ZEELAND 11 Stem mee DE PZC ONLINE 7 rp-~_l bouwen, dan was dat een toren. Van honderd meter of meer. Ik dacht eigenlijk aan een bedrijfs- of een kantoortoren. Het is een ra dartoren geworden." En wat voor één. Opdrachtgever Rijkswater staat liet er geen misverstand over bestaan. Neeltje Jans is een A-loca- tie, daar moet je geen 'lullig' ge bouwtje neerzetten. Het moest een toren worden met een uitstra ling die paste bij het monumenta le Topshuis en de indrukwek kende stormvloedkering. De nabij gelegen windturbines moesten tot nietige concurrenten worden gede gradeerd. „Dat is allemaal gelukt", zegt Wintermans. Hij wijst naar bo ven, waar de toren iets breder uit loopt; praktisch voor de radarappa- ratuur. De cannelures - verticale groeven - doen aan Romeinse en Griekse zuilen denken. Winter mans: „Ik heb veel ervaring met de bouw van bruggen. Die zet je neer voor een periode van 150 jaar en meer. Met dat gevoel heb ik ook deze toren ontworpen. Het is geen pizzahut die je naar de waan van de dag tekent." Ook even aan dacht voor de basis van de toren. De architect: „Ik heb bewust geen voet aangebracht. Het heeft wat moeite gekost om de zware funde ring onder het asfalt te verbergen, maar nu is het alsof de toren als een spijker in de dam is geslagen." Wintermans is sinds 1995 direc teur van het architectenbureau in Rotterdam. Als zoon van een Bra bantse sigarenfabrikant - Winter mans was een gekend merk - ging hij bouwkunde studeren aan de TH van Eindhoven. Toen hij in 1978 zijn doctoraal behaalde was het crisis. Hij begon als meubelma ker. Via die omweg kwam hij toch bij gebouwen en infrastructurele werken uit. Tot op de dag van van daag tekent hij zijn ontwerpen met potlood op papier. „Ik praat terwijl ik teken. Een potloodlijn kan ik twijfelachtig op het papier zetten. Ontwerpen is veranderen tot je denkt: zo is het goed! Dat pratend schetsen krijg ik op de computer niet voor elkaar." Over de hedendaagse architec tuur is hij duidelijk: „In luxe dwa len architecten af tot een hoop on zin, tot een vormgeving die hele maal losstaat van de functie. Je ziet het aan vele kantoorgebouw tjes op zichtlocaties. Die zijn vaak heel overdreven vormgegeven, ter wijl er drie keer niks in zit." We nemen de lift naar boven. Om op het bordes te komen moet nog een stukje steile ladder over wonnen worden. Dan, ja, liggen de stormvloedkering, Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland als miniatuurtjes binnen handbereik. De Noordzee vertoont grillige stro mingspatronen. „Het is wel hoog, maar toch is het gewoon een kwes tie van beton storten. In een brug zit veel meer technologie. Zie je daar aan de rand die ledlampen zitten? Die schijnen 's avonds langs de toren. Door de cannelu res lijkt het net of er een zweven de inktvis op Neeltje Jans landt." Student MarriettevWagensveld @MHvWagensveld Eerste Zeeuwse mosselen van het seizoen geoogst. Heerlijk weer een excuus om naar Zeeland te gaan. vrijdag 3 juni 2016 Tot zaterdag 18 juni 12.00 uur kunt u stemmen op uw favo riete nieuwbouwproject op pzc.nl/mooistegebouw. Er zijn vijf projecten genomi neerd: woonhuis Coccinelle bij Biggekerke, strandpavil joen Ruig in Cadzand, de ra dartoren op Neeltje Jans, het centrumgebouw van campinc Oranjezon in Vrouwenpolder en hotel Katoen in Goes. De winnaar wordt bekendge maakt tijdens de Dag van de Architectuur, zaterdag 18 jun in Goes (organisatie Architec tuur Atelier Zeeland). Uitzicht vanaf 115 meter hoogte op Neeltje Jans in oostelijke richting. De radartoren op Neeltje Jans is voorzien van verticale groe ven. FOTO'S LEX DE MEESTER Kijk op www.pzc.nl of £3 @pzcredactie «I facebook.com/depzc V @pzcredactie Er verschijnen weer nieuwe in terviews over en voor studen ten in Zeeland. Studenten van de afdeling communicatie van HZ University of Applied Sciences maken deze als on derdeel van hun opleiding. Kijk op: pzc.nl/studeren TWITTER Mariette ziet de zomer in Zeeland wel zitten; voor haar is het seizoen echt begonnen nu de eerste lijn meet mosse len omhoog is gehaald. Vol gens kweker Martin Bout is de kwaliteit goed. UW REACTIE Bezoekers van PZC.nl zijn niet onder de indruk van de conclusies van de Commissie Structuurversterking en Werk gelegenheid Zeeland. Bob La- gaaij schrijft: „Conclusie: „een deur, die open is, is niet dicht". Andere conclusie: we willen geld zien uit Den Haag. Tsjonge!" GJ Broekhoven vindt dat ook: „Wederom weer zo'n bla bla verhaal!" Zeeland zou er volgens hem beter aan doen te focussen op onderwijs. ONLINE TOP-5 1. File door ongeval op A58 bij afslag Ritthem 2. Toezichthouders in zorg verhogen eigen loon 3. Ingeborg moet haar leven lang een helm dragen 4. JSF maakt rondvlucht, ook te spotten in Zeeland 5. Brand op baggerschip voor kust van Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43