31 ATLETIEK DAFNE SCHIPPERS A Exact een jaar geleden verkoos Dafne Schippers de sprint boven de meerkamp. Een terugblik aan de hand van vier uitspraken van destijds. Rockx neemt taken over van zieke Ernes Van Garderen mijdt Spelen Greipel wint voor Broeckx Schippers steeds sneller Winst: 0,05 sec 0,43 m 0,13 sec 1,19 m 0,40 sec 3,63 m 21,63* 'Mijn persoonlijkheid past meer bij het sprinten, een alles-of-niets- mentaliteit' Dafne is gelukkig Dafne gebleven, zegt haar trainer Bart Bennema. „Maar ze is relaxter, dit werk vindt ze prettiger. Op de dag van de meerkamp was het ook een ge vecht. Na een mindere sprint baalt ze nu ook, maar mag ze de week er na meteen weer." De 23-jarige Utrechtse kan vaker voluit en in trainin gen perfec tioneren. Past bij haar karakter. Ook een vraag: zou dat nuchtere Hol landse meisje zich niet laten weg blazen in het thea trale sprintgeweld? Schippers voorspelde van niet. In Newcastle, tij dens een straatrace in het centrum, kort na haar wereld titel, toonde ze zich al de gang maker. Toen kort voor de start de regen plaatsmaakte voor de zon ge baarde Schippers naar haar concur renten: kijk, dat zonnetje heb ik besteld. 'Elke meerkamp ging die knie weer pijn doen' Bij de opeenvolging van de zeven disciplines stribbelde haar knie vaak tijdens of na het hoogsprin gen tegen. Dat begon al als 16-jari- ge. Als sprintster heeft Schippers nog geen blessures gekend. Afklop pen, voegt ze zelf altijd vlug toe. Bennema heeft het afgelopen jaar vrijwel nooit een training van 'sprintster Schippers' geschrapt. Haar lichaam heeft zich aange past. Minder breed is haar boven lichaam. De heupen, billen en benen juist breder. Alles verloopt volgens 'Plan A' richting de Olympische Spelen in Rio. 'Tot Rio 2016 is dit definitief. Mis schien ga ik daarna weer nadenken over deze keuze, misschien ook niet' Schippers zei: ik ben net als veel vrouwen slecht in keuzes maken. „Idealiter had ze een jaar eerder al deze stap gezet, dan hadden we meer tijd tot de Spelen gehad", zegt Bennema. „Maar dat is puur theoretisch. Dafne heeft tijd no dig gehad om zo'n belangrijke keu ze te maken en dat is volkomen lo gisch." Weer terug naar de zeven kamp? Vergeet het maar. Schip pers is en blijft vanaf nu een sprin ter. Razendsnel veranderde haar status tot een wereldkampioen op de sprint én een voor naam uithang bord van Nike. „En ik merk nog altijd dat ik beter word op de sprint, het kan zeker nog sneller", voorspelt Schippers, die zich opmaakt voor twee Dia mond League-ra- ces: zondag in Bir mingham en vol gende week don derdag in Oslo. 'Ik blijf in mijn trainingen voor de lol kogelstoten en verspringen' Ja, ze was nu sprinter, maar ze zou het echt niet kunnen laten om haar ge liefde onderdelen in de atle tiek met enige regelmaat te beoefenen. Maar zie: twee keer de kogel pakken in de week, werd al na twee weken nog maar één keer. „Ik mis de meerkamp niet", zegt Schip pers. De overgang is op een heel natuurlijke manier gegaan, vertelt Bennema. „Langzaam heb ben we dingen weggestreept. We gingen een keer met de speer spe len. Was ze meteen superfanatiek. Een worp van vijftig meter, maar ook last van haar schouder. Zei ze al snel: hier heb ik gewoon geen zin meer in." Wel denkt ze serieus na over verspringen op wedstrijden na de Spelen. „Het lijkt haar en mij leuk", zegt Bennema. „Maar je hebt maar één lijf, het moet wel verstandig zijn. Veel sprinters heb ben de combinatie met versprin gen geprobeerd, eigenlijk is het al leen Carl Lewis echt gelukt." vrijdag 3 juni 2016 PAARDENSPORT ERMELO Johan Rockx is tot en met de Olympische Spelen bondscoach van de dressuurruiters. Assistent Rockx schuift een plek door omdat de huidige bondscoach Wim Ernes niet fit genoeg is. Bij Ernes werd eind vorig jaar een her sentumor aangetroffen. Hoewel de tumor kleiner wordt, kan Ernes het team niet optimaal begeleiden. Daarom is besloten Rockx per direct eindverantwoor delijke te maken. De 57-jarige Ernes is sinds 2013 bondscoach. Hij gaat Rockx de komende tijd wel adviseren. WIELRENNEN RIO DE JANEIRO De Ame rikaan Tejay van Garderen heeft bedankt voor de Olym pische Spelen. De 27-jarige coureur van BMC durft niet naar Rio uit angst voor het zikavirus. Van Garderen vreest niet zozeer voor zijn eigen gezondheid, maar vooral voor die van zijn vrouw, die in verwachting is van hun tweede kindje. „Het feit is dat ik niet het risico wil lopen om iets mee naar huis te nemen dat schade lijk kan zijn, hoe klein die kans ook is." Van Garderen mocht van de Amerikaanse bond zowel de tijdrit als de wegwedstrijd in Rio rijden. WIELRENNEN HESPERANGE De Duitse wielrenner André Greipel heeft de eerste etappe in de Ronde van Luxemburg gewonnen. De kopman van Lotto-Soudal was na een rit van 170,6 kilometer de sterkste in de massasprint. Jean-Pierre Drucker, win naar van de proloog, hield de leiding. Greipel gaf zijn Belgische team weer wat reden tot lachen, na de dramatische valpartij van ploeggenoot Stig Broeckx in de Ronde van België. „Deze is voor Stig!", liet de ploeg op Twitter weten. Broeckx ligt nog in coma in het ziekenhuis. Van wikken en wegen naar wereldkampioen Sinds Dafne Schippers zich volledig richt op de sprint heeft ze op alle drie de afstanden haar persoonlijk record verbeterd. 60 meter 100 meter 200 meter 7,05 08-03-13 EK indoor, Göteborg 7,00 13-02-16 ISTAF Meeting, Berlijn 10,94 24-05-15 FBK Games, Hengelo 10,81 24-08-15 WK, Peking 22,03 15-08-14 EK, Zürich 28-08-15 WK, Peking *Europees record Pim Bijl FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31