18 °C Kiki Bertens doet 't weer COMMISSIE-BALKENENDE ROEP OM ACTIE A 1 DIT GAAT ER MIS Als er niets verandert, dreigt de Zeeuwse economie af te glijden. Dat doemscenario schetst de commissie- Balkenende in haar rapport. „Bij ongewijzigd beleid krijgt Zeeland al snel met problemen te maken. Het is daarom noodzakelijk actie te ondernemen, nu er nog voldoende perspectief is om het tij te keren." Wat gaat er volgens de commissie mis? En wat zijn volgens haar de oplossingen? DIT MOETEN WE DOEN Brief zoekt bus Walcheren feiSrSiiïïiitiliiiil In Binnen&Buiten Zelf je droomhuis bouwen: leuk én stressvol Na winst in kwart finale Roland Garros vanmiddag tegen Serena Williams Op zich doet Zeeland het nog he lemaal niet slecht. Toch zijn de vooruitzichten somber. „Bij on gewijzigd beleid krijgt Zeeland al snel met problemen te ma ken", stelt de commissie-Balken ende onomwonden. Zij spreekt van 'urgentie op langere ter mijn'. De commissie ziet diverse grote bedreigingen voor de pro vincie: Vergrijzing en krimp van de bevolking. Daardoor komen aller lei voorzieningen steeds meer onder druk te staan, bijvoor beeld op het gebied van zorg, on derwijs en cultuur. Als die een maal verdwenen zijn, komen ze doorgaans niet meer terug. Ver der is Zeeland al het gebied waar de minste hbo'ers wonen en werkzaam zijn, terwijl dat juist de groep is die vaak bepalend is voor de economische groei van een regio. De kleinschaligheid en het gebrek aan massa maken Zee land kwetsbaar. Er is vaak te wei nig slagkracht bij gemeenten en de provincie om de economie daadwerkelijk te kunnen verster ken. Het eilanddenken heeft een verlammend effect. Er wordt te zeer gekeken naar een 'eerlijke' verdeling van middelen over de voormalige eilanden, wat uitein delijk ten koste gaat van Zeeland als geheel. De voornaamste sectoren in de provincie hebben ieder hun eigen problemen: zorginstellin gen zijn vaak te kleinschalig, de kwaliteit van toerisme en recrea tie moet beter en haven- en in dustriecomplexen raken geda teerd. De belangrijkste sectoren werken veelal los van elkaar. Het ontbreekt aan samenwerking. Dat maakt innovatie in de regio lastig, bedrijven kunnen moeilij ker aan - vooral technisch - per soneel komen en Zeeland wordt minder aantrekkelijk als vesti gingslocatie. 'Zeeland in stroomversnelling', zo heet het langverwachte rapport van de commissie-Balkenende dat gistermiddag in Den Haag werd ge presenteerd. De commissie had de opdracht een onafhankelijk onder zoek te doen naar mogelijkheden om de economische structuur en werkgelegenheid in Zeeland te ver sterken. Naast oud-premier Jan Peter Balkenende hadden Louise Gunning-Schepers, Jan te Veldhuis, Henk Volberda en Hans Wijers zit ting in de commissie. Om te voorkomen dat de econo mie onherstelbaar achteruit ka- chelt en de provincie afglijdt, is ac tie nodig. Voordat het te laat is. De commissie-Balkenende doet diver se suggesties 'om het tij te keren' in Zeeland: Er moet een fonds komen van ongeveer 100 miljoen euro om investeringsplannen ook uit te kunnen voeren. Het fonds wordt gevoed door de provincie (25 mil joen), private partijen (25 miljoen) en bestaande rijks- en Europese re gelingen (25 miljoen). De resteren de 25 miljoen zou van de Rijks overheid moeten komen. De aanstelling van een 'Zee land-coördinator' is dringend ge wenst om de slagkracht van de provincie te vergroten. De coördi nator krijgt voldoende bevoegdhe den om kansrijke plannen voor Zeeland door te drukken. Zeeland heeft volop kansen op het gebied van onder meer bio- based economy, als proeftuin voor ontwikkelingen op het gebied van waterveiligheid, de oprichting van een tweede university college voor techniek en innovatie (Bèta College) en de verdere ontwikke ling van toerisme in combinatie met zorg. De Zeeuwse havens moeten, als relatief kleine speler, zich een positie verwerven 'binnen grotere havenplannen'. Dat betekent voor al samenwerking met Gent en Rot terdam zoeken. Het regionale ontwikkelings bedrijf Economische Impuls Zee land dient de krachten te bunde len met de Brabantse Ontwikke lingsmaatschappij Zeeland is bij uitstek geschikt als experimenteergebied voor be stuurlijke vernieuwing. Innovatie ve vormen van samenwerking kunnen de concurrentiepositie van de provincie vergroten. Een samenhangend program ma is nodig om Zeeland op lange re termijn aantrekkelijk te houden voor zowel jongeren, ouderen als nieuwe inwoners. Iedere bladzijde een eigen verhaal www.blz.nl Kijk voor een Blz.- boekhandel in de buurt op www.blz.nl In Zeeland verdwijnen binnenkort maar liefst 226 brievenbussen Nieuwsmedia P6, P28 Zeeland kan zelf tij nog keren »P3 Zeeland 2 Lees het rapport op pzc.nl Deze uitgave kun je via de website bestellen, maar niet thuis laten bezorgen davöex rfilormatic <we< at tH»rging van kaanen, brieven, rovupetl en meowiie P041 www.postnCnUbrieven&tj? Post in de» brievenbus wordt Zeeland 1 vrijdag 3 juni 2016 De PZC is onderdeel van pzc.nl Voor het laatste nieuws Bewolkt en regenachtig Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 129 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1