1 nu-> JL l Opa en oma zijn de stille helden Jrnmi Voordeel bij aankoop appartement 7 WAARVAN AKTE De notaris :i- trek. Niet voor niets wordt de hypo theekrenteaftrek ook wel een subsi die voor de rijken genoemd. Zij kun nen duurdere woningen financieren en vallen bovendien in een hoger be lastingtarief. Erg eerlijk is dat niet. Bovendien stimuleert de hypo theekrenteaftrek huizenbezitters om op (te) grote voet te leven. Immers, hoe hoger je schuld, des te meer af trek je krijgt. Door de hypotheekrenteaftrek zijn de huizenprijzen kunstmatig hard gestegen. Een eigen huis is voor la gere inkomens daardoor bijna onbe taalbaar geworden. Vooral starters zijn de dupe van de forse stijgingen van de huizenprijzen. Door afschaf fing van de hypotheekrenteaftrek gaan de huizenprijzen dalen. Econo men schatten in dat de huizenprijs in eerste instantie met zo'n 5 procent zal dalen. Huiseigenaren hoeven daardoor minder hypothecaire schul den aan te gaan. Door een belangrijk voordeel voor woningbezitters te schrappen, wordt huren waarschijnlijk weer populair der. Zo is de kans groot dat huurders minder snel overstappen naar de koopmarkt omdat ze bang zijn netto ineens fors meer te gaan betalen. Wanneer meer Nederlanders gaan huren, is het voor corporaties en an dere woningaanbieders aantrekkelij ker om woningen te bouwen voor alle doelgroepen. Tegen afschaffen Dalende huizenprijzen zijn prettig als je een woning gaat kopen, maar niet per se fijn als je er al één hebt. Veel woningen zullen daardoor op nieuw onder water komen te staan. Vooral jongeren, die in de regel nog een relatieve hoge hypotheekschuld hebben, worden getroffen. Ook be staat het risico dat potentiële kopers hun aankoop gaan uitstellen als zij verwachten dat de hypotheekrente wordt afgeschaft. Hierdoor kan de huizenmarkt weer in het slop raken. De hypotheekrenteaftrek is bedoeld om het eigen woningbezit te stimu leren, vanuit de overtuiging dat een huishouden via de eigen woning ver mogen opbouwt. Bovendien zouden bewoners van een eigen huis hun woning en de directe omgeving beter onderhouden. Ook zou eigenwo- ningbezit een gunstige invloed heb ben op de prestaties van schoolkin deren en de stabiliteit in de buurt omdat bewoners minder vaak ver huizen. Als meer mensen gaan hu ren, gaan de positieve effecten van ei gen woningbezit verloren. Architecten en aannemers zitten niet te wachten op dalende huizenprijzen. Dat geldt eigenlijk voor de hele bouw sector. Als wonen niet meer wordt ge subsidieerd en dus relatief duurder wordt, zal de vraag naar allerlei dien sten die te maken hebben met de aan schaf van een woning dalen. Ook vast goedbeheerders worden er niet blij van als hun bezit minder waard wordt. Denk aan woningbouwcorpo raties en pensioenfondsen. PROEFOPDESOM In de plaatselijke supermarkt zie ik hem achter zijn rollator. Hij is in korte tijd echt oud gewor den. Zijn vrouw is vorig jaar overleden. Dat heeft hem, zo te zien, gebroken. Ruim dertig jaar geleden namen ze hun twee kleinkinderen in huis. Twee getraumatiseerde kleuters, die in een klap op gruwelijke wijze hun vader en moeder zijn kwijtgeraakt. Met veel liefde ge ven ze de kinderen een warm thuis, leiden hen door de lastige puberteit, betalen hun oplei ding, brengen hen normen en waarden bij en leveren ze af aan de samenleving als prettige, waardevolle volwas senen. Opvoeding geslaagd. Dat mag een klein r 11 wonder heten. Want 'ZOG de kinderen worden van de vader geboren in een gezin waar vader en moe- telt kennelijk der op voet van oor zwaard e r lo§leven-Vaak bliift het bij scheldpar tijen, geregeld vallen er klappen. Geen fijne omgeving om in op te groeien. Het is iedereen een raadsel waarom deze mensen niet uit elkaar gaan. Veel echtpa ren scheiden om heel wat minder dringende redenen. Op een dag gebeurt wat velen vrezen. De aanleiding is futiel. Hij heeft boodschappen gedaan, maar is het bonnetje vergeten. Zij scheldt hem uit, zoals gebruikelijk. Maar ken nelijk brandt bij deze scheldpartij een zekering in zijn hoofd door. Hij loopt naar de keuken, pakt een broodmes en steekt haar dood. Hun moeder dood, hun vader gaat voor jaren de gevangenis in. Wat nu met de kinderen? De grootouders brengen uitkomst: kom maar bij ons. En zo staat opa op zijn 74ste om twee uur 's nachts tussen de jonge vaders te kleumen om de hoek bij de disco, wachtend op zijn kleindochter. En bezoekt oma met haar klein zoon de voorlichtingsdagen van hbo-scholen. De verplichte bezoeken aan hun vader, die steeds naar een andere gevangenis wordt over geplaatst, doen de kinderen geen goed. Als ze ouder worden en beseffen wat hij heeft ge daan, willen ze niets meer met hem te maken hebben. Maar hij heeft een bezoekregeling af gedwongen en de autoriteiten zien er op toe dat die strikt wordt nagekomen. De rechten van een vader tellen kennelijk zwaarder dan die van zijn kinderen. Gelukkig kunnen die twee altijd rekenen op de steun en troost van opa en oma, die twee stille helden. In gedach ten maak ik een diepe buiging van bewonde ring voor de oude man in de supermarkt. Johan Nebbeling woensdag 1 juni 2016 GO Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk 3. Woningen worden goedkoper 4. Huuraanbod wordt gevarieerder 1. Onrust op de woningmarkt 2. Positieve effecten van eigen huis gaan verloren 3. Slecht voor de bouw- en woningsector Heeft u vragen naar aanleiding van dit verhaal? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl. Volgende week behandelt Irene een selectie van vragen en opmerkingen. Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een reken voorbeeld voor het fictieve huishouden van vrijgezel Bou- dewijn (48). Als ver koper bij een inter nationaal bedrijf is hij veel van huis. Hij heeft een huur- appartement en 20.000 euro spaargeld. Boudewijn overweegt een apparte ment te kopen, waarvoor hij een hypotheek nodig heeft van 200.000 euro, tegen een rentetarief van 2,5 procent. Hij be taalt dan jaarlijks 5000 euro (200.000 euro x 2,5 procent) aan hypotheekrente. Boudewijn heeft een jaarsalaris 40.000 euro. Hij betaalt 40,4 procent belas ting in box 1. Op dit moment mag hij van die 5000 euro dus 2020 euro (6000 x 40,4 procent) aftrekken van zijn belasting. Een deel van dit belastingvoordeel wordt teniet ge daan door het zogenaamde eigen- woningforfait: dat is een belasting op de waarde van de woning - in dit geval 200.000 euro - die als inko men wordt aangemerkt. Die belasting bedraagt 0,75 procent. Hij moet daarvoor bij zijn inkomen dus 200.000 euro x 0,75 procent optellen 1500 euro. Hij betaalt hierover een belasting van 1500 x 40,4 procent 606 euro. Boudewijns jaarlijkse belastingvoor deel voor de koopwoning bedraagt dus 2020 minus 606 1414 euro. Stille helden, daarvan zijn er vele. Doodgewone mensen die je nooit op tv of in de krant ziet, maar gewoon doen wat ze moeten doen als de nood aan de man komt. Zonder er vraagtekens bij te zetten of zich erop te laten voorstaan. Men sen waar je op kunt bouwen. Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51