'Middelburg is winkelhart van Walcheren' Herinnering voor horeca WALCHEREN 7 Marja Albers vertrekt als directeur van Stichting Welzijn Middelburg Juist in tijd van radicalisering moeten mensen beseffen dat ze elkaar nodig hebben, vindt Marja Albers. Cees Verhage is de ambassadeur van Middelburg. „Walcheren is te klein voor twee winkelgebieden." Zonder mensen om je heen, red je het niet A Marja Albers: „Erbij mogen horen is een basisbehoefte van elk mens." foto lex de meester Zorgen dat mensen el kaar kunnen vinden. Dat, zegt vertrekkend directeur Marja Albers van Stichting Welzijn Middelburg (SWM), is de kern van welzijnswerk. „In deze tijd van radi calisering is dat belangrijker dan ooit. Mensen moeten weer verbon denheid met elkaar voelen." Mensen radicaliseren en crimina liseren als ze 'er niet bij mogen ho ren', stelt Albers. „Als ze niet mo gen meedoen, buitengesloten wor den. Dat is niet exclusief verbon den aan religie, of cultuur, of huids kleur, of politieke achtergrond. Juist niet. Erbij mogen horen is een basisbehoefte van élk mens." En het is van groot belang voor de hedendaagse samenleving, bena drukt zij. „Kijk, zo'n enorme stroom vluchtelingen hou je niet te gen. De opkomst van IS ook niet, aanslagen ook niet. Maar als ieder een mag meedoen aan de samenle ving, wordt die stabieler. En hoe stabieler die samenleving is, des te veerkrachtiger en sterker. Samen kun je die grote problemen gemak kelijker aan dan wanneer je ver deeld bent." Albers neemt op 30 juni afscheid. Ze is dan tien jaar directeur ge weest van SWM. Daarvoor werkte ze tientallen jaren in welzijn en maatschappelijk werk, waaronder opbouwwerk, slachtofferhulp en daklozenopvang. In al die jaren heeft ze gezien hoe belangrijk het is dat mensen dicht bij elkaar staan. „Ik weet zeker: zonder men sen om je heen, red je het niet." Maar om contact en hulp vragen, dat vinden velen nogal moeilijk. Daarin lag en ligt voor haar dan ook de onmisbaarheid van SWM. „Mijn opdracht als directeur was er voor te zorgen dat het welzijns werk zo wordt ingezet, dat mensen elkaar heel eenvoudig kunnen ont moeten. Daarin hebben we onszelf moeten veranderen. We zijn ge stopt met het aanbieden van activi teiten, ongeacht of daaraan behoef te was. We zijn gaan vragen wat mensen graag willen en daarop gaan inspelen." Die ontwikkeling verliep niet zonder slag of stoot. Zo moesten ac- tiviteitengroepen die altijd onder de hoede van SWM vielen, ineens voor zichzelf gaan zorgen. „We heb ben zestig groepen verzelfstandigd, van bingo tot biljart tot skaters. De boosheid daarover duurde echter kort. Omdat bij die groepen al snel het idee ontstond: 'Hé, we kunnen het zelf!'" Nu zij vertrekt, constateert Al bers dat Middelburg 'er goed voor staat'. „Natuurlijk kun je je zorgen maken over de bezuinigingen bij de gemeente, over de werkloos heid, over de maatschappelijke on rust. Maar Middelburg is er niet slecht aan toe." Ze wijst op de ruim 13.000 vrij willigers in de gemeente, de grote re verbondenheid binnen wijken als de Stromenwijk, Dauwendaele en Nieuw-Middelburg, en de onder steuning vanuit SWM via het Ta lentenhuis, Buurtbemiddeling en het Vrijwilligerssteunpunt. „Na tuurlijk is het soms afhankelijk van een groepje sterke bewoners, maar dat is altijd zo geweest. We hebben onderzoeken gedaan onder vrijwil ligers en klanten van SWM. Van beide groepen krijgen we een rui me voldoende, een 7,5." Het enige gevaar dat Marja Al bers vreest, is dat nu een soort zelf genoegzaamheid intreedt, waarbij de gemeente denkt: 'We hebben al les tot stand gebracht, mensen kun nen het nu zelf, dus wij kunnen ons volledig terugtrekken'. „De boodschap is niet gericht tegen de politiek, maar aan alle Middelbur gers: spreek je uit, zeg wat je be langrijk vindt en wat je nodig hebt. We hebben heel veel om trots op te zijn. Een vitale en bruisende stad, met goede scholen en veel activitei ten. Laat het nu niet lopen!" En, om terug te komen op haar eerste boodschap, heeft Albers nog één wens. „Dat negentig procent van de Middelburgers beseft: we moeten het met elkaar doen." „Goed. Deze stad heeft alles: I mooie locaties, jongeren, een universiteit, monumenten, toeris me, noem maar op. En kijk je naar de binnenstad, dan is er bijna geen leegstand. In de hoofd winkelstraten - Langeviele, Lange Delft en Markt - zit alles vol of er zijn vergevorderde plannen. Zor gelijk is de Geerepassage. Ik hoop daarvoor over een half jaar met een uitgewerkt plan te komen voor een soort foodhal." „Je moet vooruit denken. Een bedrijf dat zich ergens wil vestigen, heeft vaak twee jaar no dig om tot een beslissing te ko men. En bedrijven die er nu zit ten, kunnen over twee jaar mis schien gestopt zijn. Je moet dus bezig blijven met het interesse ren van ondernemers en het pro moten van Middelburg. Er zijn nu ook drie bedrijven op zoek naar een winkelpand. Zij willen een Ai-locatie en die is er niet. Daar moet je in meedenken." „Nou, ik vind dat we één mooi Twee halve winkelgebie den is twee keer niks winkelgebied op Walcheren in tact moeten houden. We hebben 120.000 inwoners. Twee winkelge bieden, Middelburg én Vlissin gen, dat lukt niet. Twee halve is twee keer niks. Het is beter om het winkelen in Middelburg te concentreren en je voor Vlissin gen op andere dingen te richten: festiviteiten, het maritieme karak ter. Vergeet niet dat we aan de kust ook winkels hebben." „Trouwens, ondernemers kie zen heel bewust voor een plek. Ze laten zich door mij niet naar Vlissingen leiden als ze naar Mid delburg willen. En ja, Middelburg is the place to be." „Vrijdag is er in Amster dam een borrel voor Zeeuwen buiten Zeeland. Daar ga ik heen om contacten te leggen. Dat bid- book gaat natuurlijk mee." MIDDELBURG Voor de proef met latere sluitingstijden voor cafés in Middelburg hebben zich nog geen ondernemers aangemeld. Daarom heeft de gemeente gisteren een herinnering gestuurd naar de kroe gen in het uitgaanscentrum. De proef van een half jaar be gint vandaag officieel en duurt tot 1 december. Cafés mogen vrij dagnacht en zaterdagnacht een uur langer open blijven. Vanaf 2.00 uur mogen ze niemand meer binnenlaten, maar wie binnen is mag daar wel tot 3.00 uur blijven. Omdat de proef alleen geldt voor de nachten in het weekeinde, kun nen ondernemers zich de komen de dagen nog wel melden bij de gemeente. Dat is ook nodig, om dat de gemeente tijdens de proef gaat controleren of deelnemers zich aan de regels houden en of er overlast ontstaat. woensdag 1 juni 2016 'Voel de verbondenheid' Maurits Sep Maurits Sep M Hoe doet Middelburg het? 2 Hebt u nieuwe bedrijven dan wel iets te bieden? 3 En ondernemers die in Middelburg niet vinden wat ze zoeken, verwijst u die naar Vlissingen? —Cees Verhage 4 Wat gaat u nu met het Bid- book Binnenstad doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35