Korting! Extra bewaking bij leeg Ter Schorre Wegen dicht voor werk T ractaatweg ■VLAANDEREN 7 Eigentijdser en vooral frisser Het is nog niet helemaal af, maar het project dat AH-ondernemer Daniël Luitjens in Axel heeft laten uitvoeren, zorgt al wel voor een opleving. Axel kon na jarenlange stilstand ook zeker een oppepper gebruiken. Wie pakweg een jaar niet in het centrum van Axel is geweest, weet niet wat hij ziet. De Nassaustraat en het Szyd- lowskiplein herken je niet meer te rug. De voormalige rooms-katho lieke kerk staat er open en bloot bij. De straat erlangs is verlegd, zo dat de Albert Heijn - en feitelijk heel Axel - over veel extra parkeer ruimte kan beschikken. Twee win kelpanden zijn ook aan de AH 'vastgeplakt'. Initiatiefnemer Daniël Luitjens, eigenaar van de AH en diverse aan palende winkels, is dik tevreden. Hij heeft op eigen kosten zijn nek uitgestoken om een belangrijk deel van het centrum van Axel een eigentijdser, frisser gezicht te geven. Is het ook geworden wat hij er van dacht? Luitjens gaat af op wat zijn klanten zeggen. „Ze zijn alle maal positief, vooral dat er meer parkeergelegenheid is. Maar ja", realiseert hij zich, „mensen die kri tisch zijn, vertellen dat misschien ook niet aan mij." Het project is grotendeels af, maar nog niet helemaal. Gall Gall moet nog verhuizen naar één van de nieuwe winkelpanden. Voor het tweede pand wordt nog een invulling gezocht. En, wat ook nog ontbreekt, is het nieuwe monument voor Szydlowski, de Poolse commandant wiens troe pen Axel op 19 september 1944 be vrijdden. Studenten van de kunst academie in het Poolse Gdynia zijn daarmee bezig. Ook komen er nog informatieborden over de be vrijding, tot bij het graf van de echtgenote van Szydlowski op de vlakbij gelegen oude rooms-katho- lieke begraafplaats. Haar graf is al opgeknapt, evenals de rustieke be graafplaats. Een stichting heeft zich daarover ontfermd. Luitjens verwacht dat met be vrijdingsdag in Axel, 19 september dus, alles gereed kan zijn. Nou ja, alles, op zijn lijstje staat ook een herbestemming van de rooms-ka tholieke kerk, de pastorie plus tuin. „Voorlopig dit project eerst goed afronden", geeft Luitjens zijn planning weer, „en dan kun nen we voorzichtig aan het volgen de beginnen." Hij had het eerder over horeca, met een terras en speelplaats, om het centrum van Axel als verblijfsgebied aantrekke lijker te maken. Zo'n twee jaar is Luitjens ermee bezig geweest. Of het de investe ring waard is geweest? „Dat weten we zeker over weer twee jaar." °Of Aannemingsbedrijf Van der Poel uit Terneuzen laat het voormali ge verpleeghuis Ter Schorre aan de Churchilllaan in Terneuzen extra bewaken. Van der Poel heeft de maatre gel genomen, nadat er vorige week twee keer brand is gesticht in het pand. „We houden ook scherp in de gaten of alles nog goed afgesloten is", laat directeur Kees de Regt weten. Op korte termijn wordt het pand niet gesloopt. Van der Poel is bezig met een nieuw bouw plan voor het gebied, nadat een eerder plan met drie luxe woon torens afketste bij gebrek aan vraag. Allerlei procedures moe ten nog worden doorlopen. De Regt verwacht dat niet eerder dan eind dit jaar, begin volgend jaar werkzaamheden zullen be ginnen. Vervroegd slopen is be lastingtechnisch onaantrekkelijk. Van der Poel is nog wel in over leg met de gemeente. Tijdelijke bewoning is geen optie meer. De Regt: „Van binnen is al zoveel ge sloopt. Ook wij vinden de huidi ge situatie vervelend. We doen er daarom alles aan om proble men te voorkomen." Om de Tractaatweg (Terneu- zen-Zelzate) te kunnen verbre den moeten op zes plekken we gen worden afgesloten. De grootste verandering is dat de bijna drie kilometer lange oos telijke parallelweg van de Trac taatweg tussen Axelse Sassing en de hoofdweg richting Hulst verdwijnt. De parallelweg maakt deel uit van het 'kwaliteitsnet werk landbouwverkeer'. De pro vincie heeft na overleg met land bouworganisaties besloten deze landbouwroute naar de westzij de van de Tractaatweg te ver plaatsen. Een andere opvallende wegont- trekking, het schrappen van de oversteek Stekkerweg-Tractaat- weg vlakbij de Belgische grens bij Westdorpe, wordt voorlopig nog niet doorgevoerd. De provin cie wil daarmee wachten tot Vlaanderen de R4 bij Zelzate in het verlengde van de Tractaat weg heeft verdubbeld. Of de oversteek moet eerder te onvei lig worden. De R4-verbreding is voorzien tussen 2018 en 2024. De verdubbeling van de Tractaat weg begint volgend jaar en moet in 2029 afgerond zijn. woensdag 1 juni 2016 Grote gekleurde bloempotten fleuren de vernieuwde Nassaustraat in Axel op, in het midden de voormalige rooms-katholieke kerk en (rechts) de pastorie, foto camile schelstraete Gedaantewisseling centrum Axel Harmen van der Werf 's,emV Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614 082 Bij ziekenhuis ZorgSaam Harmen van der Werf Terneuzen Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72