Koper voormalige Renault-garage Weinig protest tegen plannen nieuw dorpshart Hansweert BEVELANDEN EN THOLEN 7 Wethouder Schenk loopt een dag mee met de rattenvanger Het is meeloop- week in Borsele. Een week waarin ambtenaren en wethouders eens meelopen met collega's. Hij is wethouder in Borsele, vergadert veel, vliegt van afspraak naar afspraak, maar nu even niet. Ad Schenk is voor één middag snuffelstagiair rattenvanger. Op zoek naar de bruine rat in tuinen en huizen van particulieren. En wat blijkt: ze zitten overal. Niet alleen in het buitengebied, maar ook midden in de stad. Rattenvanger Leo Marinissen heeft een hele lijst met adresjes die hij langs moet. De eerste stop is in Ovezande. Schenk stapt uit de werkbus met reflecterend hes je, handschoenen ter bescherming en een emmer vol zonnepitten. Marinissen loopt het erf op naar de eerste rattenval. „Maak maar open." Nog een beetje onwennig maakt Schenk de deksel van een zwarte box los en kijkt voorzich tig. „Eens even kijken.... er zit niets in." Ook de tweede val in de tuin is nog leeg. Een rattenval heeft twee ingan gen die uitkomen op een soort gangetje. Daar worden de zonne pitten in gelegd, eenmaal binnen wordt de rat verder gelokt met nog meer zonnepitten en dan Bang!! slaat de klem dicht en is de rat dood. Marinissen is rattenvan ger voor vier gemeenten: Borsele, Goes, Kapelle en Noord-Beveland. „Alleen voor particulieren", zegt Schenk. „En dat is gratis. Bedrij ven moeten een professioneel be drijf inhuren." Hij stapt de bus weer in. Op naar het volgende adres in het bui tengebied. Bij het houthok staat de eerste val: leeg. „Je kan voorko men dat ze er in komen door het hout op pallets te leggen. Dan waait het er onderdoor en ratten houden niet van tocht", zegt Mari nissen. De tweede val staat bij de kippenren. Nog zo'n beruchte plek voor ratten. „Je kan er zelf wat aan doen. Niet 's avonds voe ren, het eten altijd in bakken ge ven en niet teveel, ze moeten het in een keer opeten, de rest oprui men." Ook de tweede val is leeg. Het is het verhaal van deze mid dag: lege vallen op alle adressen. Misschien zitten ze er nu niet meer, ik heb er hier al zes gevan gen", zegt hij. „Maar het is ook een momentopname. Morgen kun nen ze terug zijn." De bewoner van het laatste adres van de middag heeft ge vraagd te komen. Daar staan nog geen vallen. Schenk en Marinis sen gaan inspecteren en zien al snel het eerste hol in de kippen ren. Bij de sloot zit er nog een, net als onder de veranda. Schenk haalt de vallen uit de auto en plaatst ze bij de holletjes. Hij zet nog even dakpannen voor de in gang van de klem om te voorko men dat de ganzen en kippen klem komen te zitten en dan is het afwachten wat er in komt. Goes De voormalige Renault-garage aan de Marconistraat in Goes is verkocht. Er waren twee kandidaten voor het pand, dat leegstaat sinds het faillissement van de Auto Centrum Groep, eind 2014. Volgens makelaar Paul Fer- mont wil de nieuwe eigenaar, een 'relatief nieuw, groot beurs genoteerd Chinees bedrijf, het pand opknappen en eind dit jaar in gebruik nemen. Over de invul ling kan Fermont 'niet veel zeg gen', maar het wordt volgens hem 'geen standaard meubelbou- levardwerk'. Mogelijk gaat het om een bedrijf dat elektrische au to's in de Europese markt wil zet ten, te beginnen in Goes. Fermont is in elk geval blij dat de verkoop van het pand een feit is. „Ook voor de oud-eigenaar, die wil er op een gegeven mo ment ook vanaf." Enkele jaren geleden was er al een ander, vergevorderd plan om het gebouw om te vormen tot een meerlaags winkelcomplex, maar om onduidelijke redenen ging dat niet door. Auto Cen trum Groep zou destijds elders nieuwbouw gaan plegen. Hij vreest dat het een dooie boel wordt, aangezien de 32 woningen van Sluisburg worden gesloopt en maar tien seniorenwoningen te rugkomen. De gemeente stelt dat door de nieuwe inrichting het dorpsplein juist aantrekkelijker wordt om te verblijven. Omdat midden op het plein ook een flinke groenpartij is voorzien, vreest de protesterende voor eve nementen als de kermis en het dweilbandfestival. Muziekvereni ging Scheldegalm deelt deze zor gen. De gemeente wil dat alle eve nementen door kunnen gaan en belooft het plan nog eens tegen het licht te houden. Ook komen er extra parkeerplaatsen in de Lek- laan, voor klanten van de Spar. Het bestemmingsplan hoeft daar niet voor worden aangepast. Het plan is op één punt aange past, in de toelichting zijn regels opgenomen dat bewoners in de nieuwe huizen kunnen schuilen tegen een mogelijke gifwolk. Omdat het plan binnen het in- vloedsgebied van het Kanaal door Zuid-Beveland en de Westerschel- de ligt, adviseert de Veiligheidsre gio dat de nieuwe gebouwen lucht dicht afsluitbaar moeten zijn. De gemeente laat weten dat de hui zen niet geheel luchtdicht zullen zijn. „Wel is het afsluiten snel te doen en is de mechanische ventila tie met één knop uit te zetten." De gemeenteraad bespreekt het plan volgende week dinsdag. woensdag 1 juni 2016 Snuffelstagiair Ad Schenk j aagt mee op de bruine rat Melita Lanting Luc Oggel Het lijkt erop dat de meeste Hansweertenaren de aanstaan de metamorfose van het dorps- hart wel zien zitten. Slechts één inwoner heeft tijdens de in spraakperiode negatief gerea geerd op het plan van R&B Wo nen en de gemeente Reimers- waal om de Schoolstraat en de Kerklaan op de schop te nemen. Joeri Wisse Hansweert Leo Marinissen (links) en Ad Schenk gebogen over een rattenval, foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68