Rechters: Verdachte mag de cel verlaten ZEELAND 9 AN INSTELLINGEN De directie zei: het is duidelijk: Jesse hoort in de crisisopvang. Machteloos ben je als Jesse (gefingeerde naam) in 2003 na 6,5 jaar het pleeggezin verlaat. Hij is dan 15 jaar. „Zijn wereld stortte in toen op school te hoge eisen werden gesteld. Nu weten we dat hij autistisch is, maar dat was toen nog niet be kend. De instelling haalde hem bij ons weg omdat ze dachten dat wij het niet meer aan kon den. Wat was dat afscheid moei lijk. Toen heb ik leren huilen." Het valt Sakkers helemaal zwaar dat Jesse zelf zei dat hij 'ge holpen wilde worden'. „Hij vond die boze buien ook vervelend. Als hij boos is, maakt hij spulle tjes kapot." Op basis van rapportages en e-mails reconstrueert Sakkers in zijn boek elf jaar zorggeschiede- nis. „Eenmaal in de instelling, mochten we Jesse nog maar eens in de drie weken bezoeken. Ook mocht hij onder geen beding meer mee naar huis. Daar rea geerde Jesse agressief op en werd daarop naar een crisislocatie ge bracht. Daar dwongen ze goed ge drag af door hem in een isoleer cel te stoppen." Wat de instelling fout deed? „Jesse daar vasthouden. Iedereen die onhandelbaar was, kwam daar binnen. Jesse reageert op de wanhoop van mensen. Hij kan dat niet plaatsen en wordt boos. Dan trekt hij zich terug en behan delt hij zijn meubilair." Wanhoop is besmettelijk, legt Sakkers uit. „Als ik hier helemaal door het lint ga, dan heb jij de grootste moeite om ook niet door het lint te gaan. Op een cri sislocatie woon je totdat de crisis voorbij is. Maar als je daar negen jaar moet wonen, dan ben je daar slachtoffer van." Deskundigen bevestigden dat Jesses gedrag kwam door de situa tie in de instelling. „Toen hebben we afgesproken dat Jesse - zodra hij boos werd - naar ons thuis werd gebracht. Nou, de bus reed hier af en aan. We hebben de helft van de zorg overgenomen. En dan zeggen ze dat hij totaal onhandelbaar is? Wij hadden HET BOEK geen isoleercel." En wat gebeurt er thuis als hij boos werd? „Dan gaat bijvoor beeld die vaas daar kapot. Maar dan gooit hij niet met de magne tron. Hij weet verschil te maken tussen waardevolle en waardelo ze dingen. Ik heb me nog nooit bedreigd gevoeld." Sakkers vroeg om een second opinion. „De uitkomst was dat hij in de crisisopvang moest blij ven. De onderbouwing heb ik nooit gekregen." En de directie? Die zei: het is toch duidelijk? Jesse hoort in een crisisopvang. Je komt er niet tus sen. Machteloos ben je." Klagen bij de klachtencommis sie haalt niets uit. „Wie klaag je aan? De directie en twee mana gers. Die vallen hun baas niet af. Het is allemaal een wassen neus. Niet dat ik zo graag mijn gelijk wilde hebben, maar voor Jesse was het gewoon shit." Uiteindelijk schakelt Sakkers de Inspectie voor de Gezond heidszorg in. Na veel aandringen, wordt Jesse uit de crisisopvang gehaald. „Hij heeft er niet ge leefd, maar overleefd." Na nog wat 'slechte ervaringen' op woon boerderijen, woont Jesse nu sa men met zijn vriendin in een huis en heeft hij aangepast werk. MIDDELBURG - De Litouwer V.B. mag vandaag Torentijd verla ten. Hij zat daar omdat het Open baar Ministerie hem verdenkt van een poging tot moord of po ging tot doodslag. Want de 27-ja- rige man zou november vorig jaar met een mes een medebewoner hebben verwond in een pension in Sas van Gent. De rechtbank vindt echter, zo bleek tijdens een tussentijdse zit ting, dat er geen reden is om hem nog langer in voorarrest te hou den. Vooral omdat er ernstig ge twijfeld wordt of er wel sprake was van een poging tot moord of doodslag. Officier van justitie Rob Ram- meloo pleitte gisteren nog voor verlenging van het voorarrest van drie maanden. Hij zei dat het maatschappelijk niet valt uit te leggen dat iemand die betrokken was bij zo'n ernstig misdrijf weer vrij over straat kan lopen. „Dat zorgt voor een geschokte rechtsor de." Advocate Susanne van Putten pleitte juist met succes voor op heffing van het voorarrest. Ze wees er onder andere op dat hele maal niet duidelijk is wie dat mes die bewuste avond heeft gehan teerd toen B. en een huisgenoot, ook afkomstig uit een van de Baltische staten, ruzie kregen. Na een onderbreking besliste de rechtbank dat het voorarrest van de verdachte per vandaag wordt opgeheven. Volgens de rechtbank is helemaal niet duide lijk wie het mes heeft gehan teerd. DE PZC ONLINE Hf - Robert Sonke @antieloop Van 'Bruin is ze' naar 'Bruin zijn ze'.... Een beetje dan. Iemand te veel bekeurin gen gehad? woensdag 1 juni 2016 e i jaar hit' Jongen op de foto is niet Jesse, foto thinkstock Hans Sakkers: Resul taat van onvermogen. Theorie en praktijk in de verstandelijk gehandicap tenzorg - Uitgeverij Aspekt, 168 pagina's, 16,95 euro. #PZCFOTO'S MEI Elke maand maken we een overzichtje van de mooiste #pzcfoto's die op Insta- gram met die hashtag ge plaatst zijn. Zo ook van mei. Ringrijders in actie, de Zeelandbrug, het Veerse Meer, de skyline van Vlissin- gen by night en meer. Nieuwsgierig? Kijk op: pzc.nl/pzcfotomei TWITTER Weginspecteur Jeroen ontdekte dinsdagochtend dat 24 verkeersborden bij een rotonde op de N59 in Bruinisse door een vandaal zijn beklad. Rijkswaterstaat doet aangifte van vandalis me. UW REACTIE Een buschauffeur van het Zeeuwse vervoersbedrijf TCR had er maandag in Arnhem veel voor over om op tijd te rijden. Hij reed door een ondergelopen spoortunnel. Monique Francken zegt op Face- book: „Die Zeeuwen die durven nog eens wat, daar kun je afspraken met ma ken. Die komen op tijd." Cor Schot: „Op staande voet onslaan. Heeft andere mensen in gevaar ge bracht." ONLINE TOP-5 1. Buschauffeur rijdt door ondergelopen spoortunnel in Arnhem (video) 2. Een pitbull beet Tinky dood. "Wat als het een peu ter was geweest?" 3. Tolvrije tunnel heeft voorrang' 4. 'Zeker tien doden in Zee land per jaar door medi sche missers' 5. Waar wonen de bazen? Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37