Andalusië 3 COMMISSIE-BALKENENDE INTERVIEW A Als er niets gebeurt, kachelt de Zeeuwse economie achteruit. Oud-premier Jan Peter Balkenende raadt aan Zeeland te managen als een bedrijf. Trek je niks aan van de bestuurlijke organisatie, stuur op resultaten en treuzel niet. et is nu nog zonnig in Zeeland, maar mensen realiseren zich onvol doende dat er donkere onweerswolken aanko men. Dat is de boodschap die de Commissie Structuurversterking en Werkgelegenheid Zeeland verkon digt in het rapport 'Zeeland in stroomversnelling' dat gisteren in Den Haag is gepresenteerd. Voorzit ter is oud-premier Jan Peter Balken ende. Hij bevestigt dat bewust een nulscenario in het rapport is opgeno men. „We hebben gezegd: 'Hoe staat Zeeland er voor als er niets gebeurt?' Dat is riskant. Dan kom je voor pro blemen te staan. Iedereen voelt aan dat de wereld verandert. Denk bij voorbeeld aan de duurzame samenle ving die we nastreven. Dat is mach tig interessant. In hoeverre kan Zee land daar op inspelen? Wij raden aan dat Zeeland zich verbindt aan de na tionale en de Europese agenda. Ver bind je sterke punten aan de opga ven die daar spelen. Zo vergroot je je schaal. Dat kan een impuls geven aan Zeeuwse initiatieven. Zoek de sa menwerking, Het is ons opgevallen dat overal nadrukkelijk de wil is om met Zeeland samen te werken. In Gent bijvoorbeeld en in Rotterdam, op het gebied van de havens. Dan kun je zoveel meer. Denk groter dan alleen de eigen provincie." „Het idee leeft nog te veel bij in stanties dat ze alleen in Zeeland ope reren. Wij zeggen dat de schaal waar op dingen gebeuren groter is. Leer groter denken, de wereld is groter dan Zeeland alleen. Dat kan als je ver bindingen weet te leggen. Kijk naar het University College Roosevelt. Dat bestaat dankzij de verbinding met het University College in Utrecht. Zo kan het Bèta College dat wij aanbevelen gekoppeld worden aan technische universiteiten buiten Zeeland. Als je de goede verbindin gen legt, is er veel mogelijk." „Ik heb geen behoefte aan dit soort kwalificaties. Ik ken de bestuurders goed genoeg om te weten dat de in tenties goed zijn. We hebben wel ge constateerd dat er genoeg rapporten zijn verschenen en aanbevelingen zijn gedaan om de situatie in Zee land te verbeteren. 'Wat is daarvan gerealiseerd?', hebben wij ons afge vraagd. Niet bijster veel. Daar moet je dan nadrukkelijk naar kijken. Dus hebben wij een actieprogramma op gesteld en erbij gezegd dat dan wel aan een paar randvoorwaarden moet worden voldaan. Verbind Impuls Zeeland met de Brabantse Ontwikke lingsmaatschappij, werk binnen Zee land meer samen, stel een Zee land-coördinator aan." „Het gaat mij puur om de inhoud. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft nu een proef mogelijk ge maakt waarbij de focus ligt op wat je inhoudelijk kunt bereiken. Pas daar je bestuur op aan. Dat betekent bij voorbeeld dat je makkelijker met Vlaanderen kunt regelen dat je het goederenvervoer vanuit de Zeeuwse havens kunt verbeteren. Op die ma nier kan Zeeland een experimenteer- gebied van bestuurlijke vernieuwing worden. In Den Haag wordt einde- loos gediscussieerd over provincies en landsdelen en stadsregio's. Waar het om gaat is: Wat wil je inhoude lijk bereiken? Die discussies over de bestuurlijke organisatie kosten tijd en die kunnen we beter gebruiken." „We hebben een aantal kansrijke projecten benoemd, zoals wind op zee en een bètacollege. Als je optelt, kom je ongeveer aan dat bedrag." „We zijn niet begonnen met: 'Er moet zoveel uit Den Haag komen', maar als de Tweede Kamer een com missie instelt om problemen in Zee- Als de Tweede Kamer een commissie instelt om de problemen in Zeeland op te lossen, is het logisch dat dat financiële consequenties heeft land op te lossen, dan lijkt het me lo gisch dat dat financiële consequen ties heeft. Dan gaan wij niet zeggen dat er geen geld nodig is." „Ik zit tegenwoordig zelf in het be drijfsleven. Daar is het gebruikelijk om een strategie uit te stippelen, te zeggen: 'Wat zijn onze doelen?' en dan aan de slag te gaan. Er is iets aan de hand met Zeeland, gebruik het momentum en ga aan de slag, laat geen tijd verloren gaan." „Nee, ik heb mijn werk gedaan. En ik heb het druk zat. Maar hij moet er wel snel komen." vrijdag 3 juni 2016 'Denk groter dan Zeeland' Ernst Jan Rozendaal Den Haag Zegt u niet eigenlijk: Zeeland is te klein? U kraakt ook harde noten. Er is te weinig bestuurskracht in Zeeland om dingen voor elkaar te krijgen. Deelt u daarmee geen brevet van onvermogen uit aan de Zeeuwse be stuurders? Maar niet: hef de provincie op? Op de eerste rij in Den Haag. Vlnr: de Zeeuwse gedeputeerde Harry van der Maas, oud-premier Jan Peter Balkenende en minister van Economische Zaken Henk Kamp. foto jos van leeuwen Er is 100 miljoen euro nodig om de Zeeuwse economie te versterken, zegt u. Hoezo dat bedrag? We gaan niet de hand ophouden in Den Haag, zei u bij de presentatie, maar u vraagt toch gewoon 25 mil joen euro extra van het Rijk? Op 1 januari 2017 moeten er concre te plannen liggen. Dat is een scher pe deadline. U raadt aan een Zeeland-coördina tor aan te stellen die druk op de ke tel moet houden. Is dat iets voor u? Fly-drives Andalusië Ontdek steden, kust en natuur in eigen tempo. Inclusief vlucht, all-in autohuur, hotel en ontbijt. Zeer goede klantbeoordelingen Zie: Kras.nl/flydrive-andalusie Rondreis Karakteristiek Andalusië Afwisselende rondreis met o.a. Ronda, Sevilla, Córdoba en Granada. Inclusief entree Alhambra. l/Strandverlenging mogelijk Klantbeoordeling 8,7 Zie: Kras.nl/35682 Excursiereis Schilderachtig Andalusië Combinatie van fantastische excursies en vrije dagen. Verblijf in 4-sterrenhotel met zwembad. Bezoek aan o.a. Malaga, Granada en Nerja Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/38904 Rondreis Grand Tour Andalusië Complete rondreis met o.a. Cadiz, Gibraltar, Granada en vrije dagen aan de Costa del Sol. Inclusief entree Alhambra NL-sprekende reisleiding Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/38125

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3