Hypotheekrenteaftrek De discussie over het opheffen van de hypotheekrenteaftrek is weer in volle gang na een rapport van het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het CPB heeft afschaf op lange termijn een gunstig effect op de woningmarkt. De voors en tegens op een rijtje. absolute no-go. En nu het weer beter gaat, willen zij het herstel niet ver storen. Zo is er nooit een geschikt moment. Wordt het tijd dat politici meer lef tonen of zijn hun angsten gegrond? De voor- en nadelen van af schaffen: Voor afschaffen De hypotheekrenteaftrek kost de overheid veel geld. In 2014 maar liefst 14,2 miljard euro, zo berekende het CBS. Het is niet alleen een heel hoge maar ook een onzekere kostenpost. Als de huizenprijzen of de hypo theekrente omhoog gaan, stijgt de kostenpost automatisch mee. Dat geld zou de overheid ook aan andere zaken kunnen besteden, zoals onder wijs of zorg. Het CPB stelt voor dat de overheid de besparing terugsluist naar de huizenbezitters, om nadelige gevolgen van de overgang naar een nieuw woonbeleid te compenseren. Hoe hoger je inkomen, des te meer je profiteert van de hypotheekrenteaf- is het uitgelezen moment om de hypotheekrenteaf trek af te schaffen. Tenminste, dat stellen de hoogle raren Peter Boel houwer en Arnoud Boot. De hypo theekrente staat historisch laag, waardoor het opdoeken van de aftrek minder pijnlijk is. Een recent rapport van het Cen traal Planbureau en Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) doet daar nog een schepje bovenop. Als de koop van een woning niet langer wordt beïn vloed door renteaftrek, kunnen huis houdens gemakkelijker het huis kie zen dat het beste bij hun omstandig heden past, stellen de onderzoekers. Maar afschaffen van de subsidie op woningbezit is al decennia lang een heet hangijzer in de politiek. Partijen deinzen terug voor het schrappen van de aftrekpost uit angst kiezers te verliezen. Bovendien vrezen veel po litici voor onrust op de woningmarkt. Toen de huizenmarkt in het slop zat, was schrappen van de aftrek een Voor lagere inkomens is een eigen huis nu bijna onbetaalbaar VRAGEN REACTIES Diefstal Naar België Instorting woensdag 1 juni 2016 Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Een heet hangijzer 1. Meer geld voor andere dingen. 2. Het is eerlijker 44 Irene van den Berg schreef vo rige week over een negatieve rente op je spaargeld. Het arti kel riep veel reacties op. Hierbij een selectie uit de mails. Veel lezers maken zich boos over de vermogensrendements- heffing nu de rente zo laag staat. De Belastingdienst gaat er nu vanuit dat iedereen een rende ment van 4 procent kan behalen. Een deel van dit fictieve rende ment, namelijk 1,2 procent, moet worden afgedragen aan de fiscus. Rita Vastbinder: 'Tot mijn grote er gernis berekent de belasting al jaren een te hoge rendementshef fing op het vermogen in box 3. Terwijl de rente op je vermogen minimaal is. Voor mij is dit louter diefstal van de belasting. Dit is wat fors uitgedrukt, maar mijn frustratie is groot. Ik durf niet te beleggen omdat dat onzeker is en ik mijn geld straks broodnodig ga hebben. Ik teken daarom ook elk jaar be zwaar aan, maar met geen enkele reactie van de belastingdienst, dan het registreren van mijn be zwaar.' Wellicht een troost: in 2017 gaat de vermogensbelasting op de schop. Dan hangt de hoogte van de belasting af van het bedrag dat op je spaarrekening staat. Tot 100.000 euro rekent de fiscus dan 0,87 procent vermogensbe lasting. Boven een ton wordt het tarief juist hoger. Tot 1 miljoen euro betaal je 1,41 procent belas ting en de allerrijksten betalen 1,65 procent voor bedragen boven de 1 miljoen euro. Verschillende lezers vragen zich af of het mogelijk is om je spaar geld bij onze zuiderburen onder te brengen. Kitty Baudoin: 'Is het misschien slim om het geld op een Belgische bank te zetten, omdat er in het ar tikel staat dat in België negatieve rente bij de wet verboden is?' Slim bedacht, maar bij de meeste Belgische banken is het helaas onmogelijk om als Neder lander een spaarrekening te ope nen. Zij stellen als voorwaarde dat je in België moet wonen. Ook bij van oorsprong Nederlandse banken die in België actief zijn, zoals Rabobank, vang je als Nederlan der doorgaans bot. Ruud Karsten schrijft naar aanleiding van negatieve rente een sombere mail over de we reldeconomie. 'De overheid, ook de onze, doet het voorkomen alsof de economie weer in opgaande lijn is. Maar in werkelijkheid staat de wereldwijde economie (waar de Nederlandse natuurlijk deel van uit maakt) aan de rand van de afgrond. De dollar staat op instorten en daarmee ook de euro. De westerse wereld leeft op de pof. Er wordt ontzettend veel geld bijgedrukt, zowel door de FED (centrale bank van de VS, red) als de Europese Centrale Bank (ECB). Daardoor lijken we de on vermijdelijke instorting van het fi nanciële systeem nog wat vooruit te kunnen schuiven. Maar daar houdt het dan ook mee op.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50