Vluchteling is 'risico' bij Leusdense Avond4daagse 3 Kabinet wil voor de zomer besluit nemen over eventuele verlenging Blijven of gaan? De PvdA ziet het liefst dat de militaire operatie in Mali wordt verlengd, de VVD wil koste wat het kost stoppen. stabiliteit te zorgen. Mogelijk stevenen VVD en PvdA af op een compromis waarin de mis sie formeel niet verlengd wordt, maar wel zorgvuldig - en dus langdu rig - wordt afgebouwd. Zo kunnen beide coalitiepartijen het aan hun achterban verkopen zonder gezichts verlies te leiden. „Je kunt niet zo maar alles achterlaten en vertrekken, zoals de VVD het liefst wil", zegt een PvdA'er. Al wordt er in die kringen ook al op gehint dat het besluit pas na de zo mer valt, zodat de Tweede Kamer na het zomerreces voldoende tijd heeft om erover te debatteren. Als de Ne derlandse militairen vertrekken, wordt hun werk overgenomen door de Duitsers, Tsjechen en Denen. Eerder werd nog gespeculeerd dat Mali onderdeel was van een deal die de coalitie sloot rond de Nederland se bombardementen op IS in Syrië. De PvdA was daar lange tijd mordi cus tegen, terwijl de VVD graag wil de dat de F-i6's ook boven Syrië inge zet zouden worden. In ruil voor de steun van de sociaaldemocraten, zou den de liberalen instemmen met ver lening van de Mali-missie, zo klonk het toen. Het bestaan van zo'n deal wordt nu door beide partijen ont kend. De missie in Mali, waar Nederland sinds 2014 met 450 militairen en heli kopters actief is, loopt eind van dit jaar af. Het kabinet zegt dat het vóór de zomer een besluit neemt over de eventuele verlenging. „Ik wacht het kabinetsbesluit af', zegt het anders zo spraakzame VVD-Kamerlid Han ten Broeke afgemeten. Officieel houden de Kamerleden tot een besluit van de regering de ka ken op elkaar, maar in de wandelgan gen maken ze er geen geheim van wat ze vinden. Bij de WD zien ze de meerwaarde van de missie niet, klinkt het. Bovendien is het de vraag of Defensie, dat op haar tandvlees loopt, een verlenging überhaupt wel aankan. De krijgsmacht kampt al ja ren met tekorten door bezuinigingen en verschillende missies. Gemechani seerde brigades moeten nu al te voet oefenen omdat de voertuigen in Mali staan. De PvdA is juist overtuigd van het goede werk dat de Nederlandse mili tairen daar in VN-verband doen. „Het aantal binnenlandse vluchtelin gen is gedaald van 500.000 naar 100.000", zegt PvdA-Kamerlid Michiel Servaes. „Het is er veiliger ge worden en daar hebben wij aan bijge dragen." De sociaaldemocraten zijn gevoe lig voor druk uit de internationale ge meenschap. Eerder vroeg Frankrijk, het land dat de meeste militairen in Mali heeft, al om verlenging van de Nederlandse missie. Vorige maand riep secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Naties bij een bezoek aan ons land minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) nog op om te blijven en vooral met helikopters actief te blijven. Koenders leidde, voor hij in 2014 minister werd, de VN-missie in Ma li. Hij vindt de missie belangrijk om te voorkomen dat economische vluchtelingen vanuit West-Afrika de oversteek naar Europa maken. „Insta biliteit in regio's nabij Europa heeft ook directe gevolgen voor onze eigen veiligheid en economische belan gen." Bij Defensie klinkt dat het 'Bert is die wil blijven'. Eerder zei minister Jeanine Hennis van Defensie al dat een verlenging 'wel moet kunnen'. „Aan het uithoudingsvermogen van onze mensen en materieel zitten ook grenzen." De missie in Mali wordt geleid door de VN en moet rust brengen in het land dat werd gezien voor islami tisch extremisme. Het is de grootste missie waar ons land momenteel aan deelneemt. De hoofdtaak van de Ne derlanders is het verzamelen van in lichtingen, waarvoor ze ook de vier Apache gevechtsheli's en drie Chi nook transporthelikopters gebrui ken. In 2013 grepen de Fransen, de voor malige kolonisator, in in het land, toen radicaal islamitische groepen de macht in het noorden van het land dreigden te grijpen. De VN- Veiligheidsraad schaarde zich una niem achter Frankrijk en stuurde blauwhelmen om voor veiligheid en Het bestuur van de vierdaagse be schouwt de asielzoekers als risico groep waarnaar eerst 'onderzoek gedaan moet worden'. Hoewel bur gemeester Annemieke Vermeulen een dringende oproep deed om de erica twintig vluchtelingen en hun kinderen toch mee te laten wandelen, geeft de organisatie er geen gehoor aan. „Als de groep zich eerder dan vo rige maand had gemeld, waren we in staat geweest voldoende maatre gelen te nemen. Wij kunnen dit onmogelijk binnen een maand or ganiseren", aldus voorzitter van het bestuur van de Avond4daagse in Leusden, René van der Salm. „Wij hebben twee weken gele den aangegeven dat de groep niet mee kan, omdat het een risico groep is. Datzelfde hebben wij een paar jaar geleden gezegd te gen verstandelijk gehandicapten. Zij mochten ook niet meedoen. Wij willen alles graag ruim van te voren kunnen organiseren." Een woordvoerder van de burge meester Vermeulen zegt dat de ge meente het belangrijk vindt dat de vluchtelingen meedoen. De burgemeester heeft de groep don derdagavond uitgenodigd om op een feestelijke manier het défilé van de vierdaagse af te nemen. Nynke Minnema is een van de mensen achter het initiatief om de vluchtelingen mee te laten lo pen. Zij is blij met het statement van de burgemeester om de groep via het défilé toch te betrekken bij vierdaagse. Minnema is verbolgen over de houding van de organisa tie. „De gemeente was enthou siast over ons plan en wilde de deelnamekaartjes zelfs bekostigen. Maar het bestuur van de vierdaag se gooide de deur dicht. Ze wil den het gesprek niet eens aan gaan." Als de vluchtelingen volgend jaar mee willen lopen is dat vol gens Van der Salm geen enkel pro bleem. „Dan hebben we tijd ge noeg om dat te regelen." woensdag 1 juni 2016 NIGER y BURKINA Bamako FASO 400 km Nederlandse basis ALGE RIJE MALI MAURITANIË Timboektoe GaO. EVERT-JAN DANIELS/ANP Leden van het Korps Commando Troepen tijdens een patrouille richting de stad Bakal. De Nederlanders opereren vanuit kamp Castor bij Hanneke Keultjes Den Haag 450 In Mali zijn 450 mili tairen actief. Het gaat om special forces, in- lichtingenpersoneel en politietrainers. Een groep vluchtelingen mag niet meedoen aan de Avond4daagse in Leusden. De organisatie zegt onvoldoende tijd te hebben om voorzorgs maatregelen te nemen. Rachel van Kommer Leusden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3