Maatregelen Vestrock niet zo vergaand als in België rwwwï ïSÊ& l rf Geen bus door I Jzendijke, wel betere halte buiten het dorp Veel woningen zonder energielabel verkocht 8 ZEELAND Hans Sakkers schrijft boek over hoe zijn pleegzoon jaren vast zat in Zeeuwse instelling voor verstandelijk gehandicapten. GEZONDHEIDSZORG DE MACHT V Als ik kier door het lint ga, dan heb jij de grootste moeite om ook niet door het lint te gaan Vestrock Vrijdag begint festival Vest rock in Hulst. In deze ru briek blikken we dagelijks vooruit met een thema. Van daag: Veiligheid. Wie deze zomer een festival in België bezoekt, moet rekening houden met verscherpte veilig heidsmaatregelen. Wie een pint wil gaan drinken onder het genot van muziek op pak 'm beet Rock Werchter, Torhout Werchter Clas sic, Dour, Tomorrowland of Puk kelpop komt niet meer zomaar het festivalterrein op. Een rugzak kenverbod haalde het uiteindelijk niet, maar tassen worden zeer streng gecontroleerd. Het aantal politieagenten neemt bovendien flink toe en zelfs metaaldetecto ren worden ingezet. De maatregelen zijn genomen na de aanslagen in Brussel. De ter- reurdreiging bij onze zuiderburen is er sindsdien niet minder op ge worden. Ook de organisatie van Vestrock heeft besloten extra vei ligheidsregels op te stellen, maar die gaan niet zo ver als in België. „De dreiging speelt hier iets min der", zegt Marcel Verhaar, samen met Gino Baart de man achter het festival. „Verder kunnen we uit het oogpunt van veiligheid niet al les van tevoren meedelen." De rug zakken worden wel doorzocht, maar dat is om te kijken of nie mand eten en drinken meeneemt. Maar bijvoorbeeld handdoeken of opblaasbare stoelen om in te chil- len mogen wel mee het festivalter rein op. Wat in ieder geval niét is toeges- tanen, is crowdsurfen. Het zou na melijk niet de eerste keer zijn dat een festivalganger door de lucht van de ene naar de andere per soon wordt gedragen en dat er nét iemand in het publiek staat die aan het tinderen is... Wie toch be sluit te crowdsurfen kan het festi valterrein afgestuurd worden. Vestrock heeft nog een veilig heidsmaatregel getroffen. Om te voorkomen dat festivalgangers con tinu uitglijden op het eiland in de Buitenvest. Want: „ik weet niet of je het gemerkt hebt, maar het heeft nogal geregend de afgelopen dagen. We verwachten dat het tij dens het festival wel droog is, maar het terrein zal dat niet zijn. Daarom laten we uit heel Neder land houtsnippers aanrukken", zegt Verhaar. „Er komt in totaal ongeveer 600.000 kilo aan hout snippers op het terrein te liggen. Je kunt natuurlijk ook op slippers komen, maar ik zou het niet doen We proberen overal een laag van dertig centimeter te krijgen." Ver haar heeft vanwege die maatregel een tip voor de Vestrockers die vrijdag, zaterdag en zondag ko men: trek stevige schoenen aan. „Je kunt natuurlijk ook op slippers komen, maar ik zou het persoon lijk niet doen." Er komt definitief geen bushalte in het dorp IJzendijke. Het dage lijks provinciebestuur gaat wel de halte buiten het dorp veiliger ma ken en kijken of die beter bereik baar kan worden gemaakt voor ge dupeerden in IJzendijke. Sinds de vernieuwing van de Rijksweg N61 stopt buslijn 1 van Terneuzen naar Oostburg niet meer in IJzendijke, maar erbuiten. De dorpsraad heeft een klacht in gediend bij de Nationale Ombuds man, omdat Rijkswaterstaat had toegezegd dat de bushalte in het dorp na de werkzaamheden weer terug zou komen. De provincie weigert busbedrijf Connexxion daartoe opdracht te geven. De ombudsman heeft de klacht doorgestuurd naar de provinciale klachtencommissie. Die heeft de dorpsraad in het ongelijk gesteld, de provincie kan niet verplicht worden een belofte van Rijkswa terstaat na te komen. De klachtencommissie oordeel de wel dat niet alle mogelijkheden om de bus door het dorp te laten rijden zijn onderzocht. De provin cie heeft dat alsnog aan Con nexxion gevraagd. De vervoerder stelt opnieuw dat er onvoldoende tijd is om de bushalte in het dorp aan te doen. „Ik snap wel dat IJzendijke nu een zuur gevoel heeft", zegt gede puteerde Harry van der Maas (SGP, mobiliteit). Hij is vorige week bij de dorpsraad op bezoek geweest. Hij heeft toegezegd dat de veiligheid rondom de bushalte aan de Vestingweg wordt verbe terd, door de aanleg van verlich ting en een fietsenstalling. Verder wil hij onderzoeken of er moge lijkheden zijn die halte beter be reikbaar te maken voor degenen die altijd de halte in het dorp ge bruikten maar moeilijk bij die er buiten kunnen komen. Negen afschuwelijke jaren lang zit Jesse opgesloten in een Zeeuwse instel ling voor verstandelijk gehandi capten. Verschillende keren be landt hij in de isoleercel, ook al adviseren gedragsdeskundigen hem over te plaatsen. Maar de di rectie weigert. Wat pleegouders Hans en Petra ook doen, ze krij gen hun Jesse er niet uit. In Resul taat van onvermogen schrijft Hans een aangrijpend verhaal over de macht van zorginstellin gen. Zijn zevende boek vond Hans Sakkers het moeilijkst om te schrijven. „Omdat ik zelf hoofd rolspeler ben. In alle andere boe ken was ik de toeschouwer, de onderzoeker." De Koudekerken aar nagelt in zijn nieuwste en meest persoonlijke werk niet de instelling of personen aan de schandpaal. „Daarom noem ik ook geen namen." Wel veegt hij de vloer aan met de werkwijze van de hele ver standelijk gehandicaptenzorg. „Wat wij hebben meegemaakt, gebeurt overal", zegt de zelf in de verstandelijke gehandicapten zorg werkende Sakkers. Zijn stuitende verhaal begint VLISSINGEN Drie op de tien huizen in Zeeland wordt ver kocht zonder energielabel. Sinds begin vorig jaar moeten eigena ren bij verkoop het label, dat aan toont hoe energiezuinig het huis is, overhandigen aan kopers. Uit onderzoek van technologie bedrijf Calcasa blijkt dat dat lan delijk in 26 procent van de geval len niet gebeurt. In Zeeland is dat zelfs 29 procent. De Algemene Rekenkamer kwam onlangs al tot de conclu sie dat de betrouwbaarheid van het energielabel onvoldoende is gewaarborgd en weinig effect op de waarde van het huis heeft. woensdag 1 juni 2016 Bob Maes Hulst -Marcel Verhaar Het is altijd verleidelijk om te doen, maar crowdsurfen is ook dit jaar verboden op Vestrock. Met of zonder opblaasboot, archieffoto ronald den dekker Ernst Jan Rozendaal IJzendijke 'Voor Jess was negei opsluiting gewoon s Jeffrey Kutterink Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36