Gezocht: spotgoedkope en luxe privéjet voor Nederlandse regering 10 NI Pandamoeder Hao Hao toont haar pasgeboren zoon MINIPANDA Het was een buitenkans: een fantastisch luchtpa leis als regeringsvlieg tuig tegen een mooie prijs, bevestigen meer dere Haagse bronnen tegen deze krant. Ambtenaren hadden enkele maanden geleden hun oog laten val len op een luxueuze privéjet, die ooit toebehoorde aan de Indiase in dustrieel en voormalig miljardair Vij- ay Mallya. Mallya was ooit een van de rijkste mensen in India, maar is momenteel op de vlucht voor justitie, de fiscus en schuldeisers in zijn eigen land. Hij zou in het Verenigd Koninkrijk zitten. Hij raakte na het bankroet van zijn luchtvaartmaatschappij in zijn eigen land financieel in ongena de. De Indiase overheid nam zijn over dadig ingerichte Airbus A319 - met 22 zitplaatsen, een complete bar, een douchecabine en een slaapvertrek - als schuldeiser in beslag. Nu wordt geprobeerd het toestel, met de registratie VT-VJM, te gelde te maken via een grote veiling. De Nederlandse regering, die goed op de centen wil letten bij de aan koop van een nieuw regeringstoe stel, zag ineens een ideale kans om voor een dubbel tje op de eer ste rang te zitten. Maar gek genoeg bleek ons land volgens een Indiase zakenzender de enige officiële gega digde voor de tweedehands kist (bouwjaar 2006). De nieuwprijs voor een dergelijk toestel bedraagt meer dan 80 mil joen dollar. Uiteindelijk werd de veiling door India half mei, vlak vóór de verkoop, uitgesteld om andere geïnteresseer den meer tijd te geven. Daarop is de Nederlandse overheid afgehaakt. Vol gens een bron zouden aan een over name voor Nederland te veel finan ciële en juridische risico's kunnen kleven. Het kabinet moet nu op zoek naar een betaalbaar alternatief, nieuw of gebruikt, ter vervanging van het hui dige regeringsvliegtuig. Dat wordt in Haagse kringen de 'KBX' genoemd (KBX staat voor Koningin Beatrix). Deze Fokker 70 voor het vervoer van regeringsfunctionarissen en het Ko ninklijk Huis is verouderd, kan niet op één tank kerosine overzees vlie gen en vereist steeds meer duur on derhoud. Overigens heeft het kabinet nog even de tijd om een nieuw vliegtuig te regelen. KLM Cityhopper, de huidi ge uitvoerder van regeringsvluchten, heeft aangekondigd eind 2017 te stop pen met het vliegen met de Fokker 70 en het onderhoud. Naar verluidt kan de keuze dan val len op een vliegtuig van de fabrikan ten Boeing, Airbus of Embraer. Ook snel een nieuwe kist van de plank be stellen, wordt niet uitgesloten. „We zoeken niet naar een toestel waar 300 man in kan." Een woordvoerster van het ministe rie van Infrastructuur en Milieu wil de gisteren niet reageren. Vier maanden celstraf voor mensensmokkel Prince overleed door 'opiaten' Politiekorpsen rollen bendes op vrijdag 3 juni 2016 BRUGELETTE Pandamoeder Hao Hao houdt haar jong voorzichtig in haar bek. De reuzenpanda in de Belgische dierentuin Pai- ri Daiza beviel in de nacht van woensdag op donderdag. Het is een mannetje en woog 171 gram. De geboorte is bijzonder omdat reuzenpanda's zich in gevangenschap moei lijk voortplanten. Hao Hao werd kunstmatig geïnsemineerd. Met haar partner Xing Hui kwam ze in 2014 naar België. Ze mogen vijf tien jaar blijven. Hun jong vertrekt over vier jaar naar China, foto epa/benoitbouchez/epa De Nederlandse regering heeft on langs geprobeerd via een Indiase veiling tegen een zacht prijsje een luxe privéjet op de kop te tikken. Die poging strandde. Edwin van der Aa Den Haag De nieuwwaarde van de Airbus A319 met 22 zitplaatsen, bar, douchecabine en slaapvertrek is 80 miljoen dollar. HOEK VAN HOLLAND De Roemeen Ghaorghe S. (47) moet vier maanden de cel in voor zijn poging twee Syrische broers via Hoek van Holland naar Engeland te smokkelen. De Syriërs werden in februari in de bestelbus van S. ontdekt, ze zaten verstopt in een kast achter in het busje. De laadbak zat vol met oude meubels, het busje stond al in de rij voor de veerboot naar Engeland. Justi tie eiste twee weken geleden tien maanden cel vanwege 'het verwerpelijke en gevaarlij ke delict'. De twee mannen hadden niet op eigen kracht uit de kast kunnen komen als er iets mis was gegaan met de bestelbus of de veerboot. MINNEAPOLIS De Amerikaanse popster Prin ce is in april bezweken aan een overdosis pijnstillers die op basis van opium worden ge maakt, aldus de Amerikaanse krant Star Tribune. Deze opia ten zijn ook bij hem thuis in de buurt van Minneapolis gevon den. Dit heeft een ambtenaar die bij het onderzoek naar de doodsoorzaak van Prince is be trokken anoniem bevestigd. Onder de gevonden opiaten zijn er ook die door een arts waren voorgeschreven. Prince Rogers Nelson werd 21 april dood in zijn woning en stu diocomplex in Chanhassen ten westen van Minneapolis aange troffen. Hij werd 57 jaar oud. BERLIJN Politiekorpsen uit meerdere Europese landen hebben de in ternationale criminaliteit een belangrijke slag toegebracht. Tientallen misdaadbendes, voornamelijk afkomstig uit Oost-Europa, zijn opgerold. Aan de massale operatie heb ben duizenden politieagenten uit 22 landen meegewerkt. De onderzoeken hebben 2,5 jaar geduurd. De aandacht was ge richt op liefst 72 criminele or ganisaties, die misdrijven pleegden op tal van terreinen. Het varieerde van het stelen van dure auto's, inbraak, roofovervallen op juweliers, paspoortvervalsing en mensen handel tot huurmoord aan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10