m Pamflet: doe eindelijk eens normaal over gevaar asbest Economisch herstel in hoge versnelling ECB: Europese economie groeit sterker dan gedacht E 19 Het opruimen van asbest kost miljarden terwijl het doorgaans geen gevaar voor de volksge zondheid oplevert, aldus een burgemeester, twee woningcor poraties en een wetenschapper die oproepen om 'eindelijk nor maal te doen over asbest'. „Zelfs als er bij een brand deel tjes vrijkomen zijn de gezond heidsrisico's verwaarloosbaar klein", stellen ze in een pam flet. Asbest geldt als kankerver wekkend, maar Menno van Duin van het Instituut Fysieke Veiligheid, noemt het gevaar van asbest 'zwaar overdreven': „Als je dag in, dag uit met dat spul werkt is het verstandig dat je beschermende kleding aan trekt. Maar van een toevallig ronddwarrelende asbestvezel word je heus niet ziek. Asbest zit in schijfremmen van auto's. Als het echt zo erg was, waren we allemaal al dood geweest." Ook longarts Henk Sinning- he Damsté schaart zich achter het pleidooi. „In 2015 stierven in Nederland 250 mensen aan asbestkanker. Die mensen werk ten langdurig onbeschermd met asbest. Het beleid is nu dat zodra asbest wordt aangetrof fen mensen niet eens meer van In 2015 stierven in Nederland 250 mensen aan asbestkanker de groenten in de achtertuin mo gen eten. Een netjes weggewerkte plaat asbest is ongevaarlijk." Overheden trekken volgens Van Duin alle registers open omdat ze bang zijn het verwijt te krijgen na latig te zijn geweest. Als voor beeld noemt hij een brand in een fabriekspand in Wateringen waar bij asbest vrijkwam. „Er werden daken verwijderd en bomen weg gehaald. Het kostte 3,5 miljoen eu ro, maar was het nou echt nodig?" Burgemeester Piet Bruinooge van Alkmaar pakt het voortaan an ders aan. „Ik laat een buurt na een brand alleen nog evacueren als vaststaat dat het asbest een gevaar oplevert voor de volksgezond heid." Net als de opstellers van het pamflet vindt Van Duin een saneringsoperatie zoals de over heid voorstelt onnodig. „Als je de verkeersveiligheid wilt vergroten, pak je ook niet voor miljarden eu ro's het complete wegennet aan, maar alleen die plekken waar het echt gevaarlijk is." Als de nieuwste prognoses van De Nederlandsche Bank (DNB) uitko men, dan kan de vlag uit voor het kabinet. Misschien wel de meest gunstige voorspelling die de cen trale bank doet: de particuliere consumptie stijgt volgend jaar met liefst 2,9 procent. De sterkste stijging in zeventien jaar tijd. De binnenlandse bestedingen zullen zo de belangrijkste aanja ger van de economische groei zijn de komende jaren. Dit jaar valt die weliswaar een beetje terug naar 1,5 procent, maar in 2017 en 2018 belooft de economie te groeien met respectievelijk 1,9 en 2 pro cent. Het economisch herstel van Ne derland wordt steeds duidelijker zichtbaar op de arbeidsmarkt. Vol gens De Nederlandsche Bank neemt de werkloosheid sterker af dan eerder gedacht en stijgt het aantal banen boven verwachting. Al is het wel vooral flexibel werk. Volgens DNB zit in 2018 nog 5,7 procent van de beroepsbevol king werkloos thuis. Dit jaar loopt de werkloosheid terug naar 6,2 procent, van 6,9 procent vorig jaar. Het kabinet zal er blij mee zijn. Het is dringend op zoek naar geld om in verkiezingsjaar 2017 bezuini gingen en koopkrachtverlies te voorkomen. De hoop is vooral gevestigd op het Centraal Planbureau, dat van daag ook met nieuwe voorspellin gen komt. Een beetje extra groei kan zo miljarden schelen. Dit en komend jaar komen er 200.000 ba nen bij en ondanks de dalende gas opbrengsten rekent minister Jeroen Dijsselbloem in 2016 op 1 miljard euro aan extra inkomsten voor de schatkist. Het moet dan ook wel raar lopen, wil het Cen traal Planbureau vandaag niet met zonnige prognoses voor 2017 ko men. Regeringspartijen VVD en PvdA hebben hun hoop gevestigd op een naar boven bijgestelde ra ming. De coalitie heeft nog wat vuiltjes weg te werken in de be groting van volgend jaar. De VVD wil in het verkiezingsjaar graag extra geld uittrekken voor veilig heid en de PvdA wil koste wat kost een al geplande bezuiniging van 500 miljoen euro op de oude renzorg voorkomen. Daarnaast hechten beide partijen er groot be lang aan dat het voorziene koop krachtverlies voor de ruim 3 mil joen - stemgerechtigde - ouderen wordt voorkomen. De consumptie stijgt volgend jaar met liefst 2,9 procent. De sterkste stijging in zeventien jaar tijd Hoe groot precies de buit is die de coalitie kan verdelen, blijkt pas in augustus, als de begrotingsonder handelingen worden afgerond. Maar de CPB-voorspelling van vandaag geeft een goede indicatie. Als het groeicijfer ook maar een paar procentpunten achter de komma beter uitvalt, dan scheelt dat al gauw miljarden euro's aan extra belastinginkomsten. Toch zijn er ook nog zorgen. Het Brexitreferendum op 23 juni wordt met argusogen gevolgd. Een eventueel 'nee' zal de open Nederlandse economie, die sterk afhankelijk is van de export, rela tief hard kunnen raken, waar schuwt onder meer ING. Het CPB wees in maart al op de 'onzekere wereld', waar een groeivertraging in China kan leiden tot een half procent minder groei hier. WENEN De Europese economie groeit dit jaar iets sterker dan ver wacht, maar de risico's op tegen vallers blijven groot. Dat stelt de president van de Europese Centra le Bank, Mario Draghi. De ECB-preses verwacht nu dat de economie van de eurolanden dit jaar met 1,6 procent groeit, waar eerder van 1,4 procent werd uitgegaan. Voor de komende twee jaar wordt onveranderd een groei van 1,7 procent voorzien. De inflatie komt dit jaar naar verwachting uit op 0,2 procent om in 2017 en 2018 op te lopen naar 1,3 en 1,6 procent. De ECB be sloot gisteren na de traditionele rentevergadering de rentetarieven in de eurozone ongemoeid te la ten. In maart trok de bank nog al le registers open in de strijd tegen de lage inflatie en matige economi sche groei. Het belangrijkste rentetarief werd op o procent gezet, wat bete kent dat banken gratis geld kun nen opnemen bij de centrale bank. De rente die zij moeten beta len om daar geld in bewaring te geven, werd juist opgeschroefd. Volgens Draghi zullen die maatre gelen een positieve invloed heb ben op de economie. Hij bena drukte dat die effecten duidelijker zouden zijn als overheden meer werk zouden maken van de her vorming van de economie. vrijdag 3 juni 2016 valt het mee? Dit voor jaar werd nog as best ver wijderd bij een te slo pen zie kenhuis in Delft. FOTO JACQUES ZORGMAN Complete straten worden af gezet bij de vondst van as best. Opruimers hijsen zich in witte pakken en plukken met pincetten zelfs de kleinste ve zels uit het gras. Gerben van 't Hof Alkmaar Henk Sinninghe Damsté, arts De Nederlandse economie be gint op stoom te komen. De con sument laat het geld weer rol len. Natasja de Groot Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19