'Twee decibel is peanuts' Asbest Thermphos wordt opgeruimd Van stoppen met roken word je blij M M 2 ZEELAND Geluid ROKER IN VERDOMHOEKJE j 18.000 EURO VOOR TERRE DES HOMMES NEDERLAND Leefbaar Reimerswaal en de Chris tenunie voelen er niets voor om mee te werken aan een aanpas sing van de geluidsnormen voor Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert. Beide partijen stem den gisteravond tegen een herstel- besluit dat de gemeente Reimers waal van de Raad van State moest opstellen. Een ruime meerderheid stemde echter voor het voorstel. Aanleiding voor de tussentijdse uitspraak van Raad van State was protest van omwonenden van de werf tegen het vorig jaar mei vast gestelde bestemmingsplan voor het bedrijventerrein waar de werf is gevestigd. Daarmee werden de geluidsnormen verhoogd. Met dat besluit werd de geluids norm voor de woning aan de Wes telijke Kanaalweg 2 verhoogd van 50 naar 55 decibel. Het herstelbe- sluit verlaagt dit weer naar 53 deci bel. „Een farce", oordeelde Marien Weststrate van Leefbaar. Hij zag in de uitspraak van de Raad van State een bevestiging dat de werf de geluidsnormen overtreedt. Andries Jumelet van de Chris tenunie hekelde de RUD, het or gaan dat werf controleert. De aan passing van de norm noemde hij een 'doekje voor het bloeden'. Weststrate vond het verschil 'pe anuts'. Wethouder Izak Vogelaar bestreed dat. Hij sprak over een 'behoorlijke geluidsdemping'. Hij reageerde op de kritiek op de RUD door toe te zeggen dat de ge meente toeziet op de controles. Almanak Muziekwinkel Bax-shop hield afgelopen weekeinde weer de open dagen en dan wordt altijd uitgepakt. Bekende Nederland se artiesten vervoegen zich maar al te graag in Goes om ac te de presence te geven. Zon dag stond rapper Ali B op het programma en die Kloetingse broer en zus wilden er graag bij zijn. Ze hadden een plekje voor aan bemachtigd, wat hun vader toch wel enige zorgen baarde met betrekking tot het geluids volume. „Was het niet te hard?" vroeg hij na afloop. Het antwoord van zijn zoon kon niet duidelijker: „Wat zeg je?" NIEUWDORP Op het terrein van de voormalige fosforfabriek Thermphos in Nieuwdorp moet een aantal loszittende asbestpla- ten aan de gevel van het oven huis worden opgeruimd. Het dagelijks provinciebestuur heeft Van Citters Beheer (VCB), de BV die is opgericht om het terrein te saneren, toestemming gegeven het asbest te verwijde ren. Vorig jaar werd het terrein van Thermphos ruim drie maanden afgesloten wegens de vondst van asbest in het ovenhuis. Toen na onderzoek bleek dat er geen asbest vrijkwam, werd het terrein vrijgegeven en kon de sanering weer ter hand wor den genomen. Onder strikte voorschriften mag nu asbest van de gevel van het ovenhuis wor den gehaald. VCB heeft van de Zeeuwse mi lieudienst RUD en de provincie ook toestemming gekregen de proef voor de speciaal gebouwde filterpersinstallatie aan te pas sen. Daarmee wordt fosfor opge ruimd. De inregelperiode van een maand blijkt te kort, omdat de machine sporadisch draait. Voor het inregelen is daarom nu 500 uur uitgetrokken. Commentaar De overheid vindt altijd weer een overtreffende trap om te wij zen op de gevaren van roken. Vorige maand ging de Eerste Kamer akkoord met de gewijzigde Tabaks- en rookwaren- wet. Die volgt Europese richtlijnen. Op pakjes sigaretten komen nieuwe afschrikwekkende plaatjes. Rokers krijgen sinds het begin van de jaren tachtig heel duidelijk de wind van voren. Steeds onder het motto: laat je niet kisten door tabak. De niet aflatende strijd tegen deze slechte gewoonte heeft suc ces. Het aantal zware rokers is de laatste vijftien jaar gehalveerd. Dus zint de hele antirooklobby op nieuwe maatregelen. Te denken valt aan nog meer plaatsen met een rookverbod, nieuwe reclamecampag nes en eventueel een flinke verdere verhoging van de belasting. Nie mand twijfelt aan het nut. Roken is zó slecht voor de gezondheid dat het nog steeds de moei te loont jongeren ervan te weerhouden, rokers te sterken in hun in tentie om te stoppen en gestopte rokers te steunen. Het is echter niet verstandig om van rokers paria's te maken. Een veilig afstandje bewaren zodat je zelf niet hoeft mee te roken is prima. Maar als we rokers alleen maar verbannen naar achterkamertjes of naar de ver domhoekjes van terrassen, geven we een verkeerd signaal. In plaats van het benadrukken van de gevaren mag er wel eens een uitnodigende campagne komen. Iets in de zin van: kom hier, dan roken we samen niet. Na alle grove middelen is het tijd voor de zachte hand. Als van een hulpverlener die iemand kalm het goede pad op duwt. Niet via de botte confrontatie met medische ellende, maar met het lonkend perspectief van een opgelucht leven. Van stop pen met roken word je blij. UNa alle grove middelen tegen het roken is het nu tijd voor de zachte hand Bruggen straks elders bediend Ik ging als vrijwilliger met een reis mee. Als ik een shaggie draaide, werd er geërgerd gekeken. Paul Ooyen We kwamen hier aan en ik zag geen asbakken op het terras. Dan voel ik me als roker niet welkom. —Christina van Wijk Led-scherm op zijn plek Ds. Deelstra naar Zeeland woensdag 1 juni 2016 Wethouder Derk Alssema overhandigt maandag 6 juni namens de charitatieve win kel Terre des Hommes Goes omstreken aan de Koning straat een cheque van 18.000 euro aan Terre des Hommes Nederland. Joeri Wisse Kruiningen Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE De twee bruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland worden vanaf 18 december niet meer vanaf de sluizen in Hansweert, maar vanuit de Nautische Centrale in het Topshuis op Neeltje Jans bediend. Eind novem ber beginnen de fysieke werkzaamheden, de Post- brug en Vlakebrug zijn dan twee weken gestremd voor hoge vaart. Vanaf 12 decem ber ondervindt ook het weg verkeer een week hinder. Met enige vertraging vanwe ge de aanleg van kabels wordt hij vandaag dan toch echt het geplaatst: het reus achtige led-scherm bij ro tonde Tiendenplein in Goes. Waarschijnlijk is de voorzie ning direct operationeel, an ders binnen zeer afzienbare tijd. De gemeente wil op het bord van een kleine acht vierkante meter parkeerin- formatie, evenementen en maatschappelijke acties to nen. YERSEKE/KR'DIJKE Na jaren zonder vaste voor ganger, hebben de gerefor meerde kerken in Yerseke en Krabbendijke binnenkort weer een vaste dominee op de kansel. Dominee Taede Deelstra, momenteel nog werkzaam in het Friese dorp Opeinde, krijgt in bei de PKN-kerken een deeltijd aanstelling. Zowel de kerke lijke gemeente in Yerseke als die in Krabbendijke moe ten het al sinds 2011 zonder eigen predikant stellen. GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66