I Goes heeft plek voor hotelkamers Buur naar Raad van State om bouwtitels Nieuw-Haamstede SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Nieuwe accommodatie voor VMF Stables in Ellemeet Een dubbele inloopdouche, een föhnkamer, een infraroodkamer. De dressuurpaarden van VMF Stables in Ellemeet hebben nog net geen sauna in hun nieuwe onderkomen. Toen de rijhal werd neer gezet, verhuisden de paarden van VMF Sta bles tijdelijk naar het hippisch centrum in Ouddorp. Ze waren er een week lang onrustig van. Maar vanaf het moment dat ze terugkeerden in Ellemeet en de eerste stappen zetten in hun nieu we stal, zijn ze kalm. Zelfs naar de bouwvakkers, die oorkappen dragen vanwege de her rie van het bestraten, kijken de paarden nauwelijks om. In het ge bouw, hoe groot ook, heerst rust. Architect Erik van den Bos ('die niet eens iets met paarden heeft') heeft er met veel glas en lichtstra- ten voor gezorgd dat de paarden de hele dag in het zonnetje lijken te staan. „Ook als het buiten don ker is", zegt eigenaresse Liesbeth van Oosten, „ben je niet geneigd de lampen aan te doen." Zoals daglicht goede invloed heeft op mensen, heeft het dat ook op paarden. Net als contact. En dus liet Van Oosten niet alleen een luikje aan de voorkant van de stal maken, maar ook aan de ach terkant, zodat de paarden lekker naar buiten kunnen kijken. Aan de zijkanten zitten openingen, zo dat de buren met elkaar kunnen communiceren - zonder dat ze in eikaars billen kunnen bijten. Want het blijven natuurlijk die ren, ook al bedrijven Zanyo, Zet- har en Gladiator topsport. Net als hun zeventien soortgenoten in de stal. Ze worden elke dag bereden, gewassen, geföhnd, verwarmd met infraroodlampen, geborsteld en in de stapmolen gezet. Maar ook in de wei. „Ook paarden heb ben recht op ontspanning." VMF Stables zat voorheen op de zelfde locatie, maar dan in een stal die hard toe was aan onderhoud. En met een binnenbak die twin tig meter korter was dan de nieu we. „Dan kunnen we net zo goed alles platgooien en iets nieuws neerzetten, luidde onze conclusie. De oude binnenbak is gegaan naar Manege Balans in Dreischor, die we een paar jaar geleden hebben gekocht om van een faillissement te redden. We hebben zonnepane len geplaatst en we vangen water op om de bodems nat te houden." Van Oosten heeft twee meisjes in dienst die de paarden verzor gen en twee ruiters die de paar den berijden. Met name Stepha nie de Frel, die ook inwoont, is dag in dag uit met de dieren be zig. „Zij is er 's ochtends als eerste en zij gaat 's avonds als laatste weg. Zes dagen per week. En de ze vende dag is er meestal een wed strijd, tot op het allerhoogste inter nationale niveau. Het is echt kei en keihard werken. Niet voor niets is er nog steeds geen geschik te kandidaat gevonden tussen al die sollicitaties op de vacature voor iemand die de jonge heng sten gaat opleiden." Het bedrijf vraagt veel, maar geeft ook veel. Waar doen ze dat toch allemaal van? Van Oosten glimlacht. „Niet van de paarden. We verkopen ze wel, en heel goed soms ook, maar daar kunnen we niet van bestaan. Nee, mijn man heeft zijn accubedrijf, waar de stal naar is vernoemd, goed kunnen verkopen." En in plaats van dat geld enkel te beleggen of wat dan ook, was Leo bereid te investeren in de ultieme droom van zijn vrouw. „We zijn allebei gek van paarden, zijn jaren geleden vanuit Vlaardingen verhuisd naar Schou- wen-Duiveland om wat ruimte te hebben voor paarden. Die twee stalletjes en dat kleine weitje zijn nu deze dressuurstal geworden. Ik ben er net zo blij mee als met de Shetland-pony die ik van mijn ouders kreeg voor mijn achtste verjaardag, maar ik besef goed dat ik een ontzettende bofkont ben." GOES Binnen de gemeente Goes is ruimte voor uitbreiding van huidige en voor de komst van nieuwe hotels. Dat blijkt uit een onderzoek dat NV Economi sche Impuls Zeeland heeft laten uitvoeren op verzoek van de ge meente. In Goes zijn momenteel meer dere hotelinitiatieven. Het gaat zowel om uitbreidingen van be staande hotels als plannen en lo caties voor de vestiging van nieu we hotels. Hotels Katoen en Van der Valk Goes hebben inmiddels plannen ingediend voor een uitbreiding; Katoen heeft onlangs het leeg staande, voormalige pand van elektronicaketen It's aan het Bleekveld gekocht. Hiernaast is ook nog ruimte voor een klein hotel met ongeveer dertig ka mers. Om goed te kunnen inspelen op deze plannen en de omvang van het hotelaanbod enerzijds te stimuleren en anderzijds te be waken, had de gemeente behoef te aan onderzoek naar de markt- ruimte voor hotels in de stad op de middellange termijn. De groeiverwachtingen voor de ko mende vijf tot zeven jaar zijn on geveer 50 tot 65 reguliere ka mers. De bewoner van de Violenweg 3 in Nieuw-Haamstede is naar de Raad van State gestapt om te voor komen dat het gemeentebestuur ongebruikte bouwtitels intrekt. De gemeente wil van eerdere toezeggingen om te mogen bou wen af, omdat de markt is veran derd. Schouwen is krimpregio ge worden. Er mag niet veel meer worden gebouwd. Vanwege de 'verborgen bouwcapaciteit' in toe zeggingen kan elders op Schou- wen-Duiveland niet worden ge bouwd, bijvoorbeeld in de sociale sector. De bezitters van bouwti tels krijgen tien jaar de tijd om te beslissen wat ze met hun grond Geen eigenaar zal vernietiging van vermogen lijdzaam afwachten willen. Daarna gaat de titel eraf. De waarde van de grond neemt daardoor af. De eigenaar van Vio lenweg 3 vat de maatregel daarom op als een bouwplicht. „Geen en kele eigenaar zal een vermogens vernietiging van meerdere tonnen lijdzaam afwachten. Men zal tot verkoop overgaan - er staan thans opvallend veel bouwpercelen te koop - of men zal zelf iets bou wen." Dat laatste is de bezwaarmaker een gruwel, want zijn buurman op nummer 1 beschikt over een bouwtitel. „Mijn belang is dat de eigenaar niet tot bebouwing van diens perceel gedwongen wordt. Mijn uitzicht, bezonning en priva cy zijn daar in niet geringe mate bij gebaat", aldus de inwoner. woensdag 1 juni 2016 Net zo blij met dressuurstal als met Shetland-pony Wendy Wagenmakers Ellemeet Stephanie de Frel (I) en Liesbeth van Oosten met Gladiator in de nieuwe rijhal. foto's ernesta verburg Ton van den Nouweland Nieuw-Haamstede Bezwaarmaker Nieuw Haamstede De paarden kunnen door de luiken naar buiten kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59