D I YOURSELF HOUSE ffi 3 Het advies van de familie Van der Heijden Het advies van de familie Joosten springen. De kavel en de bouw zijn gefinancierd met de hypotheek. In het ontwerpen van het huis hebben we zelf geïnvesteerd. Een huis laten bouwen kan goedkoper, maar we ko zen bewust voor een eigen ontwerp. We wilden de vrijheid hebben om precies dit huis te bouwen.' Bouwbegeleider In het Brabantse Vlijmen is op een rustieke plek vlak achter de dijk een nieuwbouwwijk gerealiseerd. Op een van de kavels hebben Miranda en Rob van der Heijden hun droomwo- ning in jaren '30 stijl laten bouwen. Miranda: „We zijn langs veel wonin gen gereden om te ontdekken wat onze stijl is. Daarna hebben we een bouwbedrijf gezocht waar alles voor het bouwen van een huis onder één dak zit. We kozen een huis uit hun portfolio en pasten dat naar onze smaak aan; zo wilden we een veranda, woonkamer zonder eethoek en een ruime keuken. Van de oorspronkelijke bouwtekening bleef weinig over." Bij Selekthuis, door wie ze hun wo ning laten bouwen, krijgen ze een bouwbegeleider toegewezen. Hij fungeert als schakel tussen de op drachtgevers en aannemer en is voor vragen, opmerkingen of veranderin gen het aanspreekpunt. Zelf gaat Rob ook bijna dagelijks langs de bouwplaats. Rob: „Zo blijf je betrokken en zie je sneller of het niet gaat zoals je wilt. Daardoor waren we bij de oplevering in een half uur klaar." Ondanks het vastomlijnde plan en de bouwbegeleider kost de bouw met name Rob een hoop stress. Rob: „Ik zou de bouw niet weer over doen. We hebben dankzij Selekt een rede lijk makkelijke bouwervaring gehad, maar je geeft het proces uit handen, terwijl je zelf precies weet wat je wilt. Je moet vertrouwen op de aan nemer dat het goed komt. Dat onbe kende was wel een stressfactor." De tijd die de familie kwijt was aan de bouw was een aanslag op het da gelijks leven. Rob: „Vooral in de laat ste weken waarin we veel afwerking zelf hebben geregeld was het druk. Aan het begin van de bouw sportte ik nog drie keer per week, naarmate de bouw vorderde ging ik nog maar één keer. Voor onze kinderen van 14 en 17 gaat het leven ook door. Ik bleef mee gaan naar hun wedstrijden, maar die uren heb ik ingeleverd op mijn slaap." Miranda: „Een huis bouwen betekent dat je beslissingen moet nemen waarvan je hoopt dat het de juiste zijn. Er is veel geld mee gemoeid en je bouwt niet een huis om na afloop te verkopen. De bouwbegeleider gaf goede adviezen, bijvoorbeeld over een erker. Zelf denk je: dat kost wéér geld en het is maar 50 centimeter ex tra ruimte. Maar hij weet wat het doet voor je lichtinval." Wat vond Miranda het moeilijkst? „De ruimte vooraf inschatten. We hebben kleden in onze oude tuin ge legd om te visualiseren hoe groot de woonkamer zou worden." Na een halfjaar bouwen is het droomhuis van Rob en Miranda klaar voor bewoning. „Ze zeggen dat je drie keer een huis moet bouwen om het perfect te doen, maar we hebben nog geen dag spijt gehad." BOUWTIPS BOUWTIPS vrijdag 3 juni 2016 GO DO-IT TRIK© Je droom huis bouwen is tijdro vend. ILLUSTRATIE TRIK x-B-i-a Bezuinig niet op tijd in de voorbereiding. Er moeten veel beslissingen genomen worden; welke stenen, welke afwerking, hoe groot moeten de ramen? Daar kun je niet op terugkomen in een later stadium. Bevestig alle gemaakte afspraken, hoe klein ze ook zijn. Blijf bij je oorspronkelijke plan. Tijdens de bouw krijg je keuzes voor gelegd: je kunt ook een blauwe voor deur nemen in plaats van de bruine bijvoorbeeld. Daarmee loop je het ri sico een verandering in te zetten die later niet bij de rest van het huis past. Voor de bouw heeft de architect een boekwerk gemaakt met daarin de beschrijving van alle materialen en de kwaliteit ervan. Daarin stond zelfs de dikte van de dakbedekking. Geen spannend leesmateriaal en niet leuk om bij te houden, maar hoe meer de tails je vastlegt, hoe zekerder je bent dat het eindresultaat voldoet aan wat je voor ogen hebt. Blijf het zakelijk bekijken. Ook al is de relatie met de mensen met wie je samenwerkt nog zo goed. Uiteinde lijk sturen ze gewoon een rekening voor ieder (extra) klusje dat wordt uit gevoerd. Voor jou is het je droomhuis, voor hen is het gewoon werk. Voor meer informatie over het zelf bouwen van een huis en tips waar je op moet letten: eigenhuis.nl, iceb.nl Zorg voor een boete clausule in het contract met de aan nemer. Wij spraken af dat bij ver traging de aannemer zou opdraaien voor de kosten van een huurwoning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56