2 3 3 J Eastpak TranverzS mmmm Rimowa Salsa Air M u Iti wheel 52 Kipling Teagan S ,4 --.'i ste leeuw van een nationaal park en moet onderduiken omdat natuurlief hebbers woedend zijn. Maar met zijn geld en geld van andere jagers wor den tientallen andere leeuwen be schermd. Het voelt niet fijn dat ik moet uitleggen dat er ook iets goeds van komt, wie weet vind jij mij nu geen leuke man meer." Economie is volgens Haring een stu die naar de manier waarop we onze samenleving kunnen inrichten met als uitgangspunt dat niet alles in overvloed is en dus niet alles kan. Hoe kun je het voor iedereen zo mooi en goed mogelijk maken? Bijvoor beeld door de middelen zo eerlijk mogelijk te verdelen, concludeert de filosoof. „Economie is niet wat je in de krant leest. Daar gaat het groten deels over bedrijvigheid en de beurs. Als het al over economie gaat dan snap je het niet. Dan lees je een zin als: 'de Europese Centrale Bank heeft staatsobligaties gekocht om de infla tie aan te wakkeren.' Als je niet snapt wat het betekent en wat de gevolgen zijn, hoe kun je er dan een oordeel over hebben?" „Precies. Mensen kiezen altijd het be ste voor zichzelf, maar wat zijn daar van de gevolgen? Als de maximum snelheid naar 130 kilometer per uur gaat, hoeveel extra doden in het ver keer vinden wij als maatschappij dan acceptabel, afgezet tegen tijdwinst? Dat is een perverse afweging. Zo ingewikkeld kan economie ook weer niet zijn. Het gaat om toeganke lijke begrippen als geld en werkloos heid. Als je naar economen luistert, raak je het spoor vaak bijster. Zij schieten alle kanten op en spreken el kaar tegen. De exclusiviteit van ken nis wordt zelden doorbroken. Als iemand het al probeert, verslikt die zich snel in grafiekjes en statistie ken. Maar het is ook moeilijk een theorie bij de feiten te hebben, bij elk feit passen meerdere theorieën. En je kunt economie niet testen, zoals je natuurkunde kunt testen in een la boratorium. Vaak kan een nieuwsgie rige buitenstaander dan beter vertel len hoe het zit en wat het betekent." En wie kan zoiets beter dan Bas Ha ring? Hij heeft deze maand de Duide- lijketaalprijs 2016 gekregen, als we tenschapper die zijn werk het hel derst met een breed publiek heeft ge deeld. Uitgereikt door het Taaicen trum van de Vrije Universiteit Am sterdam. Uitleggen van moeilijke za ken is zijn werk. Zowel aan de uni versiteit van Leiden als bijzonder hoogleraar publiek begrip van de we- Als je naar economen luistert, raak je vaak het spoor bijster tenschap, als in tv-programma's, als spreker, columnist en schrijver. „Tegelijk met het uitkomen van dit boek, lanceer ik een kunstproject met posters in bushokjes. Met kunstenaar Martij n Engelbregt en gesponsord door onder meer het Mondriaan- fonds. Met teksten als 'Loop nodig ri sico!', 'Spaar ons niet' en 'Eigen dom'. Uitdagende zinnetjes, die je moeten prikkelen naar een website te gaan, waarnaar wordt verwezen. Het lijkt op een campagne van het Ministerie van Economische Zaken, maar als je beter kijkt zie je dat de leeuw in het wapen is vervangen door een konijn tje. Als je de website bezoekt vind je bij elke poster een economielesje, met daarover twee vragen. Heb je die goed, dan win je 1,25 euro. Het leek me leuk over economische onder- werpjes op een speelse manier te communiceren op straat. Een boek is maar een beperkt middel." „Dat nou ook weer niet. Ik hoop dat ik met mijn vragen mensen een be tere blik op de zaken kan geven." „We verspillen allemaal, elke dag. Maar je hebt gigantische immorele uitwassen. Voorbeeld? Een superrijke man als Roman Abramovitsj laat een jacht bouwen van 160 meter lang voor 340 miljoen euro. Aan dat jacht hebben honderden mensen gewerkt. Er zijn kostbare en schaarse materia len in gestopt die elders beter ge bruikt hadden kunnen worden. Dat vind ik dus het immorele van hoe onze samenleving in elkaar steekt. Stel dat een supermiljardair 100 men sen een jaar lang betaalt om een kuil te graven, die ze daarna weer mogen dichtgooien. Terwijl diezelfde hon derd mensen ook de dijk tussen Vo- lendam en Hoorn zouden kunnen ophogen. Het eerste is even zinloos als het bouwen van dat jacht, het laatste is echt nodig." „Ik heb de neiging alles zelf te doen thuis. Als ik een klusbedrijf inschakel kost dat per uur vaak minder dan het bedrag dat ik diezelfde uren kan ver dienen. Maar je moet niet alles uit drukken in geldwaarde. Het is irrati oneel alles zelf te doen, tenzij je de klussen leuk vindt." woensdag 1 juni 2016 GO tjes lieten het afweten. De Hema-aankoop was onbruikbaar na de val- test en de Ikea koffer overleefde de regentest niet. De duurste exem plaren maken hun claim waar, maar zijn niet zo veel beter dat het hun gepeperde prijs recht vaardigt. Grootste verschillen zit ten 'm in de behuizing: stof of kunststof en de wielen: twee of vier. Bart Rost Vanaf €115 Degelijk en compact en maakt weinig lawaai. Door de gespen aan de buitenkant blijft hij wat eerder aan obstakels haken. Vanaf €330 Dure Duitse degelijk heid. De enige waarbij alle inhoud droog blijft bij de regentest. Een van de duurste koffers uit de test, maar niet opvallend beter dan de rest. Vanaf €140 Komt goed uit de val- test en heeft een degelijke rits. Lijkt op de Eastpak, maar kost meer en haalt minder goede cijfers. Doorstaat de regentest nipt. En hoe kun je dan de juiste stem uitbrengen tijdens de Tweede Ka merverkiezingen? De programma's van politieke partijen worden im mers vaak gedomineerd door eco nomische onderwerpen? A Bas Haring vroeg zich als kind af waarom een over schot aan tomaten niet naar Afrika werd verscheept. FOTOSHODYCAREMAN 44 —Bas Haring En in bushokjes, vanaf deze week. Bas Haring heeft een missie? Zoals met je betoog over verspil ling? Is je eigen micro-economie veran derd? Bas Haring 'Waarom cola duurder is dan melk'. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar; (ISBN9789038801926)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47