ti V rk* H O B ÉJjg| I 2 zqfgitn 3?ó Zelfbouw De bouw van je huis vanaf de eerste potloodstreep tot de laatste baksteen zelf regelen staat garant voor stress. Toch is het de moeite waard, zeggen 'zelfbouwers' die sinds kort in hun droomhuis wonen. TIPS NIEUWS Schattig, een konijntje of leeuw in de kinderkamer ï.f Iedere dag verplaatsen ■rr - Droge glazen zonder pluis in rrfg\ Sprookjessfeer met rozen BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN ennis Joosten en zijn vrouw waren t verkocht toen ze I tussen de bomen aan de rand van Ede een bouwkvavel vonden. Daar wil den ze wel met hun twee zoons wo nen. Met slechts een lap grond kon den ze zich uitleven op de bouw van hun droomhuis, al hadden ze geen idee hoe dat nieuwe huis er dan uit moest zien. Met een wensenlijstje op zak scha kelden ze architect Menno Lam in. Joosten: „We wilden een eigen ruimte voor de kinderen als ze straks ouder zijn, een gashaard wilden we ook, net als een hobby- en werk ruimte. Ook wilden we buiten en binnen verbinden." Na drie maanden tekenen en beslis singen nemen (gezien het budget wel een bergruimte voor de fietsen, maar niet zo groot als in het originele plan), staat het huis op papier. Een robuust huis van stenen, hout en glas en een groot terras. Met de bouwtekeningen onder de arm hebben ze geen idee wat ze te wachten staat. Ze nemen een aanne mer in de hand die een planning neerlegt van negen maanden. Joosten zal als schakel fungeren tussen de aannemer en de architect. Iets dat hij niet eerder heeft gedaan. Tijdrovend Joosten fietst iedere dag na zijn werk langs de bouwplek. Om de vorderin gen te bekijken. „Zo zie je op tijd als iets verkeerd wordt aangepakt of toch anders dan je wens gaat. Je moet scherp zijn op de vorderingen en de kwaliteit. Ik werkte vier dagen en ge bruikte mijn vrije dag om bouwza ken te regelen." Dat hij de schakel was tussen archi tect en aannemer bezorgde hem De architect en aannemer stonden een keer lijnrecht tegenover elkaar soms slapeloze nachten. „De aanne mer voert de plannen van de archi tect uit en loopt daarbij tegen zaken aan. Maar hij spreekt de architect niet. We hebben daardoor een situa tie gehad met dakbalken die ik nooit meer mee wil maken. In het bestek stonden bepaalde dakbalken die niet meer leverbaar bleken. De architect en aannemer stonden lijnrecht te genover elkaar en ik moest het oplos sen. Die affaire heeft me nachten wakker gehouden. En we liepen daardoor vertraging op met de bouw.' Om de communicatie beter te laten verlopen voert Joosten één keer per maand een bouwvergadering in. Een investering, want Joosten betaalt zelf de uren van de architect die hij hierin stopt, maar het levert rust op. „De aannemer kon dan al zijn vragen be spreken met de architect zelf, zonder dat ik ertussen zat." Heeft de bouw ze meer geld gekost dan in de eerste instantie beraamd? Joosten: „Er lag zo'n helder handboek met omschrijvingen van materialen, dat de bouw binnen de geraamde kosten bleef. We hebben wel een paar maanden vertraging opgelopen, en we hebben zelf hier en daar moe- vrijdag 3 juni 2016 GO "W "S?i> Een schattig konijntje in de kinderka mer, of juist een stoere leeuw. Op ar- tyanimals.nl kun je vanaf 9,95 euro fo to's van 50 dieren kopen, die vakkundig zijn bewerkt tot stijlvolle afbeeldingen. Ze zijn er in 12 formaten en op verschillende materialen. Dus ga jij voor een beer op hout, een fla mingo op plexiglas of juist voor een olifant op een gewone poster? Iedere dag je meubel veranderen? Now! van Hülsta is een opbergsysteem, dat be staat uit magnetische onderdelen aan de muur waar je een spiegel, plankje, haakje of bakje aan kunt hangen. Ben je je zelfge maakte lay-out zat, dan heb je die in een handomdraai aangepast, zonder dat je gaten hoeft te boren, hulsta.com ■Kil i m Hoe krijg je glazen droog? Met een thee doek kom je er niet in, ze breken of er blijven pluisjes achter. De Spot-Not glaswerkdro- ger (19,95 euro) is een handvat met een kern van rubber die zich aanpast aan de vorm van het glas. De mouw van microvezel voor komt pluisjes, wine- chill.com Een rozenboog vol bloemen zorgt voor een heerlijke rozengeur en een sprookjes achtige sfeer in je tuin. Als de bloemen zijn uitgebloeid, krijg je confetti van gevallen rozenblaadjes. Zo krijgt ook het tuinpad iets betoverends. Tuinrozen zijn er in wel 30.000 soorten. Uitzicht James Silverman fotograafeerde houses with a view. (Gestalten, €44). Brommers kiek'n De 35 brommers en brommermer- ken in dit boek roepen herinne ringen op. (Terra, €12,50) Kruidig koken 40 recepten met 40 kruiden. (Kok, €24,99) t Een eigen huis bouwen Nynke van Spiegel 44 Dennis Joosten w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55