17 Een overstap van entertainment naar politiek loopt zelden goed af. Toch zie ik voor Sylvana Simons nog wel mogelijkheden. Net als Beau van Erven Dorens heeft ze talent, zonder te weten waarvoor Sylvana Simons ontmoette ik lang geleden eens op een literair festival in Rotterdam. Ze vertrouwde me bij die gelegenheid toe zelf te schrijven, en beloofde me een kort verhaal te sturen voor het literaire tijd schrift waar ik redacteur van was. Het verhaal heb ik nooit gezien. Wel zag ik haar op televisie, zij het nooit in programma's van enig gewicht. Het deed me een beetje zeer, dat geploeter. Ze wekte nergens de indruk echt op haar plaats te zijn. 'Ik kan meer', hoorde je haar wel eens zeggen, maar het kwam er niet zo van. Talent, zonder te weten waarvoor - een eigenschap die ze deelt met ie mand als Beau van Erven Dorens. Een leven in het teken van belofte, wat al veel meer is dan de meeste mensen kunnen zeggen. logisch vervolg. De camera's, de bühne, de po ses, ze zijn verraderlijk overeenkomstig. De overstap loopt bijna nooit goed af, vraag het Johan Vlemmix en Peter R. de Vries. Het is nogal ongelukkig dat Simons koos voor migrantenpartij Denk - nu nog in het parlement op toegangskaartjes van de PvdA. Zoals ze eens moest verdedigen dat de TV-ma kelaar heus journalistiek gewicht had, moet ze nu verdedigen dat Ebru Umars arrestatie haar eigen schuld was. Als presen tatrice was het jammer dat ze haar talent vergooide aan Sexquiz on the Beach en Dancing with the Stars, als politica is het jammer dat ze moet opere ren tussen lünahan Kuzu en S el (juk Öztürk, de Turks-Neder landse oprich ters die de Ar meense genocide bagatelliseren en Wil ders bij wijze van 'signaal een kankergezwel noemen. Het signaal is maar al te dui delijk: Kuzu en Öztürk zijn al even grote plebejers als degene wiens gedachtegoed ze zeggen te bestrijden. Dit diskwa lificeert ze niet voor een succesvolle politieke carrière. De politiek is een warm huis voor plebejers. De hoop sterft als laatste. De emancipatoire portefeuilles minderheden en vrouwenzaken zijn haar zeer toever trouwd omdat ze de achterstelling van beide groepen goed kent. Ze denkt snel en formuleert scherp - als ze in de Kamer gekozen wordt, zal dat wel eens haar beste rol kunnen worden. In haar toelichting op de keuze voor Denk, zei ze dat ze zich daar 'welkom en veilig' voelde. Kernwoorden. Voor veel minderheden is Nederland onwelkom en onveilig. Met een niet-westers uiterlijk word je vier keer zo vaak aangehouden en met een niet-westerse naam heb je tot dertig procent minder kans op een stageplaats. Zelfs in Zwolle en zelfs in een witte, hybride Mitsubishi Outlan- der ben je niet veilig voor raciale stereotyperingen. Alleen al de reacties op Simons' politieke stap recht vaardigen die stap. Op de sociale media gingen racisme en seksisme een giftig huwelijk aan. Geen van de com mentatoren organiseerde enige innerlijke tegenspraak. De ontremming was massaal. Psychologisch gesproken is een gezond brein één groot remmingswerk. Het beheersen van impulsen bete kent het cruciale verschil tussen orde en chaos. Twitter en Facebook zijn instrumenten van ontremming. Ze dienen de chaos. 3 VRAGEN AAN. Marry Jansen GEHOORD BIJ... DE KASSA vrijdag 3 juni 2016 Orde en chaos Na het entertainment lijkt de politiek soms een Over Sylvana Simons blijf ik onverminderd hoopvol. i -HEMA Merkagenda's kochten we bij V&D. Maar nu die winkelke ten verdwenen is, kunnen we ons heil zoeken bij de HEMA. Die is in het gat gesprongen van de oude Schoolcampus. j Een Bart Simpson-agenda bij de HEMA? „We probe- I ren dit jaar inderdaad voor het eerst merkagenda's te ver kopen." 2 Help! De HEMA heeft toch alleen HEMA-pro- ducten? „We hebben al jaren een eigen lijn in agen da's, maar we geven jongeren graag een ruimere keuze in het aanbod. Het idee is dat er voor iedereen een agenda te vinden is." 3 Sommigen fronsen de wenkbrauwen hierover! „We gaan echt niet ons eigen huismerk aan de kant schuiven. Integendeel, ook bij de schoolspullen blijft onze eigen lijn de boventoon voe ren." Ook leuke ideeën? Mail ons! alledag@persgroep.nl Het schijnt helemaal hip te zijn: superlange spijkerbroeken waar van je de pijpen vijf keer moet omslaan. Maar dat moet je wel weten! Enkele online shoppers waren dan ook stomverbaasd na ontvangst van zo'n langgerekt exemplaar. Webshop ASOS heeft inmiddels extra uitleg geplaatst bij de advertentie van de héééél lange broek Het kost mensen die net klaar zijn met een wetenschappelijke opleiding gemiddeld drie maanden om een baan te vinden nadat ze hun diploma op zak hebben. Voor mij in de rij bij de kassa van een supermarkt in Deurne staat een oudere heer. Hij rekent zijn bood schappen af via een pinbetaling. Nadat de betaling geslaagd is, vraagt de cais sière aan hem: „Meneer, voor een onderzoek naar de herkomst van onze klanten vraag ik u of ik uw postcode mag noteren. Mag dat?" Meneer begint wat de mompelen en geeft vervolgens een viercijferige code op. Ik bedenk me met een dat hij spontaan en vol vertrouwen zijn pincode door geeft aan de cais sière. De dame ach ter de kassa kijkt de man fronsend aan en vraagt dan nog maals naar zijn post code. Maar helaas blijft het juiste ant woord uit. - Anke Verbakei Goed nieuws voor de ooievaar. Het ging jaren niet goed met deze statige vogel, maar dat lijkt helemaal over te zijn. Dankzij de inzet van veel vrijwilligers floreert de ooievaar als nooit tevoren. Harrie Ulijn merkte zelfs op dat er in dit weiland wel heel veel grote vogels rondstappen en met een knipoog vermeldt hij daarbij: 'Werkeloos of staken ze?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17