13 klimaat. Wat we zelf kunnen doen tegen overlast? „Haal de stenen uit je tuin." We hebben nu hetzelfde weer als in Parijs, over dertig jaar zitten we ter hoogte van Lyon aankondig. Die buien worden in de toekomst nog heviger. We zullen minder dagen met druilerige regen krijgen." Niets nieuws onder de zon voor hoogleraar klimaatverandering Pier Vellinga. Hij voorspelde de extreme regenval dertig jaar geleden al. „We krijgen meer een Frans klimaat. We hebben nu hetzelfde weer als in Pa rijs, over dertig jaar zitten we ter hoogte van Lyon. Daar regent het nog veel erger dan wat wij nu mee maken. Het wordt elk jaar een beetje erger." Het KNMI ziet dat het sinds 1950 twee tot vier keer zo vaak stortre gent. Een logisch gevolg van de op warming van de aarde. „Warmere lucht kan meer waterdamp bevat ten", legt klimaatonderzoeker Geert Jan van Oldenborgh van het KNMI uit. „Tijdens een hevige bui komt die extra waterdamp er sneller uit." Veel meer regen in kortere tijd is niet het enige kenmerk van ons 'nieuwe klimaat'. We kunnen ook meer hittegolven tegemoet zien en zachtere winters waarin het vaker hard regent. Hiemstra: „Schaatsers zijn daar misschien minder blij mee, maar aan het warmere weer zijn we inmiddels gewend. We vonden april een erg koude maand, maar die tem peraturen waren nog niet zo lang geleden volstrekt normaal." Klimaatscepticus Marcel Crok vraagt zich af of we echt in een nieuw kli maat zijn beland. „Het klimaat veran dert altijd." Hij heeft de rapporten van het internationale klimaat panel IPCC goed bestudeerd en ziet daarin geen aanwij zingen voor extremer weer in de komende jaren. „Mon diaal is in de afgelopen eeuw geen trend waar neembaar van meer neer slag. Als je kijkt naar de drie grootste kli maatrampen - een or kaan, droogte, een overstroming - kun je niet stellen dat die de afgelopen eeuw zijn toege nomen." Het Verbond van Verzekeraars ziet de schade door hevige re genval echter al een paar jaar op rij toenemen. Van 60 a 70 mil joen euro is die opgelopen naar 90 miljoen euro per jaar. Dat heeft invloed op de opstal- en inboe delverzekering. „Meer schadelast be tekent meer premie", zegt woord voerder Rudi Buis van het Verbond. „Wij verwachten dat de schade door hevige regenval alleen maar verder gaat toenemen." Nederland moet zich voorberei den op slechtere tijden, willen de weerkundigen nog maar eens bena drukken. Dat gebeurt deels al: riole ringsbuizen die toe zijn aan vervan ging worden breder gemaakt, nieuw bouw moet voldoen aan een water- toets, de waterschappen zijn alert op het stijgende waterpeil. Maar burgers kunnen zelf ook iets doen om te voorkomen dat hun huis in de toekomst - letterlijk - onder water komt te staan. „Haal de tegels uit je tuin", zo bepleit hoogleraar Pier Vellinga. „Door die verharding van de Nederlandse tuinen wordt de regen slechter afgevoerd. Dat maakt de overstromingen alleen maar erger." vrijdag 3 juni 2016 m. TOTO'S REUTERS r£>- i? buien worden extremer Pier Vellinga, hoogleraar klimaatverandering >rr,;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13