Olie voor Uber 0) O O lil 18 EC ASBEST DIJKSMA MAAKT HAAST Alle asbest moet in 2024 van de Nederlandse daken zijn verdwenen. Werk aan de winkel voor boeren, verzekeraars, provincies en het ministerie. In de schijnwerper Dat Saudi-Arabië moet moderni seren, daar zijn ze het wel over eens. Vooral de economie, die volledig op olie draait, is aan een op knapbeurt toe. Om de boel te diversifi- ceren is een ambitieus investeringspro gramma gestart. Dat het koning Sal man serieus is, bleek onder meer uit het feit dat hij een aantal vertrouwelin gen verving. Hij ruilde ze in voor ban kiers. Een van de nieuwe sterren is Yasir al Ru mayyan. Sinds mei vorig jaar is hij speciaal eco nomisch advi seur aan het hof van de koning. Juist omdat hij verstand heeft van andere din gen dan olie. In vesteren is zijn specialiteit. Dat hij anders is dan anders, blijkt alleen al uit het feit dat hij op zijn Linke- dln-profiel blootshoofds po seert, zonder tra ditionele witte thobe. Al Ru mayyan begon zijn carrière als topbankier in 1999 bij een be drijf met een zwaar Neder lands tintje, de Saudi Hollandi Bank. Die werd in 1926 opgericht om moslims uit Nederlands-In- dië bij te staan die in Saudi-Ara bië kwamen voor de hadj. Sau di Hollandi was de eerste bank van het land, en groeide daarom ook uit tot de centrale bank. Na vijfjaar vertrok hij bij Saudi Hollandi om carrière te ma ken in de financiële sector van het land. Tot de koning hem nodig had. Sinds kort is Rumayyan hoofd van het publie ke investeringsfonds van Saudi-Arabië. Daaruit is nu ruim 3 miljard euro vrij gemaakt voor taxidienst Uber. Al Ru mayyan krijgt een stoeltje in de raad van commissarissen. Uber heeft het geld nodig om zijn internationale ex pansiedrang waar te maken. In het Mid den-Oosten zit het online taxibedrijf al in negen landen. In Saudi-Arabië is de service zelfs bijzonder populair. Vrouwen maken er massaal gebruik van. Want alle economische moderni sering ten spijt, mogen ze er nog steeds geen auto rijden. Begon zijn car rière bij Saudi Hollandi Bank. Is nu manager van het Saudische inves terings fonds. Wordt commis saris bij Uber. Kiadis OCI Unibail NN Over acht jaar moe ten alle daken vrij zijn van asbest. Dat heeft staatssecreta ris Dijksma gisteren afgesproken met verzekeraars, boeren en provincies. De nabestaanden van de meer dan 7.000 in Nederland bekende slachtoffers van asbestkanker zul len blij zijn met de nieuwe afspra ken. Het gebruik van asbest is al sinds 1994 verboden, maar nog al tijd ligt er in Nederland meer dan 120 vierkante kilometer aan asbestdaken. Dat is een opper vlakte groter dan de stad Utrecht. Oudere gebouwen moeten voor ze gesloopt of verbouwd worden op asbest worden geïnventari seerd. Vorig jaar besloot het kabinet dat er vanaf 2024 geen asbest meer op de Nederlandse daken mag liggen, vanwege de gezond heidsrisico's die blootstelling met zich mee kan brengen. „Om over acht jaar alle daken vrij te hebben van asbest moeten we nu écht vaart maken", zegt staatsse cretaris Dijksma. Gisteren zijn afspraken ge maakt over een 'brede gezamenlij ke aanpak'. „Dat zorgt voor nieu we initiatieven, zoals hulp voor huiseigenaren die tegen prakti sche of financiële problemen aan lopen als zij hun dak willen gaan vervangen." Die komen bovenop de subsidiepot om asbestdaken te vervangen die al eerder is openge steld. Asbestdaken verweren in de buitenlucht, waardoor schadelij ke asbestvezels kunnen vrijko men. Die kunnen mesothelioom veroorzaken; een zeer agressieve vorm van kanker. Twee derde van de patiënten overlijdt binnen een jaar na diag- nose, zegt Nellie Martens van het Instituut Asbestslachtoffers. „Het lastige is dat de ziekte zich vaak pas decennia na het contact met asbest openbaart. Bij werkne mers die in een fabriek of werk plaats jarenlang aan asbest zijn blootgesteld, is het verband vaak aan te tonen. Maar dat geldt niet voor slachtoffers die er inciden teel mee in aanraking zijn ge weest. Misschien hebben ze als kind gespeeld op een boerenerf waar asbest lag. Dat is vaak niet te achterhalen." 85 procent van de asbestdaken ligt op schuren en stallen van boeren. „Die daken vervangen is een enorme kostenpost voor boe ren. Een gemiddelde boer is er al snel meer dan 20.000 euro aan kwijt. Maar het is wel belangrijk dat het gebeurt", zegt Ruud Hoosemans van agrarische belan genvereniging LTO. „De asbestve zels die loskomen uit verweren de daken zijn een risico voor de omgeving. Driekwart van de boe ren maakt zich daar zorgen over, weten we uit een enquête. Zeker degenen met kinderen." Het risico dat een boerderijbe woner, -buur of voorbijganger kanker krijgt door vezels uit een asbestdak is heel klein, zegt Lex Burdorf, hoogleraar publieke ge zondheid aan de Erasmus Univer siteit, die onderzoek deed naar de gezondheidsrisico's van asbest in de omgeving. „Maar we weten dat hele lage concentraties toch tot kanker kunnen leiden. In Twente, waar asbestafval was ver werkt in wegen en boerenerven, zijn meer mensen aan mesothe lioom overleden. Het risico van één dak is misschien te verwaar lozen, maar dat van alle daken bij elkaar opgeteld overschrijdt de grens die we in Nederland accep tabel vinden. Daarom is het goed om meer haast te maken met de sanering." vrijdag 3 juni 2016 Yasir al Rumayyan, vertrouweling van de Saudische koning, mag als we derdienst voor een enorme investe ring de top van de omstreden taxi-app Uber versterken. Sander van Mersbergen O *1% Het biotechnolo giebedrijf ver wacht in 2017 op de Europese markt te worden toegelaten. m Het Egyptische fonds herstelde van de klappen van eergisteren. 11% Het Frans- Nederlandse vastgoedbedrijf deed een stapje terug. m De aandeelhou dersvergadering van de verzeke raar gaf het aan deel geen zetje in de rug. e 'Witte dood' of Annemieke van Dongen Den Haag G 85 procent van de asbestda ken ligt op schuren en stallen van boeren. Volgens boerenor- ganisatie LTO is het vervangen van die daken een enorme kos tenpost voor de boeren. Een gemiddelde boer is 20.000 euro kwijt om een nieuw dak te laten leggen. n Het gebruik van asbest is al sinds 1994 verboden. Toch ligt er in Nederland nog zo'n 120 vierkante kilometer aan asbest daken, een oppervlakte groter dan de stad Utrecht. Oudere gebouwen moeten voor ze ge sloopt of verbouwd worden op asbest worden gecontroleerd. o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18