€50 €10.000 8 €50 Wekelijks speurt de redactie op sites als Marktplaats en Prikbord naar buitenkansjes, bijzondere objecten en vreemdsoortige hebbedingen. Deze week vonden we een oude schoenpoetsmachine, aangeboden door Daan Verduijn (69) uit Heinkenszand. m de leeftijd van de schoen poetsmachine van Daan Ver duijn te achterhalen, bren gen we allereerst een bezoek aan een familielid van de vorige eigenaar. De 75-jarige Kees Bos weet niet precies hoe oud de schoenpoetsmachine is, maar heeft wel een vermoeden. „Mi nimaal honderd jaar, maar misschien zelfs tientallen jaren ouder." Bos vertelt dat de machine afkom stig is van de oorspronkelijke schoen maker uit de Dorpsstraat in Hein kenszand. „Ongeveer dertig jaar gele den ging hij met pensioen en ver kocht zijn pand. Een van de werkne mers in de schoenmakerij was mijn oom. Die heeft de volledige inboedel overgenomen en alles wat er stond meegenomen naar een uitbouw van zijn schuur in de Jacob Valckestraat." Vanaf toen had zijn oom een schoenmakerij aan huis. Puur als hobby, want ook hij had op dat mo ment al de pensioenleeftijd bereikt. De schoenpoetsmachine stond vol gens Kees Bos geen dag stil. „Dage lijks had mijn oom de machine no dig. Om schoenen schoon te maken, te repareren of zelfs complete schoe nen te maken. Vooral de twee bor stels zijn veel gebruikt. De ene was om bruine schoenen te poetsen, de andere voor zwarte schoenen." Sinds enkele jaren oefent de oom van Bos zijn hobby niet meer uit. Hij is nu 92 jaar en woont in een verzor gingshuis. Vandaar dat de familie alle spullen uit de schoenmakerij ver kocht. De poetsmachine bleef op het dorp, bij Daan Verduijn. „Ik kocht Machine is te kolossaal om auto's en motoren mee op te poetsen hem om te gebruiken als polijstma- chine. Mijn hobby is sleutelen aan oude auto's en motoren. Met de ma chine wilde ik ze netjes oppoetsen, maar hij bleek te kolossaal. Vandaar dat ik hem doorverkoop." Als het goed is, krijgt de nieuwe ei genaar de machine in originele staat, alhoewel daar nog wel een handeling voor nodig is. Verduijn: „De elektro motor haalde ik er af en verving ik door een motor met meer toeren. Omdat het polijsten niet lukte, moet ik de oude motor nog terugzetten." Verduijn verwacht dat een potenti ële koper uit nostalgische overwegin gen aanklopt, of dat een actieve schoenenmaker wellicht interesse heeft. „Je hebt ongetwijfeld moder nere machines, maar hij is nog prima bruikbaar. Schuren en borstelen is geen probleem. Er zitten zelfs frees kopjes bij om een hak te polijsten. Minpuntje is het geluid. Nieuwere machines maken minder lawaai. Ach, je moet er iets voor over hebben om oude tijden te doen herleven." WAT MAG'T KOSTEN? DE CONCURRENTIE woensdag 1 juni 2016 PZ Schoe nen poet sen kan de ma chine van Daan Ver- duijn nog steeds. FOTO MECHTELD JANSEN Object Schoen poetsma chine Verkoper Daan Verduijn Prijs Gezien op Prikbord Oude machine poetst nog steeds Hans Puik Daan Verduijn Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld, goede doelen. Wat hebben we ervoor over? Deze week: rood staan. Faysal El Massoudi (26), Middelburg: „Ik snap dat ouders met een laag inko men met stu derende kin deren in de rode cijfers te recht kunnen komen. Wat ik een nadeel vind, is de hoge rente. Die moetje ooit terugbeta len en als je niet werkt wordt dat las tig. Bij noodza kelijke aanko pen, zoals een auto voor je werk, mag je gerust rood staan bij een bank. Dan is 10.000 euro het maximum." Profes sionele schoen herstel en poets machine, 30 euro, Hall (Gel derland), via Markt plaats Pieter Melis (19) uit Yerseke: „Geld wat je niet hebt, kun je niet uitge ven. Er zijn mensen die denken, als ik 40 euro kan lenen, dan is 80 euro ook geen pro bleem. Zeker bij studenten komt dat veel voor. Tot een bedrag van 50 euro moet het kunnen, maar dan moet je wel de beheer sing hebben niet verder te gaan. Ik stel alles in het werk te voor komen dat ik in het rood komt te staan." •4 Schoen poetsma chine, prijs n.o.t.k., Nieuwe Pekela (Gelder land), via Markt plaats Schoenreparatie machine, bieden, Roosendaal (Noord-Brabant), via Marktplaats Rutger Schonis (39), Middelburg: „Het eerste wat in me op komt is de leus 'geld lenen kost geld'. Ik werk in de vastgoedsec tor en zie dat een maand huurachter stand al snel oploopt naar twee maan den. Als je niet uitkijkt heb je structurele schulden. Kre diet bij een bank is net als alcohol. Doe het met mate en weet je dat je niet aan de verleiding van meer kan weerstaan: doe het niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52