Staking op staking; Belg wordt er wanhopig van #§5 fjJ 6 NIEUWS PAULINE BIJSTER Column De acties van de bonden zijn ge richt tegen de plannen van de fe derale regering, die het 'brugpen sioen' (voor 6o-plussers die ont slagen worden) en de 38-urige werkweek wil schrappen, arbeid wil flexibiliseren en 10 procent bezuinigingen op de publieke sec tor wil doorvoeren. Eerder was al besloten om in etappes (66 in 2025, 67 in 2030, veel later dus dan in Nederland) de pensioen leeftijd op te trekken. De rek is er daarmee bij de bonden uit. Al een week lang rijden trein en bus niet zoals normaal met vertra ging, maar zeker in Wallonië he lemaal niet. Dat leidt in het hele land maar vooral in en rond Brus sel tot grote verkeersoverlast. Gisteren vulden de straten zich bovendien met leerkrachten, ad ministratief personeel, brand weerlui en politiemensen; de Franstalige socialistische bond kondigde meteen ook spoorsta kingen aan voor de rest van de week. In Brussel liepen 7.500 man op straat, in Gent 1.000, vori ge week kwamen in Brussel al 60.000 man op de been. Stakingen op deze schaal zijn rond deze tijd uitzonderlijk. „Mei en juni zijn geen maanden voor sociale onrust", erkent politico loog Pascal Delwit van de Vrije Universiteit Brussel. Normaal ver mijdt de vakbeweging de exa mentijd om studenten te ont zien, deze keer houdt ze daarmee tot woede van studenten en ouders geen rekening. En zeker la ger betaalden hebben niet zo maar een auto tot hun beschik king. Delwit ziet nog een ander nadeel. „Straks heb je de grote sportevenementen, die alle me dia-aandacht opeisen. Het zal voor de vakbeweging niet makke lijk zijn daarmee te concurreren." Toch zijn 10 juni ook nog acties van de zorg gepland en een nieu we algemene staking op 24 juni. Vooral Vlaanderen raakt de ac ties beu. Ze ontregelen het leven en schaden de economie, die door aanslagen en terreuralarm toch al zware klappen heeft opge lopen. Bovendien ligt het zwaar- Mei en juni zijn normaal gesproken geen maanden voor sociale onrust tepunt steeds in Wallonië. Daar reed gisteren 1 procent van de treinen, in Vlaanderen 50 pro cent. Openbare diensten waren in Vlaanderen gisteren gewoon open, in Wallonië dicht en in Brussel gedeeltelijk open. „Het sociale klimaat is erg slecht en dat gaat de regering ra ken in haar projecten. Zeker de plannen van minister van Werk en Economie Kris Peeters om ar beid te flexibiliseren komen in het gedrang", meent Delwit. Peeters, Vlaams christendemo craat, wil in drukke tijden werk weken tot 45 uur, en minder lan ge werkweken in minder drukke tijden. Volgens de vakbeweging, boos dat ze niet is geraadpleegd, komen zo gezinnen en tweever dieners in de knel. In zijn woon plaats Waver knoopten betogers gisteren een op federaal premier Michel lijkende pop op. Bovenop de 'gewone' acties, met steun van de bonden, zet Wallonië nog tal van wilde acties op. Volgens Vlaamse politici zijn die erop gericht de federale rege ring regelrecht ten val te breng en. Delwit gelooft dat niet, en al helemaal niet dat - zoals bijvoor beeld N-VA-topman Bart De We ver beweert - de Franstalige socia listen (PS) daarachter zitten. „Het beeld in het buitenland is toch al dat de Vlaming werkt en de Waal staakt. De PS gaat dat beeld echt niet versterken. Welk bedrijf wil zich daarna nog in Wallonië vestigen?" Ook PS-Europarlementariër Mare Tarabella ontkent dat zijn partij Michel zo weg wil krijgen. „Net als hij zijn wij tegen wilde stakingen. Maar die heeft hij aan zichzelf te danken. Hij leidt de eerste regering sinds de oorlog die fatsoenlijk overleg weigert." Ik ben zelf erg van de laten-vallen school een keer in het diepe zwembad ge gooid (bleef er wel bij staan) om haar waterangst weg te nemen. Als ze viel, of pijn had, zei hij: dat is niet erg. Het is bij uitstek voor meisjes goed (meisjes die dit soort dingen leren, kunnen later meer geld verdienen omdat ze de lol van competitie leren en doorzet tingsvermogen ontwikkelen), maar het is voor alle kinderen goed. Ik ben zelf erg van de laten-val- len school. Onze baby is net 1 jaar. Nadat ze een paar keer van de bank was gevallen, en een beetje huilde, leerde ze zichzelf aan om met haar beentjes eerst te gaan. Het gaat nu altijd goed. Nog een confessie: wij hebben geen trap- hekjes, tot grote zorg van allerlei grootouders en consultatiebureau medewerkers. Shoot me, maar on ze baby kan heel goed trapklim- men. We gaan wel altijd achter haar aan. En ze weet inmiddels dat ze niet zelf naar beneden kan, dus dat probeert ze ook niet. Haar oudere broertje ging haar voor in deze avonturendrift. Hij had vaak een bult op zijn hoofd. Een keer is een stukje van zijn tand afgebro ken. Maar hij kan goed klimmen, springen, zijn evenwicht bewa ren en vallen. De belangrijkste les is mis schien wel dat pijn niet zo erg is. Een blauwe plek ook niet, een bult of blaar ook niet. Je been breken bij gym lijkt me vervelender. We zouden moeten stoppen met het krampachtig pro beren te verbannen van alle risi co's en alle pijn. Kinderen moeten op 'valles', stond gisteren in de krant, zodat ze kunnen leren val len, want dat kunnen ze niet meer, omdat ze nooit mogen val len van hun ouders, en daarom breken ze hun been bij gym. Ik weet een goed alternatief voor val-les (want: wie gaat dat doen, val-les geven? Speciaal daar voor opgeleide docenten die geld kosten? De al-overwerkte-school- juf? De 'val-ouder' als opvolger van de voorlees-ouder of klus- ouder?), het alternatief dus: laat je eigen kind vallen. Een aantal weken geleden las ik een mooi verhaal van reisjourna list Noël van Bemmel die zijn dochter stoer maakte door haar te leren klimmen. Hij had haar ook (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 4-TrÜN. 5 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 5 dagen Stedenreis Londen Kent 8 dagen Stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Dolomieten en Meren Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! woensdag 1 juni 2016 @PaulineBijster Vallen Belgen kijken bij het opstaan 's morgens eerst wat voor het weer het is. En in één moeite door ook of er die dag wordt ge staakt. Spoor en bus, gisteren ook andere openbare diensten, leggen aan de lopende band het halve of hele land plat. Dat raakt ook Nederlanders die naar of door België reizen. Frans Boogaard Brussel Een van de vele stakingsacties in België: ambtenaren in Brus sel. FOTO LAURIE DIEFFEMBACQ Pascal Delwit, politicoloog Vertrekdata: 20 juni 18 juli 15 aug 12, 26 sept 10 okt Vertrekdata:27juni/4,11,18, 25 juli 1,8,15, 22,29 aug/12,19 sept etc linj Vertrekdata: 27juni4,18 juli1, 22 aug5,12 sept tri ii 11 pi m Brochure en boekingen: 5daSen SHabPr Vertrekdata: 4,18juli1,15, 29 aug/12, 26 sept Vertrekdata: 27juni18 juli8, 29 aug19 sept Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6