'Rapport zet vooral aan tot daadkracht' Geen azc in Breskens, Sluise raad nu in overleg met COA 3 KERNCENTRALE TWISTPUNT - AUTOMOTIVE Het rapport van de commissie-Bal kenende is in goede aarde geval len, zo valt op te maken uit de eer ste reacties. „We zijn echt posi tief', zegt bijvoorbeeld Cees Pille, regiomanager Zeeland van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging. „Het is niet wéér een nieuw plan of rapport, maar echt een ac tieprogramma. Dat spreekt ons als bedrijfsleven zeer aan, want het ontbreekt in Zeeland niet aan plannen, maar aan daadkracht." Een 'krachtig en evenwichtig' rapport, zegt burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen. „Ik vind dat er ambitie in zit. Dat hebben we nodig. Ik ben ook blij dat minister Kamp heeft gezegd dat het kabi net met een standpunt komt. Dat betekent dat het rapport niet in een la verdwijnt." Lonink onderschrijft de nood zaak dat Zeeland nadrukkelijk over de provinciegrens heen kijkt en samenwerkingen zoekt, zoals op het gebied van de havens en de regionale ontwikkelingsbedrijven. „Tegelijkertijd moet je oppassen dat je niet wordt opgeslokt." Ook Loninks Veerse collega Rob van der Zwaag, tevens voor zitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, zegt 'heel positief te zijn. Hij ziet het rap port als een belangrijk signaal om snel tot actie over te gaan en er voor te zorgen dat overheden over hun eigen schaduw heen stappen. „Je moet elkaar ook wat gunnen." Directeur Dick ten Voorde van Economische Impuls Zeeland zegt dat de commissie een 'reële in schatting van de Zeeuwse situa tie' maakt. In de aanbevelingen zit 'eigenlijk niets nieuws'. „De com missie kijkt wat er gebeurt in Zee land en pikt daar een aantal zaken uit. Ze brengt vooral focus aan." In de krachtenbundeling van Economische Impuls met de Bra bantse collega's, zoals Balkenende die voorstelt, kan Ten Voorde zich wel vinden. „We werken inhoude lijk al samen. Het is goed als een buitenstaander de aanmoediging geeft om dat nog een slagje dieper te doen." Directeur Patrick Polie van VW Zeeland is blij dat de combi natie van toerisme en zorg in het rapport terugkomt. „Die is heel kansrijk. Dat hebben we als sector ook zelf aangegeven, net zoals de verdere ontwikkeling van Dom burg en Cadzand-Bad als badplaat sen met internationale potentie." „Ik vind het een goed en com pleet rapport", zegt Luit Ezinga. voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad Zeeland. „Het is goed dat vooral wordt aangezet om tot actie over te gaan. We kunnen ons niet langer verstoppen. We moe ten nu gezamenlijk de schouders eronder zetten en vervolgens van uit de inhoud kijken: hoe financie ren we dit? Alleen bij de combina tie van toerisme en zorg vraag ik me af: hoe geef je die gestalte?" We moeten nu gezamenlijk de schouders eronder zetten De Sluise gemeenteraad nodigt het COA uit om te komen vertel len wat er wel en niet mogelijk is met betrekking tot de vestiging van een asielzoekerscentrum. Pas daarna wil de raad op zoek naar een geschikte plek voor de vesti ging van een azc. Dat bleek gister avond tijdens een vergadering van de Sluise gemeenteraad. De raad praatte in een stamp volle raadzaal over het voorstel van B en W voor de vestiging van een azc voor drie- tot vijfhon derd vluchtelingen aan de Nolle- tjesdijk bij Breskens. Heel span nend was dat niet: tijdens een commissievergadering van vorige week werd al duidelijk dat een overgrote meerderheid van de raad tegen een azc op die plek en van die omvang is. Uiteindelijk stemde alleen D66 voor het plan. De SP, die eerder ook niet nega tief leek, was afwezig. Coalitiepartijen CDA, Nieuw Gemeentebelang en WD willen in een openbare bijeenkomst in overleg met het COA. Het moet daar onder meer gaan over het minumum aantal vluchtelingen in een azc. In Sluis - maar ook an dere Zeeuwse gemeenten - lijkt wel draagvlak voor kleinschalige opvang, maar het COA zegt niets te zien in centra die kleiner zijn dan driehonderd: die zijn te duur. De drie coalitiepartijen kre gen steun van D&T en Lijst Ba- bijn, waardoor een ruime raads- meerderheid met COA in ge sprek wil. PvdA en D66 vonden dat niet nodig. „We kennen de standpunten van het COA", gaf Robert Evers (PvdA) aan. Hij pleitte voor meer opvang van sta tushouders. „Dat kan bijvoor beeld in leegstaande scholen. Dat kan wél kleinschalig. En daarmee zorg je er vanzelf voor dat er min der azc's nodig zijn." Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl ook het Rijk garant staan. „Voor Delta dreigt de kerncentrale een fi nanciële molensteen te worden", aldus Balkenende na zijn presenta tie. „Je kunt nu niet zeggen: 'Daar moet Zeeland maar voor zorgen.' Het Rijk moet zijn verantwoorde lijkheid nemen." Daarop drong ook commissaris van de koning Han Polman aan. Hij wees erop dat niet Provinciale Staten maar de Tweede Kamer tien jaar geleden besloot dat de kerncentrale langer open kon blij ven, tot 2033. En Delta is mede in de moeilijkheden gekomen door de wet die eist dat energiebedrij ven moeten worden gesplitst in netwerkbedrijven en energieleve ranciers. „Dan kun je de kerncen trale niet alleen op het bordje van Zeeland leggen. Het kabi net moet ook zijn verant woordelijkheid nemen." Kamp reageert gereserveerd maar per saldo ben ik er blij mee Gevraagd om een reactie, rea geerde Kamp in eerste instantie wat bits. „Ik laat me de wet niet voorschrijven. De kerncentrale is van Delta en RWE, en dus van de aandeelhouders. Dat zijn de pro vincie en de gemeenten. Daarmee ben ik in overleg. Op de uit komst daarvan ga ik niet voor- u i 11 o - Om iets milder te vervolgen: „Maar als dergelijke partijen aan dacht vragen voor deze kwestie, dan zal ik daar natuurlijk graag aandacht aan besteden." Interim algemeen directeur Frank Verhagen van Delta was blij met het advies van Balkenende. „Dit is de eerste keer dat echt op papier staat dat de oplossing die wij voor de kerncentrale hebben bedacht zou moeten worden uitge voerd. Natuurlijk, het staat er nooit sterk genoeg, en Kamp rea geert gereserveerd, maar per saldo ben ik er blij mee. Het glas is half vol, niet halfleeg." Volgens Kamp komt het kabinet nog voor de zomer met een offi ciële reactie op het advies van de commissie-Balkenende. pen vrijdag 3 juni 2016 Rolf Bosboom Vlissingen Luit Ezinga, SER Zeeland Martijn de Koning Breskens Frank Verhagen, Delta-directeur PERSOONLIJK Betaalbaar Kwaliteit TEMA Ampèreweg 58 www.tema-automotive.nl Middelburg 1 18 6 1 1622 NIVERSEEL AUTOBEDRIJF IALIST Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35