Mensen weer naar de winkel 'Fanzones EK riskant' 'Kritisch kijken naar vrijstelling leerplicht' 4 NI Opbrengst Alpe d'HuZes bijna 11 miljoen euro JSF vliegt niet door bewolking Boete voor Badr Hari „We zijn niet in staat daar de hoogst mogelijke veiligheid te ga randeren", schrijft de prefect van de politie, Michel Cadot, in een brief aan zijn superieur, minister van Binnenlandse Zaken Bernard Cazeneuve. De vertrouwelijke brief is gedateerd op 26 mei, maar lekte gisteren uit in de Fran se pers. Cadot, de hoogste baas van de Parijse politie, waarschuwt er voor dat de 'fanzone' een te groot risico vormt. Daar kunnen fans op grote schermen wedstrijden kijken. Supporters van verschil lende landenteams kunnen er moeilijk gescheiden worden. De verwachting is dat hooligans aan wezig zullen zijn, aldus Cadot. Bovendien, schrijft hij, wordt er in de fanzone alcohol verkocht door een sponsor van het EK. „Daarom stel ik voor dat we de gemeente Parijs vragen de fanzo ne te sluiten op de dagen dat er gevoetbald wordt." De prefect zegt dat de politie in de hoofdstad 'uitgeput' is. In Pa rijs worden al meer dan een jaar op grote schaal militairen en agenten ingezet ter voorkoming van nieuwe terreuraanslagen. Met de invoering van de nood toestand, eind vorig jaar, is die in zet nog vergroot. Bovendien wor den er al weken acties gevoerd en wordt er gedemonstreerd in Frankrijk, waarbij ook steeds mas saal politie moet worden ingezet. 'Het is alsof je IS op een dienblad een doelwit aanbiedt' Cadot waarschuwt dat 'zijn' agen ten straks tijdens het EK moeten patrouilleren bij de twee sta dions aan de rand van Parijs, waar wordt gevoetbald, én tegelij kertijd bij de fanzone in het cen trum van de hoofdstad. „Dat vraagt om een inzet van man schappen die ons te boven gaat", schrijft hij in de brief. De opmerkingen van de pre fect liggen extra gevoelig, omdat de regering keer op keer herhaalt dat de veiligheid in de fanzones wel gegarandeerd is. „Die zones zijn veilig", beloofde premier Ma nuel Valls eind maart al. „Het gaat om afgesloten gebieden met toegangscontroles. Tassen wor den gecontroleerd en bezoekers gefouilleerd." De regering heeft wel besloten het budget voor de beveiliging van fanzones te verdubbelen van 12 tot 24 miljoen euro. De rechtse oppositiepartijen Les Républicains van oud-presi dent Nicolas Sarkozy en het Front National van Marine Le Pen spraken zich eerder al uit té gen de fanzones. Te grote groe pen mensen zouden zich er bloot stellen aan terroristen, is hun vrees. „Het is alsof je IS op een dienblad een doelwit aanbiedt", zei Kamerlid David Douillet van Les Républicains. Dinsdag kwam ook het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken met een officiële waarschuwing. „De stadions, de fanzones en alle gebieden waar de wedstrijden te volgen zijn, vor men potentiële doelwitten voor terroristen." In heel Frankrijk komen tien fanzones te staan, in de steden waar straks wordt gevoetbald. De beveiliging is toevertrouwd aan particuliere beveiligers. De poli tie is verantwoordelijk voor de veiligheid erom heen op straat. De eerste 150 dagen dit jaar wer den in de winkelstraten 1,7 pro cent méér voorbijgangers geteld dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat lijkt weinig, maar het is de eer ste stijging in vier jaar, zegt direc teur Huib Lubbers van retailad- viesbureau RMC, dat met wifisen- soren het aantal passanten in win kelgebieden meet. Goed nieuws voor winkeliers, maar zij zijn de crisis nog niet te boven. Het aantal winkelstraatbe zoekers ligt volgens RMC nog al tijd 20 procent lager dan zeven jaar geleden. De totale omzet van de detail handel is in het eerste kwartaal van dit jaar met 1,6 procent geste gen, blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek van daag publiceert. Lang niet alle winkeliers profiteren daarvan. De stijging is vooral te danken aan de rinkelende kassa's van supermark ten rond Pasen, dat dit jaar in het eerste kwartaal viel. Woonwin kels en doe-het-zelfzaken doen ook goede zaken, omdat meer hui zen worden verkocht. Kleding-, schoenen- en elektronicazaken za gen hun omzet juist verder dalen. Waar consumenten hun geld wel aan spullen uitgeven, laat zich raden: op internet. Online werd in het eerste kwartaal ruim 22 pro cent meer verkocht dan vorig jaar, meldt het CBS. Het koopgedrag van consumen ten is structureel veranderd, ver klaart Lubbers. „Je ziet dat men sen minder vaak de stad in gaan. Maar als ze gaan, kopen ze gerich ter. Vaak hebben ze zich op inter net al voorbereid. Daarnaast gaan ze wat later de stad in en blijven ze langer hangen. Shoppen is va ker echt een uitje: na het winke len eet je samen nog een sateetje in de binnenstad." Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs stuurt vandaag al le gemeenten een brandbrief waar in hij oproept de ontheffingen te gen het licht te houden. Het aan tal vrijstellingen is de afgelopen vijf jaar met meer dan 60 procent gestegen. In het schooljaar 2010-2011 waren het er nog 3.100, afgelopen schooljaar mochten maar liefst 5.077 kinderen perma nent thuisblijven. De WD-bewindsman vraagt zich af of al deze kinderen echt niet naar school kunnen en is bang dat gemeenten te snel naar een vrijstelling grijpen. Ouders kunnen met een doktersverkla ring zo'n ontheffing aanvragen. Bij een deel van de kinderen is overduidelijk dat zij die terecht hebben gekregen, vindt Dekker. Het zijn bijvoorbeeld zwaar gehan dicapte kinderen die in een zorgin stelling wonen. Maar er is ook een groep die op basis van hun handi cap niet naar school hoeft, maar dat wel zou kunnen. „Dat deel kan met onderwijs op maat be diend worden. Dat heeft altijd de voorkeur boven helemaal geen on derwijs." Als voorbeeld noemt Dekker kinderen met een zware autisti sche stoornis. „Een combinatie van behandeling, onderwijs op school en onderwijs thuis kan voor hen een oplossing zijn." Hij drukt gemeenten op het hart om te kijken naar een tijdelij- Onderwijs op maat heeft altijd de voorkeur boven geen onderwijs ke vrijstelling in plaats van een de finitieve, waardoor kinderen volle dig uit beeld verdwijnen. Dekker ging er juist vanuit dat het aantal ontheffingen van de leerplichtwet door de invoering van passend onderwijs zou dalen. Daardoor moest het voor kinde ren met een beperking makkelij ker worden om in een gewone klas mee te draaien. „Ik kan mij niet voorstellen dat deze toename komt doordat er jaarlijks meer kinderen zijn met een psychische of fysieke beper king", stelt Dekker. Hij laat onder zoek doen naar de explosieve toe name, maar doet al vóór die resul taten bekend zijn op verzoek van de Tweede Kamer een oproep aan gemeenten. vrijdag 3 juni 2016 HUEZ De deelnemers aan Alpe d'Huzes hebben dit jaar bijna 11 miljoen euro opge haald: 10.738.427,81 euro. Tijdens het evenement be klommen dit jaar 3.193 fiet sers en 881 lopers de Fran se berg Alpe d'Huez één tot zes keer en lieten zich daar bij sponsoren. De op brengst is voor onderzoek naar kanker. Het bedrag kan nog hoger worden: in oktober wordt de definitie ve opbrengst bekend. Vorig jaar leverde de sponsor- tocht 12 miljoen euro op. Voor de ophef over declara ties in 2013 was het bedrag jaarlijks rond de 30 miljoen. LEEUWARDEN De rondvlucht die de Joint Strike Fighter (F-35) gister middag boven Nederland zou maken, is afgelast. Het was te bewolkt, laat een woordvoerder van het minis terie van Defensie weten. Het toestel is daardoor niet goed zichtbaar voor de mensen op de grond. De op volger van de F-16 zou op ongeveer 400 meter hoog te en relatief langzaam over een reeks bezienswaardig heden (Deltawerken, Am sterdam, Den Haag, Afsluit dijk) en luchtmachtlocaties vliegen om het publiek ken nis te laten maken. Er wordt een nieuwe datum gepland. MARRAKESH De Marokkaans-Nederland- se kickbokser Badr Hari (fo to) is in Marokko veroor deeld tot een boete van 500 dirham voor mishande ling. Omgerekend is dat 46 euro, een milde straf vol gens zijn advocaat Karim Boualam, omdat Hari al een regeling met het slachtoffer had getroffen. Het slachtof fer trok zijn aanklacht in, na dat hij geld van Hari had ge kregen. Hij werkt in een bar in Marrakesh waar hij in april door Hari werd gesla gen. In Nederland is Hari meerdere malen veroor deeld wegens mishande ling. De fanzone onder de Eiffeltoren, met enorm scherm, wordt momenteel opgebouwd, foto reuters De hoogste baas van de politie in Parijs wil dat de speciale fan- zone tijdens het EK wordt geslo ten. Onder de Eiffeltoren is net een terrein ingeruimd voor 90.000 voetbalfans. Dat zou le vensgevaarlijk zijn. Frank Renout Parijs David Douillet, Kamerlid Nadat het jarenlang steeds min der druk werd in de winkelstra ten, is het aantal passanten er voor het eerst weer gestegen. Annemieke van Dongen Amsterdam Het kabinet is bang dat honder den kinderen met een lichamelij ke of verstandelijke handicap on terecht niet meer naar school gaan. Alle gemeenten moeten nu de vrijstellingen op de leer plichtwet nog eens kritisch be studeren. Hanneke Keultjes Den Haag Sander Dekker, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4