WIM HOFMAN Donkere wolken ll 'M l. i Pre-mbo voorkomt uitval op scholen Omleiding in noodweer ZEELAND 9 De vooruitzichten waren afgrij selijk en hemeltergend: de slechtste dag van de week. Onweer, regen, hevige buien met nog heviger hagel! En dat terwijl je net aan een flinke wandeling moet beginnen, ergens in de groene heu vels van Engeland. We waren natuurlijk op veel voorbereid, maar ik zag me al. Wat zouden we doen? Vroeg weggaan, dat leek me het beste. Je kunt het maar gehad hebben. Regenkle ding. Mijn schoenen zou ik nog in kunnen smeren met gesmolten vet van een thee lichtje. Ik zou extra sokken mee kunnen nemen. Een appel en een broodje voor on derweg. En de landkaart niet te vergeten. De smalle paadjes zouden spekglad zijn, re genwater zou er stroompjes vormen. Vette, natte leem zou aan onze schoenen blijven hangen, zodat die kilo's zwaar zouden wor den. De regen zou steeds harder vallen. De landkaart zou nat worden en de wind zou hem onverbiddelijk in flarden scheuren. We zouden daardoor verdwalen. We zou den daarom een willekeurige heuvel be klimmen en vanaf de top haast niets an ders te zien krijgen dan regen en wazige vormen van bomen. We zouden daarop naar beneden slibberen en aan de voet zou ik in de braamstruiken vallen en in een sloot terechtkomen. Toke zou haar regenjack uittrekken en me daarmee uit de sloot redden en daar zou ik dan staan: nat, besmeurd met mod der, regenbroek gescheurd, hier en daar met schrammen, laat ik maar zeggen, in mijn gezicht. De regen zou mijn bloed wegwissen. Maar ik zou toch proberen naar Toke te glimlachen. En inderdaad: ik glimlachte nu al. Mis schien uit een soort leedvermaak met me zelf. Wordt vervolgd. 1 Vmbo'ers van het Calvijn Colle ge, het Scheldemond College, CSW en SSG Nehalennia kun nen na de zomervakantie met een nieuw programma beginnen We willen leerlingen meer kansen bieden op succes dat hen in één keer toeleidt naar een mbo-diploma op niveau t of 2: het pre-mbo. Het programma is bedoeld voor leerlingen van wie wordt verwacht dat ze geen vmbo-di- ploma kunnen halen. Ze begin nen in het laatste jaar van het vmbo direct aan een zogeheten entree-opleiding (niveau van mbo-school Scalda. Ze volgen les sen op hun eigen middelbare school. Via de entree-opleiding kunnen ze doorstromen naar een mbo-diploma op niveau 2. Is dat te hoog gegrepen, dan hel pen de scholen ze aan werk. Het doel is om te voorkomen dat leerlingen uitvallen. „Voor heen kwamen deze leerlingen zonder diploma thuis te zitten", zegt projectleider Els Bus van Scalda. „We willen ze meer kan sen bieden op succes." In september beginnen zo'n 25 vmbo'ers aan het nieuwe pro gramma. Scalda wil het pre-mbo ook op middelbare scholen in de Oosterschelderegio en Zeeuws- Vlaanderen opzetten. B: egin deze week, ik ben net twee dagen op pad, denk ik even: waar ben ik aan begonnen? Tijdens mijn rit tussen Nevele en Celles, nog steeds in België, regent het de hele dag. Hoewel, regen: het is meer nood weer, inclusief onweers buien. Ik moet die dag, vol gens mijn schema, iets meer dan veertig kilome ter afleggen. Dat is in elk geval te doen. Halverwe ge, ter hoogte van Dein- ze, denk ik: ik maak hier een tussenstop, laad mijn batterij op en dan is het daarna vast wel weer droog. Dat blijkt te optimis tisch. De regen is een paar uur later bepaald niet gestopt. Tot over maat van ramp werkt mijn GPS-systeem ook nog niet zoals ik zou wil len. Dus vraag ik voorbij gangers af en toe: 'hoe kom ik het snelst in Cel les?'. En dat moet je dus niet doen. De één stuurt me naar links, de ander recht door, en later blijkt dat ik eigenlijk naar rechts moest. Een vriendelijke bakkersvrouw in Kruis- houtem heeft duidelijk medelijden met deze ver zopen kat. Zonder aarze len stelt ze haar toilet en een lekkere koek ter be schikking. En ze roept haar echt genoot erbij. 'Die fietst heel Vlaanderen door en kent alle wegen op z'n duimpje', vertrouwt ze Van Sintepier naar St. Pierre Peter de Lijser (78) uit Breskens reist in zijn scootmobiel van Nieuw- vliet (Sintepier) naar Saint-Pierre-la-Mer in Zuid-Frankrijk. Hij doet regelmatig verslag. me toe. De man tekent op een papiertje hoe ik via Anzegem en Avel- gem naar Celles kan rij den. Weer wat opgemon terd rijd ik verder. Maar, jawel: een omleiding! Naar Avelgem moet je via Waregem... Uiteindelijk leg ik die dag meer dan zestig kilo meter af: twintig méér dan de bedoeling was. Om half tien arriveer ik, drijfnat tot op de huid, bij mijn Bed&Breakfast. Gelukkig hebben ze daar een heerlijke visschotel voor me bewaard. Die doet goed, net als de he te douche. Toch nog een prima einde van een dag om verder maar snel te verge ten. vrijdag 3 juni 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator m Cornelleke Blok Vlissingen Els Bus, Scalda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41