Rapper Typhoon helpt De politie zegt sorry tegen rapper Typhoon: hij mocht niet aan de kant worden gezet vanwege zijn huidskleur. Maar is etnisch profileren soms niet nodig om boeven te vangen? 4 NI TYPHOON ETNISCH PROFILEREN A lk krijg een paar keer per maand een stopteken van de politie e Amsterdamse strafrechtadvo caat Gerald Roethof krijgt regelmatig een stopteken. „Het gebeurt zeker een paar keer per maand", vertelt hij. „Ik rijd een Mercedes S-klasse, een auto met een nieuwwaarde van meer dan een ton. Ik reis graag comfortabel en veilig. En het is natuurlijk een mooie, repre sentatieve wagen." In 2008 loopt zo'n politiecontro le uit de hand. Roethof wil niet dat een agent zijn kofferbak open doet. De diender gebruikt pepper- spray en sluit de advocaat uren lang op in een cel. Sindsdien past Roethof op zijn tellen. Ook nu nog, in 2016, wordt hij op de meest onverwachtse mo menten aan de kant gezet. „Ik moet dan mijn kenteken- en rijbe wijs laten zien. Het gekke is dat mannelijke collega's van mijn leef tijd - die in dezelfde soort auto's rijden en dezelfde soort kleding dragen - nooit aan de kant wor den gezet. Wat het verschil is? Dat ik een kleurtje heb, en zij niet." Maar dat geeft de politie tegen over Roethof niet toe. „Ze zeggen altijd dat het een routinecontrole is. Dat het niets met mijn afkomst te maken heeft." Door het stof Rapper Typhoon kreeg wél gelijk. Hij werd maandag staande gehou den door twee agenten in Zwolle. De combinatie van een donkere jongeman in een dure auto was verdacht. Typhoon deed zijn be klag op sociale media. De politie ging meteen diep door het stof. „Huidskleur is als één van de redenen genoemd voor de staandehouding, terwijl dat juist absoluut niet is wat de po litie wil", zegt politiewoordvoer der Ruud Visser. „Wij gaan hier niet over liegen: dit had niet mo gen gebeuren." Toch gebeurde het. En het ge beurt vaker, erkent minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie. Zo is het al jaren een gang bare opsporingsmethode van de politie om dure auto's aan te hou den en de bestuurders te controle ren. Het gebeurt vooral in de buurt van plekken waar veel crimi naliteit is, zoals coffeeshops en seksclubs. „Natuurlijk speelt etniciteit bij die controles een rol", zegt Louis Bontes, oud-agent en Tweede Ka merlid namens Voor Nederland (VNL). „Het is nou eenmaal zo dat allochtonen vaker crimineel zijn dan autochtonen. En als agent doe je ervaring op. Je voelt precies aan wanneer een situatie verdacht is." Volgens Bontes is etnisch profi leren onvermijdelijk. „Het hoort er gewoon bij. Maar let op: het ge beurt op basis van informatie en ervaring. Ik ben geen racist en ik ken geen enkele agent die zulke smerige gedachtes heeft." Als voorbeeld uit zijn politietijd noemt Bontes een Rotterdamse wijk die werd geplaagd door een Antilliaanse bende. „Het ging om vuurwapengevaar lijke jongens die veel overvallen pleegden. Ja, dan kies je ervoor om donkere mannen aan de kant te zetten en te controleren. Soms is het dan raak. Andere keren niet. Het opsporingsbelang weegt zwaarder dan het vervelende ge voel dat iemand kan overhouden aan een controle." Volgens Louis Bontes had de po litie in Zwolle geen excuses hoe ven maken voor de aanhouding van Typhoon. „Ik vind het hypo criet. Dat er met Typhoon niets aan de hand is, weten we alle maal. Maar dat wil niet zeggen dat deze manier van controleren niet effectief is." Discriminatie De politie zit al jaren met etnisch profileren in de maag. Aan de ene kant willen agenten boeven van gen, aan de andere kant willen ze niet beticht worden van discrimi natie. Meerdere organisaties, zoals Amnesty International en Groen- Links, vinden dat de Nederlandse politie fout bezig is. „Het is een spagaat", zegt Frank Giltay, voorzitter van de centrale ondernemingsraad van de Natio nale Politie. „Agenten zijn vak mensen. En als je als agent wéét dat jongemannen in kostbare au to's in een bepaalde wijk vaak cri mineel zijn, wat doe je dan? Het kan volkomen logisch zijn om ze aan de kant te zetten." Dat noemt Giltay 'vakmanschap'. „Maar de scheidslijn met etnisch profileren is dun", weet hij. „Je mag iemand niet staande houden omdat hij een kleurtje heeft. Er moet meer aan de hand zijn. Agenten moeten hierover met elkaar in discussie. Dat gebeurt gelukkig op steeds DEN HAAG Rapper Typhoon gaat in op de uitnodiging van mi nister Van der Steur (Veiligheid en Justitie) om te helpen bij een campagne die etnische profile ring door de politie moet stop pen. Dat liet de zanger gisteren via Instagram weten. Van der Steur erkende dat de politie mensen er soms uitpikt, omdat ze tot een bepaalde etni sche groep behoren. Meestal ge beurt dat onbewust en heel soms bewust, aldus de minister. Structureel is het volgens hem niet. „We moeten voortdurend scherp blijven op een zorgvuldi ge werkwijze. Bij de politie is geen ruimte voor etnisch profile ren." Het gedrag wordt volgens de bewindsman op verschillende manieren aangepakt: via training en bewustwording, maar ook door in alle lagen mensen van verschillende achtergronden en afkomst een plek in de organisa tie te geven. woensdag 1 juni 2016 Kleurtje en een dure bak? Aan Den Haag —Gerald Roethof, advocaat A Typhoon foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4