Gunning sluis in herfst 2017 Asbest Thermphos wordt opgeruimd Van stoppen met roken word je blij 11 II 2 ZEELAND Geluid ROKER IN VERDOMHOEKJE j OPKNAPBEURT FRIST AXEL OP REACTIES VOOR AL POSITIEF Volgend jaar september moet be kend zijn welke aannemer of aan- neemcombinatie de nieuwe sluis bij Terneuzen gaat bouwen. Het is de bedoeling dat de werkzaamhe den snel daarna beginnen. De eerste fase van de aanbeste dingsprocedure is vorige week offi cieel begonnen. Tot 8 juli kunnen belangstellende bouwers zich mel den bij de Vlaams-Nederlandse Scheldecommissie die verantwoor delijk is voor de realisatie van de sluis. Een eerste selectie vindt dan plaats. De geselecteerde bedrijven of combinaties van bedrijven moe ten vervolgens twee 'hordes' ne men in de vorm van twee dia loog- of overlegfases. In de eerste dialoogfase (8 juli tot 2 november) moeten zij een plan van aanpak maken, onder meer over hoe zij de risico's denken te beheersen. Een commissie van deskundigen beoordeelt de plannen, waarna het de bedoeling is dat drie par tijen doorstromen naar de tweede dialoogfase (14 november 2016 tot en met 7 april 2017). De definitie ve inschrijvingen moeten 12 mei 2017 binnen zijn, waarna volgens planning september 2017 de op drachtverlening plaatsvindt. De nieuwe sluis wordt met een lengte van 427 meter, een breedte van 55 meter en een diepte van 16,44 meter aanzienlijk groter dan de nu grootste sluis in Terneuzen, de Westsluis (230 meter lang, 37 meter breed en 12,5 meter diep). In 2021 moet het eerste schip er doorheen varen. Almanak Muziekwinkel Bax-shop hield afgelopen weekeinde weer de open dagen en dan wordt altijd uitgepakt. Bekende Nederland se artiesten vervoegen zich maar al te graag in Goes om ac te de presence te geven. Zon dag stond rapper Ali B op het programma en die Kloetingse broer en zus wilden er graag bij zijn. Ze hadden een plekje voor aan bemachtigd, wat hun vader toch wel enige zorgen baarde met betrekking tot het geluids volume. „Was het niet te hard?" vroeg hij na afloop. Het antwoord van zijn zoon kon niet duidelijker: „Wat zeg je?" Jeugdraad bij De Betekoppen NIEUWDORP Op het terrein van de voormalige fosforfabriek Thermphos in Nieuwdorp moet een aantal loszittende asbestpla- ten aan de gevel van het oven huis worden opgeruimd. Het dagelijks provinciebestuur heeft Van Citters Beheer (VCB), de BV die is opgericht om het terrein te saneren, toestemming gegeven het asbest te verwijde ren. Vorig jaar werd het terrein van Thermphos ruim drie maanden afgesloten wegens de vondst van asbest in het ovenhuis. Toen na onderzoek bleek dat er geen asbest vrijkwam, werd het terrein vrijgegeven en kon de sanering weer ter hand wor den genomen. Onder strikte voorschriften mag nu asbest van de gevel van het ovenhuis wor den gehaald. VCB heeft van de Zeeuwse mi lieudienst RUD en de provincie ook toestemming gekregen de proef voor de speciaal gebouwde filterpersinstallatie aan te pas sen. Daarmee wordt fosfor opge ruimd. De inregelperiode van een maand blijkt te kort, omdat de machine sporadisch draait. Voor het inregelen is daarom nu 500 uur uitgetrokken. Commentaar De overheid vindt altijd weer een overtreffende trap om te wij zen op de gevaren van roken. Vorige maand ging de Eerste Kamer akkoord met de gewijzigde Tabaks- en rookwaren- wet. Die volgt Europese richtlijnen. Op pakjes sigaretten komen nieuwe afschrikwekkende plaatjes. Rokers krijgen sinds het begin van de jaren tachtig heel duidelijk de wind van voren. Steeds onder het motto: laat je niet kisten door tabak. De niet aflatende strijd tegen deze slechte gewoonte heeft suc ces. Het aantal zware rokers is de laatste vijftien jaar gehalveerd. Dus zint de hele antirooklobby op nieuwe maatregelen. Te denken valt aan nog meer plaatsen met een rookverbod, nieuwe reclamecampag nes en eventueel een flinke verdere verhoging van de belasting. Nie mand twijfelt aan het nut. Roken is zó slecht voor de gezondheid dat het nog steeds de moei te loont jongeren ervan te weerhouden, rokers te sterken in hun in tentie om te stoppen en gestopte rokers te steunen. Het is echter niet verstandig om van rokers paria's te maken. Een veilig afstandje bewaren zodat je zelf niet hoeft mee te roken is prima. Maar als we rokers alleen maar verbannen naar achterkamertjes of naar de ver domhoekjes van terrassen, geven we een verkeerd signaal. In plaats van het benadrukken van de gevaren mag er wel eens een uitnodigende campagne komen. Iets in de zin van: kom hier, dan roken we samen niet. Na alle grove middelen is het tijd voor de zachte hand. Als van een hulpverlener die iemand kalm het goede pad op duwt. Niet via de botte confrontatie met medische ellende, maar met het lonkend perspectief van een opgelucht leven. Van stop pen met roken word je blij. UNa alle grove middelen tegen het roken is het nu tijd voor de zachte hand Gepromoveerd op schouder Privacy klant voedselbank Ik ging als vrijwilliger met een reis mee. Als ik een shaggie draaide, werd er geërgerd gekeken. Paul Ooyen We kwamen hier aan en ik zag geen asbakken op het terras. Dan voel ik me als roker niet welkom. —Christina van Wijk woensdag 1 juni 2016 AH-eigenaar Daniël Luitjens stak eigen geld in de opknap beurt van het Sydlowski- plein en krijgt van klanten positieve reacties. „Maar kri tiek melden ze mij ook niet zo snel misschien. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN GENT Carnavalsstichting De Bete koppen uit Sas van Gent richt komend carnavalssei zoen een jeugdraad op. Die gaat meepraten over het op zetten van activiteiten voor jongeren tijdens carnaval. In de raad kunnen jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar zit ting nemen. De Betekoppen houden za terdag een informatiebijeen komst over de nieuwe raad, tussen 13.30 uur en 15.00 uur in De Leutfabriek. TERNEUZEN Orthopeed Anne Karelse is aan de universiteit van Gent gepromoveerd op het plaat sen van een schouderpro these. Karelse (foto) is bij ZorgSaam in Terneuzen werkzaam als orthopeed en deed de afgelopen jaren on derzoek naar de beste ma nier om een prothese te plaatsen. Haar proefschrift is te vinden op www.ter- bruggen.be, een samenwer king van Terneuzense, Gent se en Brugse orthopeden. HULST De gemeente Hulst wil bekij ken of de privacy van klan ten van de voedselbank in Den Dullaert in Hulst verbe terd kan worden. Raadslid Jos van Eek (eigen lijst) kaartte dit onderwerp aan. Volgens wethouder Adri Totté is het moeilijk de pri vacy te garanderen van mensen die een voedselpak ket komen ophalen. Niette min wil hij kijken wat Hulst daar eventueel aan kan ver beteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70