H 4 Ze zijn er nog, échte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun bijzondere product. Zoals Anke en Prina Pronk van poppenhuizenminiaturenwinkel De Kleine Wereld in Goes. ier staan we bekend als de dames Pronk", zegt Anke, die samen met zus Prina een winkel runt in poppenhuizen- miniaturen. Zelfs de buitenkant van hun winkelpand annex woonhuis aan de Keizersdijk in Goes ziet er uit als een poppenhuis. Bij het betreden van De Kleine Wereld vergeet je bijna de eigena resse te groeten; de duizenden kleine poppenhuisminiatuurtjes eisen alle aandacht op en doen je even de reali teit vergeten. Je kunt het zo gek niet bedenken of de dames Pronk hebben het liggen in hun glazen vitrines. Van pollepeltje tot porseleinen serviesje van afwasteiltje tot wc-potje en van stethoscoopje tot mini-reageerbuis. Zelfs een bijbeltje ligt te wachten op de juiste eigenaar. Anke: „Staat zelfs tekst in, maar je moet er wel een loepje bij pakken om het te kunnen lezen." Na een moeilijke periode in Am sterdam besloot Anke zeventien jaar geleden terug te verhuizen naar Goes. Bovendien zat haar moeder in een verzorgingstehuis en die kon wel wat hulp gebruiken. „Prina en ik wil den iets leuks gaan doen naast het verzorgen van onze moeder." Ze overwoog zelfs een winkel met Australische spullen, maar de plan nen wijzigden plots toen ze samen met haar zus meeging naar een beurs voor poppenhuisspullen. „Ik wist niet wat ik zag. Al die kleine spulle tjes. Zó schattig. Toen wist ik het. Wij gaan poppenhuisspullen verkopen in Zeeland, want dat was er toen niet en nu eigenlijk nog steeds niet." Hooguit vijfjaar gaven ze het. In middels zitten ze zeventien jaar in hun pandje tussen de poppenhuis spullen. „Alles schaal 1 op 12, dat is de meest voor de hand liggende maat", legt Anke uit. „Dan komen de spul len het mooist uit in een poppen huis." De klantenkring van Anke en Prina Alles schaal 1 op 12, dan komen de spullen het mooiste uit is heel divers. „We hebben klantjes van 12, maar ook van tegen de 90." Hun eerste klant was een buurtbe woonster. „Die wilde haar leven lang al een poppenhuis. Ze moest haar ei gen poppenhuis als klein meisje ach terlaten in Indonesië. Toen wij onze winkel opende, heeft ze een poppen huis voor zichzelf gekocht. Ze was toen al in de tachtig denk ik." Uiteindelijk liep haar liefde voor poppenhuizen ietsiepietsie uit de hand. Het werd een hele rij poppen huizen, met winkeltjes en schooltjes. „Ze maakte onder andere het kantoor van haar man na, waar ze hem achter zijn bureau zette. Dan zei ze: 'kijk daar zit ie op zijn stoel en daar komt hij nooit meer van af." De man was altijd nogal buitenhuizig geweest. Prina was als kind al dol op pop penhuizen. „Ik maakte mijn meubel tjes met karton van schoenendozen en luciferdoosjes. En poppetjes maakte ik met luciferhoutjes." Zelf spullen maken doet ze niet meer, maar inrichten en schuiven met meubeltjes doet ze nog steeds. En Anke? Oh nee, Anke doet dat al lemaal niet, dat gefriemel met die poppenhuizen. Is ze veel te nuchter voor. „Ik vind het gewoon leuk om hier winkeltje te spelen." Tuin Grasmaaien vanaf je vakantieadres Milieu Plastic vezels in je wasmachine vangen CREATIEF Café latte met een katje in het schuim Winkeltje spelen met poppenhuizen Wie Anke en Prina Pronk Wat poppen huizen- miniaturen De Kleine Wereld Waar Keizers- dijk 32, Goes Website dekleine- wereld- goes.nl Winnie de Witte-van Dam 44 —Anke Pronk vrijdag 3 juni 2016 PZ Terwijl je op een tropisch eiland je handdoek uitrolt op het strand, wordt thuis automatisch je gazon netje gemaaid. Dat kan met de nieuwe grasmaaiers van Gardena. Twee ervan zijn vanaf overal ter wereld te bedienen met smart- phone of tablet. Aan de hand van de groeisnelheid van het gras pas sen de maaiers de maaifrequentie automatisch aan. Wel even sparen. De grasmaaiers zijn verkrijgbaar vanaf 1.599. Elke keer dat je een wasje draait, komen microplastics vrij. Syntheti sche kleding bestaat namelijk uit miljoenen kleine vezels die in de wasmachine met het water weg spoelen. Ze komen in het opper vlaktewater terecht en worden ver volgens door dieren opgeslokt. Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor schone oceanen - Rozalia Project - heeft daarom een bolletje ontwikkeld dat microvezels uit je wasmachine 'vangt'. Experi menten suggereren dat het bolle tje miljoenen vezels per huishou den per jaar uit het water kan halen. De bolletjes komen nog dit jaar op de Amerikaanse markt, daarna volgt Europa. Dat kan toch alleen uit Japan komen: een melkopschuimer waarmee je schattige figuur tjes in je melkschuim kunt maken. Wat je daarvoor nodig hebt (behalve melk natuurlijk): de Awa Taccino van het Ja panse merk Takara Tomy. Maak het beertje, kuikentje of katje af met cacao en je koffie is zowaar een driedimensio nale presentatie. Zonde om op te drinken eigenlijk. Je kunt de opschuimer bestellen via Amazon.com. Inspiratie nodig? Op YouTube zijn genoeg film pjes te vinden. De dames Pronk spelen nog steeds graag winkeltje, maar dan in het echt. fotomariekemandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57