt pas kansrijk als de Zeeland-coördinator voldoende mandaat krijgt van alle Zeeuwse bestuurslagen. Balkenende noemt het doorzettingsmacht. Daaraan ontbreekt het nu. Voldoende mandaat voor de vernieuwer, daar gaat het om Het landbouwverkeer moet hoe dan ook verdwijnen uit Malta, vin den de raadsfracties van Alert!, CDA, Christenunie, SGP, WD en SP. Rijkswaterstaat weigert mee te werken aan het verlagen van de maximumsnelheid naar 50 kilo meter per uur op de N59 langs de wijk. Maar dat mag op dat stukje van krap anderhalve kilometer dwars door Zierikzee niet veel lan ger meer beletsel vormen voor de zware tractoren en machines, al dus de zes partijen. SGP-fractievoorzitter Floris van der Paauw kondigde donderdag in de raadscommissie een onderzoek aan naar de mogelijkheid land bouwverkeer toch over de 8o-kilo- meterweg te laten rijden en een uitzondering op het geldende ver bod in te voeren. De zes fracties zijn het eens dat daarmee de vei ligheid het meest is gediend. In de huidige situatie rijdt het land bouwverkeer tussen fietsers over de Calandweg door Malta. Jos Hoe- ijmakers (Alert!) ergert zich aan de rigide weigering van Rijkswa terstaat mee te werken aan verla gen van de snelheid. De wegbe- heerder heeft geen duidelijke argu menten tegen de door raad en wijkbewoners gewenste aanpas sing, aldus Hoeijmakers. Hij vindt dat de situatie rechtstreeks onder de aandacht van de minister moet worden gebracht. „Het gaat om de belangen, gezondheid en het wel bevinden van onze burgers." De geluidsoverlast van het verkeer op de N59 wordt wél bestreden met een scherm langs de wijk. Almanak Een stel grappenmakers heeft in een grasveld aan de Schutter straat in IJzendijke de vorm van een piemel gemaaid, zodat die te zien is op de satellietbeel- den van Google Maps. In het ochtendberaad vroegen verslag gevers zich af of die vorm nog steeds te zien zou zijn. Nee, was de conclusie, maar hij is voorlopig nog niet verdwenen van internet. „Dat hebben pie mels wel vaker hè, dat ze een beetje verdwijnen, maar er toch nog zijn", reageerde een journaliste lachend. Schenking van kunst aan kerk Sportuitdaging voor diabetici Zwevende bank bij kerk KLEURRIJKE WINDMOLENS MIDDELBURG De notoire veel pleger L. van E. (46) uit Vlissin- gen, moet voor de tweede keer de ISD-maatregel (een verblijf van twee jaar in een inrichting voor stelselmatige daders) opge legd krijgen, vindt officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. Van E. moest zich gisteren in Middelburg voor de rechtbank verantwoorden omdat hij op 5 december vorig jaar in zijn woon plaats had geprobeerd in te bre ken bij een bestelbusje. Enjoi) mtal Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) sprak gistermiddag lovende woorden nadat hij het rapport van de commissie-Bal kenende in ontvangst had geno men. Maar over één onderwerp hield hij zijn mond: de kerncen trale in Borssele. Dat was opmerkelijk, omdat het advies van Jan Peter Balken ende daarover klip en klaar is. De kerncentrale is van Delta en het energiebedrijf heeft proble men, vooral door de lage stroom- prijs. De provincie en de Zeeuw se gemeenten zijn aan deelhouders, maar de kerncentrale overstijgt de draagkracht van de re gio, schrijft Balkenende. De kerncentrale moet daarom worden losge maakt van Delta, adviseert hij, en voor de financiering die daarvoor nodig is moet vrijdag 3 juni 2016 cl Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Een Duitse toerist, die al ja renlang de Onze Lieve Vrou we op Zeekerk in Haamste de bezoekt, heeft de kerk een bronzen kruis en een glas-in-loodwerk geschon ken. In het glas-in-loodraam wordt Maria op zee uitge beeld. De werken zijn ver vaardigd door Jan en Vero- ni Rens van kunstatelier Zeeuwart. Op 12 juni om 11.00 uur wor den de kunstwerken tijdens een mis ingezegend. SCHARENDIJKE Diabetesverenging Neder land houdt zaterdag 11 juni op de Brouwersdam een sportdag voor jongeren met suikerziekte. Tijdens de Delta Challenge zijn er wedstrijden in kano ën, abseilen, boogschieten en klimmen. Er kan ook een zwerftocht worden ge maakt. Nieuw dit jaar is het powerkiten. De wedstrijden duren van 11.00 tot 17.00 uur en worden gehouden bij Zeeland Buitenland. NOORDWELLE Noordwelle krijgt maandag al een voorproefje te zien van de Kunstschouw die 11 juni begint. Bij de kerk in het ringdorp wordt een 'zweven de bank' geplaatst. Het werk van Iris Le Rütte lijkt vederlicht en door twee 'gouden handen' tussen duim en wijsvinger te wor den neergelaten in het gras. In werkelijkheid gaat het om zwaar brons met roestvrij stalen kern, dat op betonpla ten wordt gemonteerd. ZIERIKZEE Kunstenares Anna Blom uit Burgh-Haamstede verfraai de al eens een windmolen in Almere en mocht datzelfde artistiekje trucje nu dichter bij huis uithalen: drie wind molens bij Zierikzee zijn ver sierd met haar flowerpower- kunst. In het Stadhuismu seum hangen de originele werken. Over één ding zei minister Kamp niks pekaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com beKratingmiaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting FOTO MARCO DE SWART/ANP Ernst Jan Rozendaal De kerncentrale in Borssele, twistpunt tussen Kamp en Balkenende. Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66